Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

purkassako vika?

25.07.2007 |

Ostin pojalle (2v4kk) purkkaa kokeilu mielessä (pikku kakkonen - sellainen purkki) ja aluksi puolitin purkan. No, ensimmäisellä kerralla nieli puolikkaan, seuraavalla kerralla purkka jäi hampaisiin kiinni, niin ettei saanut sylkäistyä pois. Purkka saatiin pois ja pidettiin vähän taukoa. Seuraavalla kerralla annoin kokonaisen (jotenkin helpompi syödä suurempaa), nyt sai lopuksi osan pois suusta (ei kyllä oikein osannut sylkeä), mutta taas jäi hampaisiin kiinni osa purkasta...taskulampun avulla sorkittiin pois! Millaisia kokemuksia teillä on, pitäisikä pysytellä ksylipastilleissa...?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...2 v. 4 kk syö Jenkki Professional Junioria. Annan aina puolikkaan tyynyn kerralla ja lapsi osaa itse sylkeä sen pois (ollaan selitetty, ettei saa niellä). Ei ole tarttunut hampaisiin eikä poika ole niellyt sitä.



Tosin silloin, kun kävin lapsen kanssa hammastarkastuksessa 1 1/2 -vuotiaana, hammashoitaja sanoi, että hänen mielestään purkan syömisessä voi ihan hyvin odottaa kolmivuotiaaksikin asti (lähinnä sen takia, että lapsi osaa sylkeä purkan ja ettei vatsa mene sekaisin ksylitolista). Tosin hän myös sanoi, että on tietenkin vanhempien omasta harkinnasta kiinni ja monethan syöttävät purkkaa ongelmitta jo 1-vuotiaille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla