Vauva vetää sikeitä
Meidän tyttö nukkuu ajoittain hyvinkin pitkiä pätkiä päivisin ja iltaisin on sitten vaikeuksia nukkumaanmenossa. Hän on siis 8-viikkoinen ja toki sellaisella on vielä nukkumalahjoja voisi toki olla päinvastoin. Miten muilla?
Entä kuinka paljon valveilla ollessa olette vauvan kanssa (siis vauva sylissä), kuinka paljon esim lattialla. Luin että lattialla ollessa puuhamaton päällä taidot kehittyvät. Toisaalta tutut ja oppaat sanovat että pidä vaan niin paljon sylissä kuin voit. On vähän ristiriitaista. Voisiko joku jelpata?
Kommentit (5)
Meidän hieman yli 2kk neiti on alusta asti ollut huono nukkuja, koko ajan olen sitkeästi mennyt tytön kanssa kahdeksalta " nukkumaan, eli pimeään makuuhuoneeseen imettämään ja nyt alkaa rytmi pikkuhiljaa löytymään, nukahtaa kahdeksan ja yhdentoista välissä, ekan pätkän nukkuu jopa 3 tuntia, sitten kyllä heräillään loppuyö melkein tunnin välein aamu yhdeksään asti, pahimmillaan tyttö valvoi yön ja päivän vartin torkkuja silloin tällöin ottamalla. Päivällä nukahtaa vain kantoliinaan tai joskus autoon, nukkuu päivän mittaan ehkä pari tuntia.
Ja tuosta puuhamatosta, meillä se on ollut jo kuukauden käytössä, tyttö on siinä kylläkin vain n. vartin kerrallaan pari kertaa päivässä ja tykkää kovasti, naureskelee siinä itsekseen leluille ja peilille:)
tuon ikäisen pitäis saada nukkua silloin kun sitä nukuttaa. Vasta n. 6kk iässä vauvan pitäisi nukkua pisin pätkä yöllä ja vähemmän päivällä. Anna siis nukkua, mutta tee iltatoimista pikkuhiljaa jo rutiininomaisia: kaikki aina samalla tavalla ja samaan aikaan (kylpy, yöpuku, syöttö, petiin). Ja iltaa kohden rauhoitellaan taloa, kovat äänet pois, telkku hiljaiselle, valoja himmeemmiksi ja vaan vähän juttelua rauhallisella äänellä. Näin vauva alkaa hahmottaa yön ja päivän eroa.
Anna olla matolla niin akaun kun viihtyy! Kyllä vauva ilmoittaa sitten, kun haluaa syliin tai ei viihdy lattialla. Minä ainakin pidän lasta maassa niin paljon kuin se siellä haluaa olla. Kun kitinä/itku alkaa, tietenkin heti syliin. Eihän siinä sylittelyssäkjään mitää pahaa ole. tee niin kuin itse näet parhaaksi. Älä kuuntele liikaa muita vaan luota omaan äidinvaistoon!
sitruska ja muksut 3,5kk/2v5kk
Meidän tytöllä on nyt jotenkin vakiintunut yöt, että käy yöunille viimeistään puolilta öin.. nukkuu vieressämme ja usein nukkuu päivisin/iltaisin sen verran, että kahdeksan aikaan saattaa herätä ihan pirteänä. Eiköhän hän jatkossa ala käydä unille aiemmin, kunhan nyt alkaa ylipäätään olla enemmän herreillä päivisin :) Mitkään puuhamatot eivät ole vielä kiinnostaneet vaan lähinnä tuo sylissä olo/syöminen, nukkuminen ja hereillä ollessa ilman että on tissillä, katselee sitteristä esim. keittiötouhuja tai olkapäältä ympärilleen. Ei vielä se puuhamatto ole kiinnostanut mutta varmasti sekin aikanaan.
Ja tosiaan, kyllähän vauva osoittaa viihtyykö matolla vai haluaako syliin :)
E ja tyttö 2kk
Meidän neitokainen tulee 21pvä 2kk.. ja nukkuu päivisin 4-5 tunnin päikkärit ulkona.. sitten illalla ottaa vaan muutamat torkut ja valvoo johonki 23-23.30 asti.. yöt nukkuu hyvin, 1-2 syöttökerralla vain.. voi nukkua yölläkin jopa 7 tuntia putkeen.. eikö se rytmi alkaa tulemaan vasta myöhemmässä vaiheessa, ja nukkuu vielä paljon!
Meidän poika myös justiin 8 vkoa vanha (s. 21.8.), tosin syntyi etuajassa rv36+2.
Rytmit on meilläkin ihan mitä sattuu; yhden kerran on nukkunut yöaikaan lähes 5h, muutoin unet on sellaista 2-3h. Päivisin toisinaan nukkuisi pitempiä, mutta " häiritsen" sitten vaivihkaa, että heräilisi ruualle.
Ne virikematot on kyllä mun mielestäni myös vanhempien lasten juttuja! Pienelle riittää vallan mainiosti syli ja tutut kasvot ja keinuttelut ja juttelut. Niitä touhuja lattialla ehtii myöhemminkin. Ja sylissäkin, polvien päällä, voi pitää vauvaa masullaan, että saa harjoitella pään kannattelemista yms.
Itta + Tirpukka 8vkoa (ja isommat -98 ja -04)