Hei kaikki 5-vuotiaiden äidit!!!!!
Olen neuvoton, ja haluaisin kovasti neuvoja lapseni kovaan uhmäikään!!! Tyttöni joka 5.5 vuotias on tällä hetkellä aivan hirveä käytöksinen. Hän ei osaa komminikoida kuin huutamalla ja vinkumalla. Tämä on pahentunut selvästi tässä kuukauden ajan ja tällä hetkellä hänen käytöksensä on korvia ja hermoja rassaavaa. Tyttö ei tee pahaa, mutta se vinkuminen ja tahdon läpi saaminen on kamalaa, jopa tytön mummo on aivan täynnä sitä kiukuttelua. Kuuluuko tämä johonkin uhmaan ja olisiko kenelläkään mitään ideoita mitä tehdä, että saataisiin kotiin taas rauhallinen tunnelma ilman kiukkuttelua ja huutamista.???
Kommentit (3)
Hyvin tutulta kuulostaa. Minulla on tyttö, 5v7kk ja tuo kuvailemasti kaltainen vaihe alkoi meillä jo talvella. Olen oikeasti välillä ollut hermot riekaleina, mutta kun luin MLL:n sivuilta, että tuo käytös kuuluu ikään niin opin paremmin ymmärtämään tyttöä. Vaikeaa on ollut ja tämä vaihe on tytöllämme selvästi ollut hankalin, aiemmat uhmat ovat olleet tähän verrattuna helppoja. En tiedä, koska täällä ollaan voiton puolella, mutta nyt on selvää lieventymistä ollut havaittavissa. Tosin voi olla, että syksy on joka tapauksessa hankala, kun minä palaan työelämään ja tyttö aloittaa eskarin ja myös päivähoidon.
http://vanhemmat.mll.fi/lapsi_kasvaa_ja_kehittyy/5-6vuotias.php?dir=/la…
teille on saapumassa 6-vuoden uhma;) 6-vuotiaita kutsutaan usein myös pikkumurkuiksi....meillä myös sama vaihe menossa ja hermoja kysytään....mutta sanovat, että jos kova uhma 6-vuotiaana, niin sit murkkuiässä pääsis helpommalla...toivottavasti on totta!;)
Yritän pysyä tyynenä mutta aina en jaksa, joskus karjaisen takaisin.
Poika saattaa ensin kiukutella kuin Turkin pippuri mutta haluaa sitten syliin. Taitaa siis olla kipuilua menneen ja tulevan välissä Jotkut ovat puhuneet 6 vuoden uhmasta, lienee sitä.
Nyt dramaattisuuden pahin kärki taitaa olla talttunut, ikää 5v 2kk. Meillä " sit mä muutan naapuriin" vaihe alkoi jo vähän aikaisemmin.
Lisäksi taitaa pojalla olla tarve olla pelottava ja suuri - siksi pitää huutaakin!