Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia maitoa lisäävästä lääkkeestä?

11.10.2006 |

Kuulin että on olemassa lääkettä, joka lisää maidon määrää ja auttaa maitoa herumaan paremmin. Lääkettä saa vain reseptillä.



Nyt haluaisinkin kuulla kokemuksia niiltä, jotka ovat lääkettä käyttäneet. Onko toiminut, onko ollut hyötyä? Ilmeisesti sivuvaikutuksia ei ole? Minkä ikäinen lapsenne on ollut, kun olette lääkettä käyttäneet. Onko lääke suun kautta otettava, enkä minkä hintainen se on?



Kiitos vastauksista!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääke jota mulle määrättiin oli nimeltään Primperan. Vaikuttava aine on metoklopramidi, muun nimisiä vastaavia lienee markkinoilla.



Metoklopramidia käytetään yleensä pahoinvoinnin ja oksentelun estoon, mutta se myös heruttaa maitoa. Mulla oli maidontulo tosi niukkaa, mutta kyllä nuö tabletit siihen jonkin verran auttoivat. Koskaan en pystynyt täysimettämään, mutta osittaisimetykseenkin olin todella tyytyväinen. Taisin syödä lääkettä parisen kuukautta, imettämistä jatkoin pidempään.



Tarkempaa tietoa http://www.tohtori.fi/?page=0545318&searchtype=1&searchstring=primperan…



KL.

Vierailija
2/10 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reseptin sain mukaani jo laitokselta. Mitääs sivuvaikutuksia en huomannut. Valitettavasti en muista lääkkeen hintaa :I.



KL.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

... voi jessus tätä mun päätä -tuolta linkistähän ne hintatiedot löytyvät. Sorry!



KL.

Vierailija
4/10 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttömme syntyi keskosena, ja hänen ollessa n. kuukauden ikäinen söin kuurin Metopramia (pahoinvointilääke). Kyllä siitä tilapäistä apua oli, joskin epäilen, että olisiko plasebolla ollut ehkä sama vaikutus. Pääasia, että auttoi.



En tähän hätään muista ihan tarkkaan, mutta ei se mikään kallis lääke ollut. Otin sitä kuuriluontoisesti, oisko ollut 2-3 kertaa päivässä. Ei aiheuttanut sivuvaikutuksia.



Vierailija
5/10 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta luontaistuotekaupasta olen ostanut joskus sellaista kuin " Mamma-tee" , ja ainakin itse koin sen vaikuttavan maidon tuloon positiivisella tavalla. Lisäksi tietysti täytyy muistaa syödä kunnolla itse joka päivä ja juoda vettä litrakaupalla... =)

Vierailija
6/10 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Söin kuurin Metopramia maidonmäärän lisäämiseksi, valitettavasti mulla kuitenkin imetys meni mönkään muistakin syistä. Kannustan sua ehdottomasti hakemaan tukea ja neuvoja, jos toiveenasi on (täys-)imettää!!!



Mulle tuli Metopramista varsin pahoja sivuoireita, kieli tuntui jotenkin paksulta suussa ja nyki omituisesti, vaikutti puheeseenkin. Myös äitini kysyi, että oonko masentunut, kun olin lääkekuurin aikana ihan omissa maailmoissani. Lopetinkin lääkekuurin kesken ja vointi parani pian. En tiedä vaikuttiko sivuvaikutusten tulemiseen se, että mulla oli tosi paha raskausmyrkytys ja oli erittäin huonossa kunnossa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sain mahan ilmakkuuteen sektion jälk lääkettä, jonka sivuvaikutuksena oli maidon lisääntyminen. Sitä kätilön mukaan oli ennen määrätty äideille, joilla ei tullut kunnolla maitoa. en muista nimeä. lääkärit kyllä tietää. en usko et ne kalliita.

Vierailija
8/10 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle määrättiin myöskin metoklopramidia. Lääkäri jopa neuvoi ottamaan sen alkoholittoman oluen kanssa. En huomannut mitään vaikutusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkettä ole, mutta sain oxytociini nenäsumutetta, käynnistämään herumisreflexin paremmin ja nopeammin. Huomaan kyllä myös, että maitoa tuntuu tulevan silloin enmpi/ pidemmän aikaa kun sprayta käytän. Lääkkeen pitäis helpottaa maidon nousua ja juoksemista, ja tuntuu mulla ainakin toimivan. Se on reseptlääke, jonka mä sain neuvolasta.

Vierailija
10/10 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkäri tietää tuosta lääkkeestä varmasti paremmin. Mutta muista tosiaan juoda tosi paljon. Itsellä maito riitti kun join 3-4 litraa vettä päivässä. ja lisäksi ruoat ja ruokajuomat.