Minne lahjoittaa pehmoeläimiä, leluja yms?
Eli osaako joku vinkata, minne voisi lahjoittaa käytettyjä leluja, nalleja, kirjoja tms. jotta menisivät suoraan köyhille perheille/lapsille, ei myyntiin?
Kommentit (9)
Niin pehmolelujen kunnollinen puhdistus kun on hankalaa. Kovat lelut voi aina desinfioida.
Valitettavasti siellä terveyskeskukissa on aina pula leluista siksi että sitä mukaa kun henkilökunta niitä sinne kotoaan tuo, jotkut vanhemmat antavat lapsen ottaa niitä sieltä mukaan.
Ja jos viitsii, niin pehmoeläimet (tai muutkin lelut) voi paketoida joulupaperiin jo valmiiksi. Laittaa vaan päälle lapun, että sopiiko tytölle/pojalle ja minkä ikäiselle. Paketit löytävät näin helposti uuden leikkijän ja jossain varattomassa perheessä tulee lapsille ikimuistoinen joulu.
Seurakunnan diakoniatyöntekijällä on varmasti tiedossaan monta lapsiperhettä, joihin lelut olisivat tervetulleita.
Vauvakassi- tai taaperokassikeräykset (tosin leluja eivät ole keränneet), jotkut tahot ottavat vastaan esim. venäjän lastenkoteihin meneviä lastentarvikkeita. Varmaan jotkut tunnetuista vapaaehtoisjärjestöistä voisi olla hyvä (Punainen risti, Pelastusarmeija..). Mites ensikodit?
Jotta leluista olisi yleistä hyvää, olen itse a) antanut tutuille, b) vienyt työttömien kirppikselle jossa muutenkin halpaa, c) asukastaloon kaikkien lasten leikittäväksi, d) päiväkotiin. Sairaalat ja terveyskeskukset ois varmaan kans hyviä jos ottavat vastaan.
ja ne jotka eivät kelpaa myyntiin, lahjoitetaan.
Jos veisit suoraan johonkin ensikotiin tai seurakunnan diakoneille?
Itse sain 2 osoitetta vauva-lehden nettipastalta, jonne lahjoitan jatkuvasti lastenvaatteita ja muutakin.
Siskoni lahjoittaa kierrätyskeskuksiin- he jakavat suoraan tavaraa myös vähävaraisille ja esim. Venäjän lastenkoteihin.
Minulla on myös yksihuoltajatuttuja, joille lähetän postitse lelujakin- ja vaatteita - kahvia ym. näin jouluna.
---
PS. Ostin juuri 2:lle lapselle reimatec hattuja ja hanskoja - uutena 120 e arvosta...Kallista lystiä!
Eli lahjoituksilla on TODELLA kysyntää näinä aikoina. Olen nähnyt lapsia busseissa rikkinäisissä vaatteissa ym. eka kerran elämässäni. Eli monilla lapsiperheillä on taloudellisesti tosi tiukkaa ja lahjoituksilla myös kysyntää!
Aina löytyy tarvitsijoita- lahjoitin juuri 4 paria pieneksi käyneitä KUOMA-kenkiä- ja kaikki menivät tarpeeseen.
siellä huolehditaan lasten materialistisista tarpeista aika lailla hyvin, enkä usko että vanhoista pehmoleluista olisi mitään iloa.
Jos lelut ovat ehjiä ja siistejä, ne kelpaavat varmasti moneen paikkaan. itse olen vienyt (siis vain sen kuntoiset, mitkä saisi ihan helposti myytyäkin, mitään McDonalds leluja ja melkein ehjiä tavaroita en kyllä kierrätä minnekään) päiväkotiin, jossa määrärahat ei riitä uusien hankintaan kyllä millään ilveellä, vaikka vanhoja menee rikki myös.
Yksi paikka voisi olla Lastenklinikka, ainakin siellä oli lelutoiveita kun siellä jossain vaiheessa olin hommissa. HUSsin sivuilta voi katsoa sopivan osaston iän puolesta ja sitten soittaa ja kysyä vaikka.
Myös vastaanottokeskuksissa (siis turvapaikanhakijoiden) on tarvetta hyvälle tavaralle, siellä voidaan antaa joko saapuvalle perheelle tai sitten leikkihuoneeseen. Esimerkiksi Helsingistä löytyy Kyläsaaren vastaanottokeskus.
Jos haluaa samalla auttaa eläimiä, voi tavarat lahjoittaa Hesy:n kissatalolle ja Kulkukolin kirppikselle, jonka tuotto menee näiden eläinten hyväksi.
... paikallisen terveyskeskuksen odotusaulaan. Ainakin me lasten kanssa olemme kaivanneet päivystykseen jotakin kunnon leluja...pari hassua rikkinäistä löytyy paikallisesta tk:n päivystyksestä. Ei paljon lohduta kun jonotetaan kipeän lapsen kanssa lääkärille.
Sitten voi laittaa esim. neuvolan seinään ilmoituksen. tuski " trokarit" kotoasi kehtaa hakea myyntiin. Varmasti joku tarvitseva perhe ottaa yhteyttä ja voit antaa kasvotusten lelut hyvään hoivaan... ;D