9kk:n kanssa lennolle
Onko muut ollut lähiaikoina pikkuistensa kanssa lennoilla. Oliko ihan ok viedä tuttelit ja soseet mukana käsimatkatavaroissa. Lentomme ei ole pitkä, joten ei paljoa evästä tarvitse mukaan, mutta jotain.
Onko vinkkejä matkailuun muuten?
Ei kyllä kauheesti jännitä, kaikki menee varmasti hyvin ja pikku vaivoihin pystyy varautumaan helposti.
:)
Kommentit (3)
Kaikki meni oikein hyvin. Vauva mm. lueskeli lentokoneen turvaohjeet hyvin tarkkaan ;-)
Ruokailut hoidettiin siten, että ensi syö toinen ja sitten toinen ja vauva on vuorotellen toisen sylissä (jos matkassa siis kaksi aikuista).
Vauvallakin saa käsittääkseni olla käsimatkatavaraa 5 kg (Finnairilla kai jopa 8 kg).
Matkarattaat pitää Suomessa laittaa ruumaan, mutta ulkomailta tänne tullessa ne saa useimmiten pitää lentokoneen ovelle asti. Rintareppua oli meillä käytössä kentällä, se on näppärä.
Lentohenkilökunta pitää teistä kyllä hyvää huolta. Mukavaa matkaa :-)
Hei
Kiitos vastanneille, kiva kuulla onnistuneista reissuista.
Kaivamalla kaivoin, miehen avustuksella ohjeita. Tämä lainattu Ilmailuhallinnonsivuilta:
Rajoitus ei koske näitä nesteitä
Matkustamoon voi viedä tietyin ehdoin suurempia määriä nestemäisiä tuotteita, joita matkustaja ehdottomasti tarvitsee matkan aikana. Näitä ovat mm. vauvan ruoka ja juoma sekä lääkkeet.
Pääsääntöisesti sallittuja ovat vain lentomatkan aikana tarvittavat nesteet. Jos matka kuitenkin koostuu useista lentokoneen vaihdoista, jolloin matkatavaran viivästyminen on mahdollista tai jos esimerkiksi nestemäisen lääkkeen saatavuus perillä on epävarmaa, voit ottaa koko matkan aikana tarvitsemasi nestemäisen lääkemäärän tai muun elintärkeän nestemäärän mukaasi matkustamoon.
Varaudu esittämään kaikki nesteet turvatarkastuksessa.
Pakkaa nesteet ja mahdolliset nestemäisten lääkkeiden reseptit tai lääkärin määräykset turvatarkastuksen helpottamiseksi erilliseen pussiin ja esitä pussi turvatarkastuksessa.
Mukaan matkustamoon voit ottaa esimerkiksi:
- lentomatkan aikana käytettävän vauvan ruoan ja/tai juoman
- kaikki lääkkeet (myös nestemäiset), joita tarvitaan matkan aikana
- muut nesteet, joita tarvitaan lääkärin määräyksestä matkan aikana
- erityisruokavaliota noudattavien henkilöiden tarvitsemat nesteet
Nestemäisten lääkkeiden, muiden nesteiden ja vauvan ruoan tai juoman aitous on pyydettäessä todistettava turvatarkastuksessa.
Vauvanruoaksi katsotaan äidinmaitovastike ja soseet, jotka on tarkoitettu vauvoille, jotka eivät vielä voi syödä tavallista ruokaa. Tarkista ennen lentomatkaasi lentoyhtiöltäsi vauvanruoan ja juoman saatavuus lentokoneessa matkan aikana.
Vauvan ruoan ja äidinmaitovastikkeen tulee olla alkuperäisissä pakkauksissaan. Pakkaa vauvan ruoat erilliseen muovipussiin, sillä ne tulee ottaa pois laukusta turvatarkastuksen ajaksi.
[http://www.ilmailuhallinto.fi/Mukaan_matkustamoon]
Hei,
me lennettiin Kanarialle ja takaisin tammikuun alussa pienen, silloin 4kk pullopoikamme kanssa. Ohjeissa sanottiin, että korviketta yms. lapsenruokaa saa ottaa koneeseen tarpeeksi. Varsin väljät ohjeet siis. USA:aan tai Britanniaan voi kuulema olla tiukempaa. Jokatapauksessa, mulla oli useita pulloja korviketta (2-3) + teroja käsimatkatavaroissa ja hyvin meni. Takaisin tullessa oli tetroja tosi monta, mutta ei ollut mitään ongelmia. Sanoin vaan, että se on vauvanruokaa.
Muuten ne perusvinkit: tutti suuhun laskut ja nousut ja sumppoja varalle jos korviin sattuukin. Meidän poika nukahti molempiin, kone kun mukavasti siinä vähän ravistelee... :)
Vakiolelut (kirja, rapinakankaat ja helistin) oli mukana, niillä mentiin lähes koko matka. Välillä nukuttiin ja välillä vaihdettiin vaippaa. Välillä kannettiin sylissä käytävää pitkin niin sai katsella ympärilleen. Paluumatkalle varattiin uusi lelu ja siihen tutustessa meni mukavasti useita hetkiä. :)
Kaiken kaikkiaan reissu oli mukava kokemus. Se mikä kotona kitisyttää, ei reissussa tuntunut missään. Pikkumies tais skarpata kun ympärillä oli niin paljon uutta ja ihmeellistä.
Mukavaa reissua teille,
T. Arkis