PIKA-APUA tarvitaan äidin kuukautisvaivaan!!!!!
Ei kuulu kyllä tänne mutta täällä ehkä pyörii eniten ihmisiä.
Eli kuukautiseni alkoivat maanantaina illalla kun normaalisti piti alkaa vasta tiistaina. Maanantaina illalla ja yöllä ei vuotanut juuri mitään eikä tiistaina aamupäivälläkään mutta iltapäivällä alkoi sellainen vuoto jota en ole eläessäni kokenut. Sain vaihtaa sidettä noin 1-2 tunnin välein. Kipuja ei juuri ollut, pientä jomotusta alavatsassa. Vuoto rauhottui siinä illan mittaan eikä yöllä vuotanut kuin ihan vähäsen. Mutta taas aamulla alkoi samanlainen vuoto kun eilen illalla. Nyt kuitenkin alavatsassa jomottaa edelleen ja välillä iskee sellainen viiltävä kipu joka kestää noin 2 sekuntia. Vuodon joukossa on myös hyytymiä, paljon isompia kuin aiemmin.
Pillereitä en ole syönyt noin vuoteen, ehkäisynä on ollut kondomi. Raskaana en pitäisi olla (en ole epäillytkään). En ole juuri synnyttänyt.
Ennen synnytystä on ollut aika runsaat kuukautiset mutta nyt synnytyksen jälkeen (kohta 4v sitten) on vuoto ollut suht siedettävää. Viime kierrossa oli aika normaali vuoto.
Varasin gynekologille ajan tälle päivälle mutta pelottaa niin vietävästi, mitä ihmettä tämä voi olla? Auttakaa, please!
Kommentit (7)
Ikävästi tuo kuulostaa lähinnä keskenmenolta? Voisiko olla kuitenkin mahdollista, että olisit ollut raskaana? Toivottavasti on vain jokin vaaraton häiriö!
Eli onko kuitenkin mahdollista että olisit ollut raskaana ja saanut keskenmenon ihan varhaisilla viikoilla (viime kuukautisten jälkeen?) sillä km ainakin aiheuttaa hyytymiä ja kipuja. Hyytymäthän siis tulee runsaasta vuodosta, mutta miksi juuri tämä vuoto on runsaampi kuin aiemmat, menee arvailun puolelle.
Mutta pääasia että menet asiantuntijalle, hän näkee mahdolliset tulehdukset ja muut syyt. Rohkeasti vaan, varmasti kaikki on hoidettavissa kuitenkin. Ja kuukkarit voi vaihdella tosi paljon ihan kenellä vaan ilman erityistä syytäkään.
Pystyykö sen näkemään onko ollut keskenmeno vai ei? Mitään raskausoireita ei ole ollut. Poikaa odottaessani iski paha olo heti, jo ennen kun kuukautisten piti alkaakaan.
Pelottaa niin vietävästi. En uskaltanut edes töihin tänään lähteä kun ei ajatuskaan pysy kasassa. Yksikseni istuskelem täällä kotosalla ja ravaan vessassa tsekkaamassa tilanteen joka viides minuutti.
Onneksi lääkäri aika on vajaan tunnin päästä.
tavallaan raskaushormonia (istukkahormoni Hcg) vereen, joten periaatteessa lääkäri voi otattaa verikokeen josta sen tietää, mutta ei minusta sinulla mitään pelättävää ole, jos se on km, lääkäri kyllä neuvoo, jos taas esim tulehdus, niin sehän hoituu antibiooteilla, rauha vaan! Juo vaikka kuppi teetä! Tulepa sitten kertomaan mitä löytyy
Oli oikein mukava gynekologi, rauhallinen ja ymmärtäväinen. Taisin samalla löytää itselleni hyvän gynekologin.
No asiaan. Tutki sekä " käsin" että ultralla. Kohtu ja molemmat munasarjat normaalit. Ihan normaalia kuukautisvuotoa, joten ei mitään tulehdusta tai muutakaan.
Koska minulla muutekin vuoto suht runsasta ja kestää noin 7 päivää niin antoi lääkkeen Caprilon jota voi ottaa tarvittaessa niukentamaan runsasta vuotoa.
Suositteli myös hormonikierukkaa niukentamaan vuotoa. No täytynee miestä suostutella tekemään toisen lapsen ja sen jälkeen voisi sen kierukan laitattaa.
Huh, nyt rupee helpottamaan kun tietää ettei ollut mitään sen kummempaa.
Kiitos teille kaikille lohduttavista sanoista!
T. Taas yksi kokemus rikkaampana oleva mickemmama
Välillä vuodan kuin raanasta, en ihan joka kuukausi, mutta pahimmat kuukaudet ovat ollet aika hirveitä. Onneksi siihenkin tottuu, enkä enää saa paniikkia, vaikka kuukuppia joutuu välillä tyhjentään puolen tunnin välein.
Cyklokapron + särkylääke pitävät vuodot ja kivut onneksi suht kurissa.
Naisena olo on ihanaa : (
käytätkö milloin cyklokapronea?onko vain tarvittaessa?
Lääkärini määräsi niitä minulle mutta oli liian epäselvää milloin niitä syön?