Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Apua, veroilmon täytössä ongelmia

Vierailija
14.05.2006 |

Mulla on n. 3200 euron edestä kuluja työpaikan ja kodin välillä. Kannattaako sen vuoksi palauttaa? Siis tuleeko siitä vain pari hassua kymppiä takaisin vai miten se menee, kun omavastuu (500e) on vähennetty?



Tietääkö joku?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös veroilmoituksen viimeinen palautuspäivä ollut 8.5?

Vierailija
2/4 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(en nyt vaan muista kuinka paljon ,

mutta on satasia, ei kymppejä!!!!)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin minä olen useinkin palauttanut myöhässä...

Vierailija
4/4 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos on asuntolainan korkoja, saa niitä vähentää enemmän, jos on lapsia. Yleensä ihmisillä ei kuitenkaan ole niin paljoa korkoja, että tuolla korotuksella olisi mitään käytännön merkitystä.



Ja ap:lle, totta kai kannattaa palauttaa. Mutta jos sinulla olisi ollut mahdollisuus julkisiin kulkuneuvoihin, niin et saa kuluja oman auton käytön mukaan.



Ja jollekin muulle, ei niitä saa hakea " takautuvasti" ensi vuonna, höpsö! Toki voi tehdä oikaisuvaatimuksen verotuksen päätyttyä, mutta ei verotuksessa ole mitään takautuvaa vähnnysoikeutta.



Ja vielä jollekin muulle, veroilmoituksen voi toki jättää myöhässä, mutta siitä voi seurata veronkorotus ja jos sen jättää liian myöhään (eli verotuspäätös jo tehty) joutuu tekemään oik. vaatimuksen.