Välikausiasuasiaa!
Tytölle kaunista välikausipukua etsiskelen. Jotenkin alkaa tökkiä nyt noi reimatecit, remut, jonathanit ja ticketit......kaipaisin jotain muuta. Mistähän mahtaisi löytyä?
Kommentit (6)
...koko olis 116cm tai 122cm ja kaksiosainen puku olisi hakusessa. Koteussuojaus ei ihan välttämätön.
Ehdottelen tässä nyt hyvinkin erityylisiä.
Minymolta löytyy kivoja kesätakkeja minusta:
http://www.tinyzone.dk/group.asp?group=242
Olikohan noista ainakin tuo multiwawes ja pinkki, jotka oli mun silmään kivoja. Toki tuo kukkatakkikin, mut se ei niinkään sit mihinkään arkikäyttöön vaan hameen kanssa.
Sit POP on yksi mikä kannattaa kurkata, siellä yksivärisiä ja klassisia ja vettä pitäviä, mut värejä on vaikka miten paljon.
www.polarnopyret.se
Sit jos kaipaa sellaista vettä pitävää tuulitakkimaista kangasta, niin kaikki saumat teipattuna löytyy myös Ver de Terreltä. Keltaisen ketun sivuilla ei pistänyt kyllä vielä mun silmään tämän kevään malleja, meillä on pojilla viime kevään oranssit puvut.
Niin ja jos ihan päiväkotikäyttöön etsit, niin minusta Seppälä on tosi hyvä vaihtoehto. Tänäkin keväänä oli minusta tosi kivan näköisiä vaatteita ja ne menee hyvin kuivauskaappiinkin kärsimättä siitä. Vaikkeivat vettä pitäviä olekaan, niin eivät ole mitään sieniäkään.
Niin ja jos takki jostain miellyttää, mut housut ei, niin ne housuthan voi ostaa mielestäni toisesta paikasta. Meillä esim. ollut PoPin takki, mut housut sit vaikka Reiman casual-mallistosta tai Motionilta tai H&M:n mallistosta.
Niin ja muuten tytöille oli musta ihan kivoja takkeja Casual-mallistostakin. Onko muuten muut huomanneet, että miten inflaatio jyllää taas vaatteissa? Eikö casual-malliston takit olleet vasta 49, nyt kun katselin, niin oli monet 59 ja oliko joku jopa 69?
Yksivärisen / yksinkertaisen kevätasun saat esim. yhdistämällä PO.P:in kuoritakin haluamasi värisiin housuihin. Noissa PO.P:in takeissa oli mielestäni todella ihania värejä tänä keväänä, peruspunaisen ja -sinisen lisäksi oli kirkkaan pinkki, raikas "lego"vihreä ja mandariinin oranssi.
Jos taas toivot jotain räväkämpää ja kuvioidumpaa, niin esim. Me Too:lla oli kukkakuvioinen takki, joka kylläkään ei ole vedenpitävä http://www.kuperkeikka.fi/metoo-tytot/nadine-takki.html
Lennellä oli myös hieman erilainen kevättakki, sellainen jossa oli ikäänkuin "vyö" ja "vyönsoljen" kohdalla kukan kuva. www.lenne.ee
Yksivärisiä housuja sitten löytyykin monelta merkiltä ja ne on helppo yhdistellä kun ensin löytää toivomansalaisen takin.
...missä niitä mahdetaan Turussa myydä?
Turussa ei ole vielä Polarn och Pyret -liikettä, mutta sellainen on tulossa keväällä valmistuvaan Skanssin ostoskeskukseen.
(Korjatkaa turkulaiset, jos olen väärässä...)
kokoiselle lapselle olet etsimässä, haluatko yksi- vai kaksiosaisen puvun ja pitääkö olla kosteussuojattu?