Häpyhuulten liimautuminen yhteen 10-kuisella. Kokemuksia hoidosta ym. KIIRE!!!
Tyttäreni (kohta 10kk) häpyhuulet ovat tarrautuneet yhteen jo parin kk ikäisestä. Nyt näyttävät koko ajan pahenevan ja enää pieni aukko huulten välissä ja näyttää kuin alkaisivat liimautua toiseen kertaan.
Pesen huolella n. 5krt päivässä ja käytän Bepanthenia, mutta ei auta. Liimautuminen jatkuu. Hoitokeinoina on ilmeisesti antaa olla (tulehdus riski), avata veitsellä (kauheaa) tai sitten olen kuullut hormooni(estrogeeni?)voiteesta, joka voisi aukaista.
Huomenna lääkäri, mutta en aio antaa avata, koska tyttö on aivan mahdoton pitää paikallaan.
Onko kokemuksia vastaavasta tilanteesta ja sen hoitamisesta?
Entä kokemuksia hormonivoiteen käytöstä? Mikä voide ja onko auttanut?
Kiitos tuhannesti jo etukäteen!
Kommentit (3)
No nyt vaiva on tutkittu ja tk-lääkäriltä saatiin estrogeenivoidetta. Hänkin oli sitä mieltä, että harvat määräävät edes voidetta, saati leikkaavat, mutta antoi reseptin, jos haluamme voidetta kokeilla, kun häppärit liimautuneet sinne ja tänne.
Nyt ongelma onkin, ettei lääkäri kertonut kuinka monesti päivässä ja kuinka pitkän aikaa voidetta käytetään?? Siis millaisena kuurina??
Reseptiohjeessa luki, että "erillisen ohjeen mukaan", mutta en siis saanut mitään ohjetta, eikä sitä nyt ihan sen paketinkaan ohjeen mukaan voi laittaa, kun voide on normaalisti ihan eri tarkoitukseen.
Kertoisitteko miten teillä Näpsis tai muut??
Kiitos!
Me saatiin ohjeeksi käyttää aamuin illoin (2 krt / pv) parin viikon ajan. Parin viikon aikana häpyhuulet alkoi avautua mutta ei saatu ihan kokonaan niitä auki. Olivat kyllä niin tiukasti / pitkälti kiinni joten ehkä siitäkin johtuen. Voiteesta voi olla sivuvaikutuksia (näitä en enää tarkkaan muista, mutta esim rintojen kasvua) joten ei haluttu käyttää kovin pitkänä kuurina. Toivottavasti voide auttaa ja pääsette vaivasta eroon.
Meillä tyttö reilu 3 v ja kärsii samasta vaivasta. Pienempänä vaivaa hoidettiin kolmeenkin eri kertaan estrogeenivoiteella. Tilanne parani väliaikaisesti mutta häpyhuulet umpeutuivat aina uudelleen. Lopulta saimme konsultaatioapua Lastenklinikalta ja mielipide oli ettei mitään tarvitse tehdä niin kauan kuin pissa pääsee tulemaan normaalisti eikä tulehduksia ole. Tämä tieto helpotti ainakin meitä. Jossain vaiheessa tilanteen tulisi korjaantua itsekseen. Ainakaan tähän mennessä tulehduksia ei ole ollut eikä vaiva haittaa tyttöä.