Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

***MAALIKSET 2007 viikolla 26***

Kommentit (19)

Vierailija
2/19 |
25.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on nyt siirrytty soseisiin. Neiti kun ei syö kuin toista tissiä ja tuntui tankkaavan monta tuntia kerrallaan. Tuntui ettei ite kerkeä muuta kuin imettää.



Muutapa nyt en muistakaan...



Nyt siivoamaan kun tulee vieraita....



Dumle ja Kata 3 1/2 kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
25.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkoi. Eileniltana oli selittämätöntä tiukkaa huutoa - liekö juhannusherkut jotenkin maidon kautta vaikuttaneet. Kestovaippailu mökillä tiesi vaipanpesua ja mies suoriutui siitä ihan kiitettävästi.

Meillä mennään vielä rintamaidolla. Ja mikäli vanhat merkit pitää paikkansa, niin maidolle ei näy loppua. Josssakin vaiheessa sitten vain lopetan imetyksen ja kärvistelen maidon kanssa muutamat päiviä. Mutta siihen saattaa mennä vielä vuosikin. Ennen hoitoonmenoa viimeistään, joka meillä koittaa vuoden päästä syksyllä.

Minulla on yksi meno viikon päästä ja vähän jännittää miten anoppi suoriutuu vauvanhoidosta. Tutittoman ja tuttipullottoman vauvan hoidosta. Olemme kuitenkin kuutisen tuntia poissa eli nälkä tulee varmasti sillä välin. Tod.näk. huonosti, sillä mies ei ole saanut neitiä pullosta juomaan vielä kertaakaan.. Onneksi en ole sen pidempään poissa.

Onko kukaan imettävä äiti jaksanut lypsää maitoa ja opettamalla opettaa vauvaa myös pullolle? Tämä kun on meidän kolmas lapsi niin ei aikaa eikä halua tunnu moiseen riittävän.

Mukavaa keskikesää muille maaliksille!

T.kaneli & Nuppis

Vierailija
4/19 |
25.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kotiuduttu on, mökillä mekin juhannusta vietimme ja mukavaa oli. On se kyllä vaan omalla tavalla rankkaa tuo mökkeily 3 pienen kanssa, saa olla silmät selässäkin ja kokoajan on jonkun poikien perään katsottava!

Esikoinen (kohta 4v) onneksi on senverran iso että halutessaan ymmärtää totella ja tietää minne ei saa mennä ja mikä kiellettyä ja vaarallista. Tää mein keskimmäinen on sitten tapaus aivan eri. ei mitään tolkkua menemisissä ja tekemisissä... muuta kun että jokapaikaa tutkii ja ei hoksaa että grilli ja kamina on todellakin POPPA ja sen veden kanssa sai olla varovainen... eihän tuo hoksaa yhtään että sinne järveen voi kalliolta tipahtaa ja silleen... Mutta selvittiin kyllä mukavasti viikonlopusta, väsy vaan oli kova kotiuduttuamme :)



Meillä mennään edelleen pelkän tissimaidon voimin etiäppäin. Maitoa tuntuu riittävän ja poika kasvaa hyvin ja on hyväntuulinen. Tarkoitus olisikin tähdätä siihen 6kk täysimetykseen. Mutta katsellaan nyt, miten sitten käy sen kanssa. Syömävälit on nyt n. 2-3 tunnin välein ja öisin nukkuu yhden pidemmän pätkän.



Saatiin tässä juhannuksena kivoja vauvauutisiakin,

Miun täti sai nelikiloisen pojan palleron :)

Sain siis serkkupojan.

Tämä on heidän toinen lapsi, serkkutyttö on nyt reilut 2v.

Hauskaa sikäli saada itse vielä " tällä iällä! serkkuja ;)

... varsinkin kun itsellään jo kolme lasta ja esikoinen pari vuotta vanhempi kuin serkkutyttö...



Mutta nyt kahvin juontin...

Tulkaahan kaikki pinoon itsestänne ilmoittelemaan ja kuulumisia kertomaan!!!



t. K@tju ja poikakolmikko









Vierailija
5/19 |
27.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on opeteltu pullolle ja vähän jo kiinteisiinkin.



KANELI;

Öletko kokeillu huolisko vauva pullon esim.isältä sillon kun et itse ole paikalla? Leevi ei ens alkuun suostunu mun syöttämänä ottamaa pullosta, mutta anoppi syötti tosta vaan. Mitä sitä nyt pullosta kun on meijerit vieressä!



3kk neuvolan jälkeen oon antanu p' ivässä pari tl sosetta -> syy; helle-aikana poju tankkas niin että nyt maitoa tulee älyttömän paljon, Leevi ei jaksa syödä kun ne etumaidot ja koht on taas nälkä...kierre on valmis. Soseannoksella yritän saada maitoa vähemmäks.

Lisäks..jos istun imettäessä, poika syä kerran jotenkuten, toisella sötöllä ihan ministi ja kolmannella ei syö ollenkaan..ei siis päästy mihinkään missä menee yli 3h eikä pääse imettämää makuulta, nyt soseella saan pelattua aikaa liki 6 tuntia!



Muuten sujuu ihan mallikkaasti---ihme! KOIRIEN kanssa tuli ongelmia juhannuksena, kun oltiin anoppilassa ja koirat otti yhteen...sen jälkeen toinen muutti anoppilaan :( harmittaa vietävästi, mutta en voi riskeerata lastani.



Uuuh, poitsu herää tarttee mennä!



Tappert ja Leevi

Vierailija
6/19 |
27.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekä myös tarkoitus täys imettää sinne 6kk ikään asti.Sohlauksen soseiden kanssa lykkään mielelläni niin pitkälle tulevaisuuteen kuin vaan mahdollista!



Kaneli kyseli pulloon totuttamisesta, minä olen tehnyt juuri niin että pumpannut(mulla onnekis sähköpumppu)omaa maitoa ja välillä antanut sen pullosta.Olen jopa kauppareissun tai kosmetologin ajaksi jättänyt vauvan isälle/anopille pullolla varustettuna.Ja hyvin on mennyt eikä vauva ritise pulloa vastaan=)Ja vaikka tämä nuorin onkin perheen kuudes!



Vauva siirettiin tänään omaan huoneeseen.Pierii ;)ja potkii öisin niin että oma uneni aivan rikkonaista kun herkkäuninen olen.Vauva itse kyllä nukkuu hyvin mutta minä häiriinnyn unijumpasta.

Illalla nukahtaa 21-22 ja nukkuu ekan pätkän n.6h ja sitten 1-2 tankkausta loppu yön aikana.Passaa meille hyvin!



Juuri nyt ottaa testi unia isossa pinna sängyssä ,kun tähän asti nukkunut pienessä korisängyssä mun vieressä.Hyvin näyttää uni maittavan kun jo toista tuntia vetelee unia vaikka normaalisti en edes nukuta sisällä.Taitaa olla niin uuvuttavan harmaa päivä että nukkuu hyvin.Itsekkin voisin mennä pötkölle sohvalle.



Tässä pikaisia kuulumisia suurperheen arjesta:)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
27.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkona vaan sataa ja on tooosi harmaata ja pimeää. meillä olisi huomenna neuvolareissu, joten toivottavasti ei pahasti tulla kastumaan. (lue; ei vilustuta ja tulla kipeiksi)



meillä siis on aloitettu soseiden maistelu vastikkeen rinnalle. valitettavasti imetys on loppunut jo kauan sitten. itseä se kyllä harmittaa... ja välillä tunnen itseni sen takia huonoksi äidiksi :-(



poika kuitenkin kasvaa mukavasti. huomenna siis saadaan tietää faktat mitoista, mutta vaatteita ainakin jää jatkuvasti pieneksi.



tänään on vuosipäivä meidän plussatestistä. ihan on liikuttunut olo kun sitä muistelee... aika on vaan mennyt ihan uskomattoman nopeasti. vaikka raskausaikana ei kyllä tosiaankaan siltä tuntunut.



ja minä en voinut sitä plussaa pitää vanhemmiltani salassa vaan heti seuraavana päivänä sen heille kerroin. nyt tuntuu aika hauskalta sattumalta että ko. päivä oli Leon nimipäivä. ja Leo tuli meidän pojasta.



pakko myöntää teille, että muutaman kerran olen jo " eksynyt" lukemaan vauvakuume-palstan juttuja... mutta saapa nähdä.



sateesta huolimatta, mukavaa viikon jatkoa



ruusunpiikki ja Leo

Vierailija
8/19 |
27.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerran päivässä, että tuo Nuppis oppisi. Mulla on aika tehoton käsikäyttöinen Ainun pumppu, jolla saan jonkin verran lypsettyä (max tainnu olla 60ml). Siihen vaikka korviketta päälle, jos käy maistumaan.



T.kaneli joka lähtee kaivamaan pumppua kaapista..



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
27.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistaakohan mua enää kukaan?



Noh, muutto saatiin tehtyä. Emme ole enää kuopiolaisia. Tavarat on suunnilleen paikoillaan mutta kaapit ihan sotkussa. Painokin tippui 4 kg 2 viikossa, kun ei yksinkertaisesti ehtinyt syömään.



Meidän poju aloitti kiinteät tänään. Yleensä poika on nukkunut koko yön yhdellä herätyksellä mutta on nyt n. viikon heräillyt jatkuvasti syömään. Maito ei pidä enää nälkää loitolla kuin hetken. Poika on kuitenkin jo ihan valtavan iso. 3kk neuvolassa mitat oli 66 cm ja 7750g!



Kyllä elämä voi tuntua ihanalta. Nyt on oma pieni piha (rivitalossa asutaan), hyvät lenkkipolut, kivat naapurit (ei oo tässä asuessa kertaakaan heräämään naapureiden ryyppäämiseen ja mekkalointiin tai tappouhkauksiin). Lapsoset ja lemmikit tottuivat uuteen asuntoon parissa päivässä. Pienemmän akvaarion lahjoitin ystävälle. Ja juhlatkin on juhlittu (siis ei stressiä ja leipomista). Ensin oli reilu kk sitten ristiäiset (poika sai nimekseen Daniel) ja esikoisen 2 v synttärit oli sunnuntaina.



Netti saatiin pelittämään eilen, joten ei oo mitään hajua mitä teille on tapahtunut viimeisen kk aikaan. Jospa joku kertois tärkeimmät kuulumiset?!



rimma

Vierailija
10/19 |
27.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terveisiä täältäkin kaikille maaliksille !!!



Hitsi vieköön, kesähän on kohta ohi .. ja meidän pienokaiset kasvavat ja kohta ei enää vauvaksi voi kutsua :-//



Täällä kaikki hyvin. Ollaan annettu jokunen aika myös korviketta vauvalle, sellaista 140ml päivässä, ja muuten tissuttelee. Enää en ole pumpannut maitoa itseltä vaan Nannia ollaan annettu, jos en itse ole kotona tai maito ei riitä vauvalle. Olisin toivonut, että täysimetys olisi saanut jatkua ainakin kuusi kuukautta, mutta toisin taisi käydä.



Meillä on vauvalla ollut ' ihana' rytmi ihan pikkuisesta lähtien. Menee nukkumaan illalla klo. 19.30, ja heräilee ekalle syötölle n. klo.01 ja sitten klo.03-04, ja klo.06-07 ja sen jälkeen nukkua porottaa klo.9 normaalisti. Juhannuksena oltiin maalla ja siellä pikkuinen meni jotenkin sekaisin nukkumisissaan, eli heräsi yhtenäkin aamuna klo.04 ja ei millään olisi nukkunut enää, mutta onneksi muutaman tunnin hereillä olon ja syötön jälkeen nukahti. Tyttö on ihanan helppo vauva, eli ei itke oikeastaan koskaan, mutta sitten kun itkee niin ' voi että' se suppusuu kääntyy söpösti alaspäin ja tyttö on itkiessään lutuisen näköinen, että aina kaapataan syliin .. On tuo vain niin ihana .. edelleen miehen kanssa tuijotellaan tyttöä ja ihmetellään, että miten kummassa meille on syntynyt tuollainen söpöliini.



Ja ehkäisyä piti käyttää ensi huhtikuulle, kunnes vauva täyttää yhden vuoden, mutta eilen kävi vahinko, eli ehkäisy unohtui ja saas nähdä miten kävi, kun näillä main on ovksen aika. Täälläkin on muuten juuri ensimmäiset kuukautiset loppuneet, tasan vuosi on siitä kun viimeksi oli kuukautiset :-)) Tulin raskaaksi kp9 tienoilla, eli mulla on aikainen ovis. Onhan tuota vauvakuumetta ilmassa, ja jos nyt olisi käynnyt ' onnekas vahinko' niin avosylin otettaisiin uusi pienokainen vastaan.



Ja paino asiaa: Hienosti on alkanut tippua. Johtuneekohan makean välttelystä ja liikunnan aloittamisesta. Mulla painoa oli enimmillään 90kg(nolottaa myöntää) raskauden aikana, ja tänään vaaka näytti 67kg, eli kymmenen kiloa kun saan pois niin vanhassa 57kg ollaan, vaikka saishan sitä vaikka muutaman ylimääräisenkin kilon pudottaa. Nyt painoa pudonnut n. 3kk:den aikana 23kg. Mutta vanhat vaatteet edelleen tiukat, vain yhdet farkut menevät päälle, mutta puserot + takit alkavat mahtua, vaikka rinnus hieman kiristää ...



Meillä juhlitaan vauvan ristiäisiä 1.7. ja sopivasti tulee ihmisiä sellaiset 30 henkeä on kutsuttu, ja kaikki tarjottava on tilattu. Kastemekko tilattiin netistä, ja tyytyväinen olin. Itselle täytyy löytää mekko ja kampaajakin on tilattuna.



Kurja tuo Tapin koiruuden tilanne ! Mutta kuten sanoit, lapsen etu menee koiran edelle. Meillä koira on ottanut tytön todella hyvin vastaan.



Nyt Goodnight t. emmi ja tyttö (pian 3kk)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
28.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mutta Emmi!Ei kesä vielä ole ohi ,ei se ole vielä edes alkanut!

Peukutukset onnekkaaseen vahinkoon jos niikseen on=)



Maidon pumppaamisesta vielä!Käsipelillä en minäkään varmaan olisi niin ahkera mutta kun on toi ihana sähköpumppu...Sillä saa pulloon 1-2dl ihan huomaamatta=)



Neiti nukkuu ulkona sateen ropinassa tyytyväisenä.Minä kyllä kaipaan niitä aurinko päiviä ennemmin.Yksi sadepäivä olisi riittänyt!



Eka yö pinnasängyssä,omassa huoneessa sujui hyvin!

Poikien huonettakin eilen sisustin uuteen uskoon.Sadepäivän puuhia.



Eipä kyllä muuta nyt tule mieleen...

heippa!

Vierailija
12/19 |
28.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tappert: Kurja, että jouduitte toisen koiran heivaamaan anoppilaan, mutta onhan se onneksi kuitenkin lähellä ja tiedät että hyvässä hoidossa! Olisi paljon kurjempaa jos sen olisi joutunut vieraalle antamaan..



Rimma: Vai on sitä karattu pois kuopiosta ;). Hassua kun meidän " isot" pojathan on saman nimisiä ja nyt jos olisi meille poika tullut niin hänestä olisi tullut luultavasti Daniel :D. Kyllä teillä on hyvä maku nimien suhteen ;). Tytöstämme tuli Emilia.



Nyt ei meidän pojalla ole enää enkelikiharoita ja voi miten ison näköinen hänestä tulikaan, kun sai poika tukan.

Meillä ollaan oltu vähän huolimattomia ehkäisyn kanssa, kun terveydenhuollon ammattilaiset on asioista erimieltä... Eli minullehan pitäisi laittaa kierukka, kun hormonaalinen ehkäisy ei käy ja kumillekin olen allerginen ja tämä laitettiin ehkäisuneuvolan hommiksi. Ehkäisyneuvola on kiinni heinäkuun ja siellä oltiin tosi inhottavia ja sanottiin että kierukan voi laittaa vasta kun kuukautiset alkaneet, eikä kommentoitu mitään ehkäisy ongelmiin, nyt pitäisi sitten selvitellä mitä omalääkäri ajattelee, mutta olen niin väsynyt tähän pompotteluun! Ollaan siis välillä käytetty kumia, mutta paikathan siinä menee kipeeksi, toivottavasti imetys ehkäisee tai sitten meillekkin tulee kolmas lapsi, kun lääkärit ei mua halua auttaa... Toisaalta olisihan se kolmaskin lapsi tervetullut, mutta toisaalta olen aika poikki näiden kahdenkin kanssa...



Emilia kasvaa ja voi hyvin olosuhteisiin nähden, puklailu vaihtelee päivittäin ja yöt on levottomia, kakkaa ei ole tullut reiluun viikkoon ja pissiä tulee välillä niukasti. Minkä verran teidän vauvat pissii? Muuten tyttö on melko hyvän tuulinen nauraa ja kiljahtelee ja kokoajan vain kääntyilee mahalleen ja leluja hiplailee :).



möhkis ja Emilia 3kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
29.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kiesus. Menin Pilateksen jatkokurssille ja totesin, ettei ole vatsoista enää mitään jäljellä. Ei mitään voimaa tai puristusta. Kyllä hyvin hävis vuoden aikana keskivartalonhallinta. Voi että ärsytti kun tipahti koko hallinta. MIten muut olette huomanneet keskivartalon ja lpl: n toimivan raskauden ja synnytyksen jälkeen? Onko vatsa jo tasainen vai vielä vähän taikinainen?



Me voidaan muuten ihan jees- Vähän kesälunssaa, migreeniä, vatsaväänteitä. Vavi pien ei ole pien vaan paksu pötkö. Ei käännykään ees vielä mahallensa kun kyljelleen kääntyessään torppaa maha kiinni. Ihan on äiteesä tullut. Aha nyt se pienmees heräs.

Mä en ole mitenkään väsynyt. Sitä kai on oppinut olemaan ja löysäilemään näiden lasten myötä niin ei väsy iske eli laiskottelu lienee ominta minua. Ihan hyvin jaksan öisin syöttää vavia 2-4 krt, en röyhtäytä kun hänt nukahtaa " ruokapöytään" . Välistä panttaa kakkaa 3-4 pv ja sitten tekee ihan mielettömän niskaskönden.



Huono kesä kun sataa jatkuvaaaaaasti. Yökkö. Varattiin lokakuuksi Lanzarotelle reissu, toivottavasti siellä on lämmintä. Yksi lapsi lähti jalisturnaukseen, kaks on mummoloissa, yks on isän kanssa töissä, ja peenimeesi siis valvoo. Tuliko siinä kaikki lapset? Jo viishän niitä oli. Plus bonuslapsi joka tulee ensi viikolla meille. Vois varmaan tehä jotain hyödyllistä, mutta ehtii huomennakin. Vois mennä torille pehmikselle. Kumpi parempi Valion pehmis vai Ingmanin softis. Vai ottaisiko pallojäätelön, tai siis monikossa oikeasti, monta palloa .



Kuinka moni harkitsee jo töehin menoa?



t. tsukkis viikkoja vielä 0 (jokohan vuojen päästä olis isommatviikko luvut hihiihii)

Vierailija
14/19 |
29.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

TUKISUKKIS:

Täällä toinen taikinamasu, ja täälläkin etsitään aiempia vatsalihaksia..ei ne häävit ollu ennenkään, mutta nyt tuntuu ettei voimaa ole ensinkään! En tiedä paljonko vielä sectio vaikuttaa, mutta toivottomalta tuntuu. Vaan kai se siitä ajan kanssa..jos on kerran liki vuoden venyttäny vatsaa sun muuta niin tuskinpa tuo parissa kk;ssa ennalleen palaakaan..onhan se masun tienoo hurjan työn tehnyt.



Tappert..kiitää kohti pinnistä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
29.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

..ilmottautuu joukkoonne ;) Eipä ole jaksanut panostaa tuohon urheiluun isommin. Ekat menkat tuli ja meni ja vatsakipu jäi, joten lääkäriinhän tässä on mentävä, ennemmin tai myöhemmin. Pitää nyt katsoa kauanko tätä jatkuu... Vatsakivun seurauksena ei siis pahemmin ole haluja treenata puolikastakaan vatsalihasta :( Ehkäisyn kanssa ollaan samoilla linjoilla Möhkiksen kanssa, eli kierukka pitäis laittaa, mutta ajat tk:hon on olemattomat joten minkäs teet... Pitänee kerjätä neuvolakäynnillä aikaa lääkäriin tai ainakin sinne äitiys(ehkäisy)neuvolan puolelle, jotta edes hieman selkeämmäksi sais nämäkin asiat ;)



Rimmalla näyttää poika kasvavan samaa tahtia kuin meilläkin(3kk 7780g,65,2cm)! Tissimaidolla kasvaa, eikä lisäruuan tarvetta kuulemma ole tositaiseksi. Neuvolan täti sanoi viimeksi, että ei tarvi kasvaa enää samaa vauhtia, ihan kuin itse voisin siihen vaikuttaa :P Itse en pidä poikaa mitenkään isona, paitsi kun sattuu samanikäinen vierelle niin kyllähän sen eron huomaa.



Meillä ollaan kovasti nousemassa ylös ja eilenkin tunnin automatkan poika istui " könöttäen" pää pystyssä turvaistuimessa. Mahtaa olla aikamoiset niska+vatsalihakset pojalla :D Saa nähdä miten tuon pojun saa pysymään vaakatasossa vielä pari kuukautta :)



Nyt täytyypi mennä, pitäis poika viedä ulos nukkumaan, mutta siellä yllättäen taas sataa... joten autotallin katokseen käy tieni... :/



t. Punkeli ja poju 3,5kk

Vierailija
16/19 |
29.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Möhkis; hyvä nimimaku teilläkin! Jos meille olis tullu tyttö, hänen toinen nimensä olisi ollut Elina. Siilinjärvelle muutettiin. Eihän tästä ole pitkä matka ajaa Kuopioon jos ikävä tulee.



Puuenkuli; kiva kun jollakin muullakin on iso poika. Esikoinen on ollut aina pitkä, mutta kun hän oli 3 kk ikäinen, oli hän pikkuveljeään 2 cm lyhyempi ja yli 1,5 kg hoikempi. Silläpä tämän tukevampi vauva tuntuu tosi isolta, kun semmoiseen laiheliiniin tottui.



Vatsalihakset toimii tosi hyvin, ihme kyllä. En huomaa mitään eroa vuoden takaiseen olotilaan, paitsi muutama raskausarpi lisää mahassa koristeena. Mutta lihakset siis toimii. Kiinteää mahaa mulla ei oo ikinä ollutkaan. Lähtöpainoon on matkaa vielä 2 kg, kaikki vanhat vaatteet mahtuu päälle (muutama vähän pinkeesti). Kiitos muuton ja sen aiheuttaman stressin ja laihtumisen. Kk sitten ehdin viimeksi jumppaamaan ja sen suht rankat vatsalihasohjelmat sujui hienosti. Pilatesta oon muutaman kerran synnytyksen jälkeen jumpannu, ja hyvin meni sekin. Kerrankin mulla joku juttu sujuu hyvin! Mä kun oon aika epäonninen.



Pitää mennä isukkia auttamaan kun molemmat pojat huutaa ruokaa, eikä isi osaa organisoida tuota juttua. Ihmettelee, että miten mä saan homman toimimaan päivisin kun isukki on töissä :)



rimma

Vierailija
17/19 |
29.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulinpa minäkin piiiitkästä aikaa ilmoittamaan olemassa oloni. Meillä on korvatulehdus ja siihen antibiootit meneillään :( Harmittaa kun tyttö on vielä niin pieni ja silti joutuu noita myrkkyjä syömään.



Tyttö ei ole tehnyt kakkaa kahteen viikkoon. Pitkä aika on ollut odotella. Ennen kakkaa tuli joka vaippaan. Tänään lääkäri kuunteli mahaa ja sanoi että on hyvin hiljaiset suolisto äänet, mutta maha pehmeä eikä näyttäisi aristavan. Nyt vaan jatketaan odottelua. Nuo antibiootit luultavasti kuulemma aiheuttaa ripulia, joten jospa se kakka sitten tulisi :)



Neiti kääntyy mahaltaan takaisin selälleen mutta toisinpäin on vielä vähä hakemista. Kova on juttelemaan ja leluilla leikkimään.



RIMMA: tervetuloa asumaan siilinjärvelle, tiedä vaikka naapurissa asuttais ;)



Nyt pitää rientää lenkille!



Jouhi

Vierailija
18/19 |
01.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä testasin kun menkkoja ei vaan ruvennut kuulumaan uudestaan ja mä sain selkeästi erottuvan haamun!!!!! Nyt mä sitten joudun tässä jännittämään vahvistuuko se viiva ja ODOTANKO TAAS MAALISVAUVAA::::::)))))))))) !!!!



Ihan järjetön fiilis tällä hetkellä,mua jännittää niin kovasti!



Hanan

Vierailija
19/19 |
01.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

HANAN;

Sulla on mahtava säkä! Ihanaa että näin nopeeta oli, toivotaan että viiva vahvistuu - ja miks ei vahvistuis, plussahan se on haamukin! Hauskaa ajatella että sulla on taas vatsankasvatus aluillaan..ja maaliskuussa poksahtaa jälleen :) Ihanaa!!



VAUVARYTMIÄ;

Millasia päivärytmejä teidän pikkusilla on?? Millanen kuuluis olla noin suunnillee about 6kk ikäsen päivärytmi? Mihin tässä niinku pitäs pyrkii??

Meillä näin;

Aamulla poju syö 06-07 tietämillä (imetän) jatkaa unia

herää ja syö taas klo 09 maissa (imetän taasen) jää sitte hereille seurustelemaan ja katselemaan...

Sosetta maistellaan ja syödään lypsymaitoa (opetellaan) tuossa joskus puolen päivän tienoilla..jatketaan seurustelua vielä.

Päikkäreille jossain klo 13-14 aikoihin samalla ehkä imetän jos on nälkänen.

nukkuupi tunnin unet suunnilleen ja herää seurustelemaan tunniks ja syö siinä välissä (imetän)...tälleen meneeki sitte koko ilta.

n.klo 20-21.30 ollaa hereillä ja vaihdetaan kestovaipasta kertikseen yötä varten, käydään ehkä kylvyssä jne..poika unipussiin ja imetän kunnes nukkuu..

Yöllä herätään tissille n.01 ja 04 ja sitte taas 06



Meillä on siis vaan yks kunnon unipätkä kuuden jälkeen..sinne yheksään, sen jälkeen ollaan piiiiiitkään hereillä ja loppu meneekin tunti/tunti tyylillä (noin suunnilleen).



Mihin aikoihin " normaalisti" pienet käy päiväunille? Entä yöunille? Meillä Leevi kävi aiemmin nukkumaan n21-22 välillä, mutta nykyään on sillon jo ihan rättipoikki joten tarttee aikastaa. Ihmettelen vaan kun sellasia kunnon päiväunia ei ole ollenkaan..olis niin kiva jos nukkus vaikka pari tuntia iltapäivällä putkeen mutta ei..puolesta tunnista tuntiin on uniajat.





Muuten meillä voidaan oikein mallikkaasti..ei turhia itkuja eikä mitään. Soseetkin uppoo hienosti, menis vaikka kuinka mutta maltilla annetaan maistiaisia :)



Tappert ja Leevi about 3,5kk