Oletteko käyttäneet MLL:n tai muita " vieraita" lapsenvahteja?
Meillä olisi yksi iltameno, johon molemmat vanhemmat haluttaisiin kovasti mennä, mutta ketään tuttua hoitajaa emme varmaankaan saa tuolloin tulemaan katsomaan 1v5kk lastamme.
Kysyisin, onko teillä kokemusta Mannerheimin lastensuojeluliiton hoitajista tämän ikäisille lapsille? Tai vanhemmillekin lapsille? Mahtaako olla liian " raakaa" jättää noin pieni vieraan hoteisiin? Mietitään tässä vaan eri vaihtoehtoja sen sijaan, että toinen jää kotiin.
Kommentit (5)
Meillä on käynyt kaksi kertaa kotipalvelusta hoitaja; toisen kerran kun multa pamahti selkä ja toisen kerran opiskelujeni takia. Tyttö oli ekalla kerralla 1v5kk ja tokalla 1v9kk. Hyvin meni molemmilla kerralla; tosin aika ei ollut kuin 4 tuntia ja tyttö ei ole koskaan pahemmin vierastanut tai itkenyt perääni. Molemmat hoitajat olviat kokeneita, toiselle 10 vuoden työkokemus ja toinen oli juuri jäämässä eläkkeelle kymmenien vuosien työuran jälkeen. Eli riippuu lapsesta ja riippuu hoitajasta.
Meillä ei ole ainoatakaan potentiaalista hoitajaa pojalle käytettävissä. Hän on ollut päivähoidossa 1v1kk iästä lähtien pph:lla eikä oikeastaan koskaan ole vierastanut.
Syksyllä pojan ollessa 1v7kk tilattiin MLL:lta hoitaja ja saatiin vanhempi nainen. Hän oli pojan kanssa 16-24 ja hyvin meni (tietty nukkui 21->). Minä olin täällä vain n. 15 min tutustattamassa (siirsin pph:sta tänne kotiin) ja kerran soitin illan aikana. Syömisiä eniten pelkäsin, mutta ruoka oli uponnut hyvin.
Pari viikkoa sitten meillä oli myös tilaus vetämässä, mutta peruttiin kun poika oli kipeänä (oltaisiin päästy kaverin karonkkaan molemmat). Nyt olisi tarkoitus järjestää vastaava hoito kuin eka joulukuussa.
Mulla on pari kokemusta MLL:sta ja yksi Väestöliitosta. MML:stä tuli eka kerralla ihana lastentarhanopeksi juuri valmistunut nainen, johon tyttäreni rakastui heti. Toka kerralla sitten tulikin perushoitajaksi opiskeleva tyttö, jonka innostus työhönsä oli vähän siinä ja siinä. Hyvin heillä kaiketi oli mennyt, mutta itse en pitänyt tytöstä (kieltämättä jo ulkoisen olemuksen perusteella...). Näillä kerroilla kyse oli noin 4 tunnin poissaolosta, ei nukutushommia. Viimeksi oli Väestöliitosta kaitsemassa sairasta tai toipilasta 2 vuotiasta, kun oli vaan pakko tulla töihin. Tämä nainen oli lastenhoitaja, ja oli todella hyvä. Heti näki, että homma on hanskassa - otti itse tyttöön kontaktin ja jätti äidin sivuun. Kuitenkin kuunteli tarkkaan antamani ohjeet ja teki lisäkysymyksiä. Loistava! Itse olen sitä mieltä, että 1) lapsen luonne - ei ikä - ratkaisee, voiko ottaa vieraan hoitajan, 2) hoitajan henkilö on onnen kauppaa, mutta tärkeämpää kuin se, synkkaako äidillä ja hoitsulla, on, että jokin järjestö on kouluttanut hänet ja vastaa hänen taustastaan.
Tarvitsin opiskeluni takia lastenhoitajaa pariksi illaksi viikossa. Otin yhteyttä alan oppilaitokseen (opisto/amk) lastenhoitajiksi erikoistuvien opettajaan. Kysyin luotettavaa lapsirakasta opiskelijaa, joka olisi innostunut iltatöistä.
Meille tuli opiskelijatyttö, johon poika (silloin 2 v) ihastui. Ihastuminen oli molemminpuolista ja hänestä tuli meille vakituinen apu. Aina kun tarvitsen nyt lastenhoitajaa, soitan ensin hänelle.
Otettiin viime talvena yhden kerran MLL:n hoitaja 2 tunniksi apuun kun olin vielä uupunut rintatulehduksesta. Vauva oli silloin 4 kk, itki koko ajan hoitajan sylissä ja tietysti oli vielä rintavauva, joten hoidin häntä kumminkin koko ajan, nukkumaan en voinut alkaa kun kuulin itkun. Isoveli tuolloin 3 v ei tykännyt hoitajasta, muutoin kiltti lapsi rupesi änkyröimään ja kiukuttelemaan, itkeskeli mun perään. Tietysti hirmu hankala tilanne kaikille kun ite olin kuuloetäisyydellä makkarissa, ikävää myös hoitajalle. Puolivälissä aikaa annoin rahan ja sanoin, että paras tässä on selvitä yksin ja hän lähtikin sitten pois.
Lienee tosi paljon hoitajasta itsestään kiinni, takuulla on niitäkin joilla synkkaa lasten kanssa tosi hyvin, halpaahan se kyllä on ja niihin voi luottaa. Itse en enää edes kokeile.