Miten/miksi imetys loppui ja missä iässä? Kokemuksia kiitos!
Hei!
Tyttöni on nyt 4,5kk ja pahoin pelkään, että imetys alkaa pian loppua. Tyttö on saanut kiinteitä n. 2 viikon ajan, lisämaitoa iltaisin pullosta n. 1,5kk ajan. Muuten ollaan oltu tissillä. Öisin imetän n. 3kertaa. Itse jouduin maidottomalle dietille, kun tytöllä epäillään maitoallergiaa. Neiti on aika pieni, 5,8kg, 62cm.
Nyt minusta tuntuu, ettei rinnat täyty enää, ettei maitoa tulekaan enää. Tyttö itkee ja riehuu tissillä, ei suostu imemään (missän asennossa). Selvästi on nälkä. Kun sitten annan kauhean taiston jälkeen pulloa, tyttö suorastaan hotkaisee maidon napaansa.
Voiko olla, että yksinkertaisesti mun maito alkaa loppua vai mikä on? En tunne enää monenkaan tunnin jälkeen herumista, joka ennen siis tuntui todella kipeänä tisseissä! Muutenkin, kun vauva alkaa imeä, kestää kauan, ennenkuin heruminen alkaa.
Olen laihtunut 3kg parissa viikossa, vaikka syön hyvin ja juon riittävästi. Voisiko tämä vaikuttaa näin radikaalisti? Ylipainoa mulla nimittäin on n. 10-15kg (eli on, mistä ottaa:)).
Olisin toivonut saavani imetellä ainakin sen 6kk, mutta nyt näyttää huonolta. Haluaisin kuulla kokemuksia mm. kiinteiden aloituksen ja imettämisen jatkamisen yhdistämisestä.
Milloin sulla loppui imetys ja mikä siihen oli syynä?
Kiitos!
sitruska ja muksut 4,5kk/2,5v.
Kommentit (7)
Minulla loppui maidon tulo esikoisen kanssa 2kk:den imetyksen jälkeen.
Maito vaan yksinkertaisesti loppui, vaikka kaikkia konsteja kokeiltiin sen riittämiseen.
Nyt minulla on 3vkon ikäinen tyttö, toivon myös että maito riittäisi puoleen vuoteen asti ainakin, saa nähdä miten tällä kertaa käy.
Syy maidon loppumiseen johtuu tietysti hormoneista, eikä sitä varmasti osaan kukaan sen kummemmin selittää.
Minulla saattoi olla esikoisen kohdalla syynä kilpirauhasen vajaatoiminta, jota ei silloin ollut vielä minulla todettu,
esikoisen syntymä luultavimmin laukaisi minulla tämän sairauden.
Ja kilpirauhasen vajaatoiminta sekoittaa hormonit täysin.
imetin 7 kk:n ikään asti. Loppui siihen, kun hampaita alkoi tulla ja meni puremiseksi. Oltiin jo harjoiteltu myös korvikkeen makua. Ei kaivannut enää rintaa ollenkaan.
Toinen lapseni oli rinnassa 9kk asti (silloin vain öisin, päivisin n.7kk asti). Ei silloin päivisin enää malttanut imeä, vaan pyöri ja touhusi muuta. Öisin se oli hiljennyskeino, kun aina ei tutti kelvannut, eli pelkkä imemisen tarve.
Tsemppiä eteenpäin!
imetin 3kk ikään asti.
Vauva syntyi keskosena joten pullo oli alusta asti helpompi pienelle vauvalle. onneksi huoli kuitenkin rintaakin. Pitkien koulupäivien ja pumppaamiseen väsymisen takia siirryimme korvikkeeseen 3kk kohdalla. olen kyllä ihan tyytyväinen tuohonkin.
Seuraavan lapsen kanssa toivon, että voin osittais imettää 6kk asti.
...kuten kaikkien i(h)metysoppaiden mukaan pitäisi.
Pääsin kuitenkin täysimetykseen 3 viikossa, koska mitään muita imetystä haittaavia tekijöitä kuin maidon riittämättömyys ei ollut:
- olin helpon synnytyksen jälkeen erinomaisessa kunnossa ja yllättäen äitiyshurmoksessa :)
- vauva oli täydellisellä imutekniikalla varustettu superimuri, joka ei ikinä valittanut kunhan sai olla rinnalla
- en jaksanut nostaa peffaani sohvalta korvikkeenlaittoa varten
Täysimetin 4 kk ikään asti (imetin aina kun vähänkin näytti siltä että olisi tarvetta jotta maito ei ehtyisi, kun sitä ei missään vaiheessa ollut mitenkään yli tarpeen, päinvastoin, lypsämisestä minun kohdallani oli aivan turha haaveilla).
Joskus n. 6 kk:n ikäisenä vauva alkoi useamminkin ottaa nännin suusta pinsettiotteeseen ja ihmettelevän sitä " miks mulla oli tämmöinen suussa...?" :)
Kun vauva oli 7 kk ikäinen, menin töihin. Vaavin ollessa 8-kuinen, maito yksinkertaisesti loppui kokonaan.
Lopetin imetyksen vauvan allergioiden takia. Imetysdietti alkoi verottaa itseäni ja vauva allergisoitui yhä useammalle ruoka-aineelle. Maitoa kyllä olisi riittänyt ja suru imetyksen lopettamisesta oli suuri. Olisin kuitenkin halunnut imettää tuonne 1 v. ikään asti.
Esikoista imetin 4kk joista noin 1 1/2 kk osittaisimetyksellä, kiinteiden aloittamisen jälkeen ei poika enää malttanut olla rinnalla. Osittaisimetyksen aloitin, koska luulin ettei maito riittänyt, pojan raivotessa rinnalla.
Kuopusta täysimetin 6kk ja kokonaisuudessaan 1v3kk. Tosin poika ei kiinteitä juuri syönyt ennen reilu vuoden ikää, joten maito oli pääasiallinen (ainoa) ravinto sinne vuodenikäiseksi.
Vielä en itse ole lopettanut imetystä mutta olen kuullut että jos rupeaa laihduttamaan ja/kuntoilemaan kovasti ni ne saattaa laittaa maidon tulon loppumaan.
SurinaS