Lue keskustelun säännöt.
Ompelutaitoiset: vinkkejä snuggle sacin tekoon?
10.08.2006 |
Hei,
meinasin ommella nelivuotiaalle oman makuupussin. Katselin joidenkin kestovaippa/kantoliinamyyjien sivuilla kivoja snuggle sageja.
Missä kannattaisi kysellä vinkkejä ja kaavoja?Kestovaippainfoss aon kyllä palsta TSI-vaipoilla, taitaa olla väärä foorum tälle kyselylle kuitenkin.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eli piirrä ensin eläinhahmo paperille. (Ajatus muuttuu helposti työn edetessä jos ei ole mallia)
Leikkaa fleecestä tai muusta kankaasta pohja kaksi kertaa ja päälipuoli kaksi kertaa. Ompele eläinhahmo siihen minne haluat. (Tiheällä siksakilla omepelet leikatut´palat kiinni fleeceen. Fleece saattaa venyä joten voit laittaa esim. voipaperin nurjalle puolelle. On myös muita mahdollisuuksia. Kun olet ommellut silmät jne vedä paperi pois.)
Ompele sivulle vetoketju samalla kun yhdistät kaikki neljä palaa toisiinsa. Sinulla on silloin päälipussi ja sisäpussi. Voit tietysti tehdä yksinketaisenkin pussin ja laittaa eläinhahmon (pään alle jäävän) kaksinkertaisesta fleecestä niin että se " katkeaa" vaikka lapsen " pehvan alle" ettei sauma jää esim. suoraa selän alle.
Ideoimaan vaan. Ei kaavoja aina tarvita :)