Name Itin rainset
Onko kokemuksia? Tänään pojalle kyseistä pukua katselin ja tuntui mukavan oloiselta materiaalina. Olis henkselimalliset housut, takki ja vielä kumpparit samalla toukka kuviolla. Muuten puvun väri oli aika tylsä sinisen sävyinen, mutta selässä kiva vihreä toukka. Mutta hinta siis edullinen, noin 35¿. Kertokaa kokemuksia, pitääkö vettä ja onko hiostava. Käyttäjänä olisi 1 1/2 -vuotias poika.
Kommentit (19)
ja oli ainakin mun mielestä hintansa väärti. Tyttö käytti pukua hoidossa ja saatiin jopa kehuja hoitajalta, joka ei ole muuten ikinä ottanut kantaa vaateasioihin ;) Eli oli mainio puku, kun hiekkalaatikolta noustessa puolet hiekasta ei kantautunut mukaan sisälle puvun liukkaan kankaan ansiosta. Itsekin olin tyytyväinen kun puku pysyi puhtaana hiekasta, reimatec päällä kun istuttiin hiekkalaatikolla, niin niitä jälkiä ei ikinä saatu vaaleasta puvusta irti =( En tosin tiedä miten tämä puku sitten sopii vähän isommalle, mutta ainakin hiekkalaatikkoikäiselle siis oli hyvä.
Saumathan siinä puvussa on teipattu, mutta meillä kyllä on aina laitettu silti kurikset päälle kun vähän epäilen sitä vedenpitävyyttä..
Housuista sisäsauma kului puhki parin viikon käytön jälkeen. Vein liikkeeseen ja sain tietenkin vaihtaa, mutta uudessa puvussa sama juttu muutaman viikon jälkeen! Tuttavan pojalla oli myös samanlainen puku ja oli mennyt myös saumoista rikki.
Lisäksi puku oli aika kylmä. Vuorina vain ohut polyesterivuori. Välikausipuvun käyttöaika olisi ollut syksyllä aika pitkä, mutta tällä puvulla ei kyllä pärjännyt vaikka olisin laittanut villahaalarin alle. =(
Jännä miten onkin niin erilaisia kokemuksia näistä Name Itin / EXITin välikausiasuista. Meillä on ollut tytöillä (ikää tasan 3v.) käytössä NameItin setit jo kahdessakin eri koossa ja olen ollut niihin hurjan tyytyväinen! Hintalaatusuhde osuu mielestäni juurikin kohdalleen. Ja meillä asut ovat kestäneet tosi hyvin - koko viime syksy mentiin miltei pelkästään ko. setillä (toisena asuna tytöillä oli Reimatecit), ja pärjättiin pitkälle alkutalveen kun laittoi villahaalarin alle. Ja vieläkään puvut eivät ole hajonneet mistään joten saadaan käyttää niitä vielä kevätkin ;)
Mutta tämä vaatteiden kestävyys on varmaan niin lapsestakin kiinni - meillä tytöt ovat melko rauhallisia ulkoleikeissään.
Viime syksy oli niin lämmin, että ainakin meidän pojalla oli Reimatec ihan tuskaisen kuuma. Tosin meillä käytetään vk-asua muutenkin vähän, hypätään kauhtuneesta=ohuesta talvihaalarista mieluummin suoraan pihavaatteisiin, jos on kuivaa...
Mutta puku on ollut hyvä, kun on enemmän sellainen " tuulipuku" eikä ole tosiaan liian kuuma juoksevalle viikarille
Kokemusta on viimevuotisesta Name itin puvusta esikoisella ja tälle kaudelle on jo ostettuna pienemmälle se punainen puku. Siinä tyttöjen tämän vuotisessa asussa on kuvana sateessa tanssiva tyttö, iloinen kuva, joka kyllä meillä miellyttää lapsia enemmän kuin äitiä ;)
Ja tosiaan, samaan aiheeseen löytyy myös Name itin kumpparit. Sinällään vähän ristiriitaista, että tuo 2-os asu on mitoitukseltaan tooosi reilu ja kumpparit sitten taas aika pienehköt ja ainakin matalaa mallia.
Mutta hinta-laatu-suhde sekä saa meiltäkin kehuja :)
Eli siis kuinka isoa ovat malliltaan? Ajattelin n. 95/96 senttiselle sitä 98 cm pukua. Lieköhän liian iso?
muistaakseni takki vastasi aika hyvin Reiman vastaavaa kokoa, mutta housut olivat isommat eli tyyliin 92cm puvun takki vastaa 92cm, mutta housut 98cm. Tosi reilua mitoitusta oli ainakin viime vuonna. Niin ja ne sopivat kumpparit jäikin jo pieneksi...
Meille ostin tuon puvun koossa 92cm ja pojalla pituutta 95cm.. Takki on samankokoinen kun meillä olevat muut takit kokoa 98cm!
Hinta ihan ok vaikka puku menisikin pieneksi kevään jälkeen. Noista puvuista kun tulee aina uusi mallisto sekä keväällä että syksyllä.
Meilläkin meni housujen sisäsaumat puhki jo muutaman käyttökerran jälkeen.
Kokomitoitus on reilua. Meillä oli 98cm puku ja se takki oli liian iso vajaan metrin mittaiselle. Vastaa suunnilleen reimateciä kooltaan.
Ja meidän puku ei ainakaan ollut hengittävä. Erittäin hiostava sanoisin.
Mutta kyllähän sen puvun pitäisi kestää kivillä ja kiipeilytelineessä kiipeilyt, liukumäen laskut ja keinumiset.
Kesällä puku oli vilkkaasti liikkuvalle aivan liian kuuma! Ja syksyllä käyttöikä jäi lyhkäiseksi, koska alle tarvittiin lämpimämpää, jo kun asteita oli +5.
Kosteuden puku piti kyllä paremmin kuin hyvin!
Asun ns. maalla, mutta asiaa olisi joskus aina Tampereen suuntaan. Kiinnostaisi ostaa kyseinen puku, mutta mistä ? Netistä?
Minä en ole NameItin pukua harkinnutkaan pidettäväksi kesällä. Miellän sen kyllä ihan välikausiasuksi... ja meillä moista käytetään tyyliin +5-0 keleillä eli toki asu on hiostava tuota lämpimämmällä säällä. Mutta tämä siis vain meikäläisen mielipide :)
Tampereella ainakin Stockalla oon nähnyt ja Nanoukissa on yleensä myös ollut. Sitten tietty Lempäälän Ideaparkin Exitissä ja Nickyssä& Nellyssä varmaan on, jos sinne päin on menossa.
Netistä en ole näitä löytänyt, mutta jos joku tietää mistä netistä sais niin täälläkin otetaan ilolla tieto vastaan:)
Minusta se on oikein mainio asu, tosin niistä selän kuvista en ole aina oikein pitänyt. Mutta helppo pitää puhtaana ja kestävä. Enkä ole erityisen hiostavanakaan sitä kokenut.
Meillä on ollut vanhemmalla lapsella Ticketin Rainset Lightiä ja tämä puku on minusta ihan vastaavanlainen. Vedenkesto vain taitaa olla vähän parempi.
(Peppiina, synttärionnittelut typyköillesi! :) )
Omaa kokemusta ei kyseisestä puvusta ole, kaverin pojalla sellainen on ja se ei ainakaan kunnolla pitänyt vettä. Meidän tytöllä oli syksyllä käytössä ticketin rain set, ja se ainakin piti veden yhtä hyvin kuin reimatec tms.
Aion meille kyseistä pukua kokeilla. Tämä siis tulossa Lennen välikausihaalarin rinnalle pidettäväksi. Ja lisäksi ohut kevättakki sekä -housut ovat hankintalistalla. Itse pyrin välttämään näitä perussinisiä värejä vaatteissa, mutta jos nyt tuota jaksais katsella kevään/syksyn ajan.
Olin jo Etolasta katsonut kivat kumpparit, mutta jos löytyy vielä kivemmat niin tietenkin pitää ne KIVOIMMAT saada :)