Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vielä yksi kysymys kestoilijoille!

27.10.2006 |

Meillä on Lenyan ekovilliksiä, mietin että kuinka nopsasti ne kuivuvat esim patterilla kuivattaen? Niitä on vain kolmet ja kun ovat uudet niin eivät pahemmin vielä ime pisuja itseensä. Yrityksenä olisi pestä niitä niin ettei kertavaippoihin tarvitse koskea. vauva on harvoin kakkaavaa sorttia, eli vuoksi ei tarvitse kauheasti varapöksyjä!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulen että saattaa vähän kärsiä. Lenyoita meillä ei ole ollut, itse tehtyjä hahtuvia ja ruskovillan villiksiä kyllä. Mielestäni kuivuvat nopsaan kun kieritän housut pesun ja lanoliinissa liottamisen jälkeen pyyherullalle ja painelen reilusti. Siinä lähtee suurin osa vedestä ja sitten vaan kuivumaan. Villiksissä tietty lanoliinikäsittely pidentää pesussaoloaikaa(minä olen tykännyt tehdä sen joka kerta vaikka ei kuulemma tarttis). Harvoin olen kyllä pessyt villiksiä. Pienen vauvan villiksiä vain kakkavahinkojen vuoksi(meillä niitä sattui kyllä aika tiuhaan kun vauva kakki monta kertaa päivässä), isomman taaperoikäisen villiksiä piti sitten jo pestä pissanhajun vuoksi, se ei enää haihtunut housuista tuuletuksella kuten pikkuvauvan pissit.

Vierailija
2/2 |
27.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Villaa ei kannata kuivattaa patterilla eikä myöskään roikuttaen, vaan tasaisella alustalla. Itsekin kuivatan villat (niin -vaipat, -paidat kuin -sukatkin) froteepyyhkeen päällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla