Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te joilla lapsi aloittanut hoidon!!

22.09.2006 |

Miten on yöt sujuneet?



Meillä poika (10,5kk)on ollut hoidossa nyt kolme viikkoa. Ensin en huomannut mitään erikoista paitsi että hän on enemmän mun perään. Vessaan on turha kuvitella menevänsä yksin ja muutenkin hän hermostuu jos poistun huoneesta liian nopeaan ja hän jää sinne. Sitte tulee perässä kovan kitinän kanssa.



Mutta... Nyt mua alkaa tosissaan väsyttää nämä yöt. Kerta kerran jälkee menee hullummaksi :( Nukkumaan mennään kaheksalta ja ihan kiltisti, niiku jo ennen hoitoakin. Mutta yhentoista aikois (tai myöhemmin) alkaa kitinä. Välillä auttaa tutti ja rätti, välil ei oikee mikää. Aamuöisin otetaan sitte viereen kun ei jaksa enää ravata ees taas, aina sekään ei auta, niinkun ei tänäänkään :(



Ennen hoitoon menoa on nukkunut yönsä tosi hyvin, eikä juuri koskaan ole heräillyt. Yösyömistä meil ei oo koskaan harrastettu.



Viime yönä käytiin pojan huoneessa jotai 3 kertaa ja kun ei auttanut ni puol kolmelta hän tuli väliin. Siinä hän sitte kähjäs ja kääntyili ja potkis ja koko ajan oli silmät kiinni, mut kitinää se oli. Me sitte noustii viideltä (taas!) kun ei kukaan pystyny enää nukkuun.



Ei nuku lainkaan paremmin vaikka kuinka koittas koko päivän halia ja leikkiä ym. Viikonloput myöskään ei ole lainkaan erilaisia... Onko kellään mitään kokemusta samanmoisesta?? Koskakohan nää yöt alkais rauhottuu ja saatais taas nukkuu enemmän ku neljä tuntii??



Tulen päivällä katsomaan josko oisitte mua osannu neuvoa. Käyn välillä töissä ja poika hoidossa!



-Jonsku-



ps. Hoidossa sujuu hyvin eikä hän oo lainkaa siellä itkeny. Täti on mukava ja pienimpänä lapsena hän saa siellä paljon huomiota. Perhepäivähoitajalla ollaan siis...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on sama tilanne myös. Poika on 11kk ja ollut hoidossa nyt kolmisen viikkoa, päivä on pituudeltaan 8.30-14.00 eli mahdollisimman lyhyt aika. Hoidossa menee tosi hienosti, on reipas ja iloinen mutta loppupäivä kotona on tosiaan kitinää ja itkemistä ja äidin lahkeessa roikkumista ja ymmärtää sen toisaalta kun varmasti ikävä on ollut.



Mutta kyllä tuon päivän kitinän kestää mut meillä on myös yöt tosi rikkonaiset ja aamuyöt pääasiassa valvotaan, heräillään usein, tuttia annetaan ja viiden aikaan annan maitoa siinä toivossa että jatkaisi uniaan vielä sillä väsynyt hän tosiaan on mutta ei vaan suostu nukahtamaan. Eli mulla ei ole vinkkejä vaan kaipailen niitä itsekin, jotta edes joskus saisi nukkua.



Koitetaan jaksaa ja toivotaan, että joku viisaampi osaa vastata ja neuvoa jotain.



Maikku

Vierailija
2/5 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, onko tästä mitään apua, mutta vastaanpahan kuitenkin. Lähempänä vuoden ikää (-/+) vauvojen ajatusmaailmassa tapahtuu paljon mullistuksia ja yöt voivat olla levottomia. Muutenkin on paljon kitinöiden aiheuttajia: hampaiden tuloa, liikkeelle lähtöä ja alkavaa eroahdistustakin jo. Vauva elää kaikkea päivällä koettua yöllä. Vaikka siis lapsenne on aloittanut hoidon niin voi olla, että yöheräilyt olisivat alkaneet muutenkin. Kertomuksenne perusteella, kun hoito sujuu kuitenkin tosi hyvin. Minulla on itsellä kotihoidossa ollut poika, jonka yöt muuttuivat tosi risaisiksi vuoden iän kieppeillä ja sitä valitettavasti jatkui lähemmäs 2 ikävuotta. varsinkin, kun puhe alkoi kehittymään, nukahtamiset oli tosi vaikeita ja yölläkin pölötettiin. Kaikkia taitoja;juoksemaan oppimista yms. " harjoiteltiin" yölläkin. Tällä en halua pelotella sinua, mutta vain kertoa, että näin siis voi olla. Oma poikani on ajatusmaailmaltaan tosi " rikas" ja näkee paljon painajaisiakin. meillä asiaan auttoi aika eli nyt kun on päälle 2v niin nukkuu yöt kyllä hyvin. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika on sairasteluja lukuunottamatta nukkunut yöt läpi 10-11 kk ikäisestä. Nyt 1 v 2 kk iässä poika aloitti perhepäivähoidossa ja on viihtynyt siellä tosi hyvin, mitä nyt ekoina päivinä itkeskeli viedessä ja hakiessa. On siis ollut nyt hoidossa kolme viikkoa. Tänä aikana poika on lähes joka yö itkeskellyt ja pyörinyt pitkin sänkyä muutaman kerran yössä. Ei siis varsinaisesti ole herännyt vaan on pitänyt käydä vaan vähän rauhoittelemassa. Taitaa olla vaan niin kova muutos että vaikuttaa yöuniin. Toivotaan että pikkuhiljaa helpottaisi, niin meillä kuin teilläkin.

Vierailija
4/5 |
22.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa oikein auttaa mutta meillä ihan mahdoton tilanne öiden suhteen. Meillä 1.5v tyttö ja aloitin viime huhtikuussa työt. Tyttö oli kotihoidossa ja silloin kaikki meni ok. Nyt on ollut pari viikko pph:lla hoidossa, siellä kaikki sujuu hyvin ja illat yritän " pyhittää" vain tytön kanssa olemiseen, en juuri tee kotihommia tms.

Viime yökin oli ihan kaaottinen. Neiti on nukkunut kohta vuoden omassa huoneessaan. Viime yönä karjui varmaan 20 kertaa, välillä huusi jopa puolikin tuntia putkeen. Panadolia ja ties mitä kokeiltiin. Meidän yöt on huonoja noin 4/7. Toissa yönä ei taasen heränny kertaakaan.

Luulen että likka käy vähän kierroksilla. On niin innoissaan hoitopaikasta, että se kostautuu öisin.

Itte oon silmät ristissä sit töissä ja ajatus ei kulje. En tiiä koska tää helpottais. Vinkkejä en osaa antaa mutta meillä ainakin tärkeintä on säännöllisen rytmin pitäminen. Eli viikonloppuisinkin pidetään sama rytmi, kasilta nukkumaan ja kuuden pintaan ylös.

Kohtalotoveri siis löytyy :/

Vierailija
5/5 |
23.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On viihtynyt hoitopaikassa koko ajan hyvin, pirteä ja reipas tapaus. Aluksi yöt menivät meillä myös levottomammiksi. Luulen sen johtuneen tuosta virikkeellisestä ja uudesta elämästä hoidossa. Ja tuntui myös, että unielämä alkoi vilkastua.



Lapsilla on samat vaivat kuin aikuisilla: kun ulkomaailmassa pistää parastaan päivän ajan, niin kiukut puretaan kotona. On tosiaan hyvä iltaisin istua sylityksin ja lukea vaikka satuja. Tehdään yhdessä ruokaa essut päällä, kummallakin oma vispilä kourassa. Ja muutenkin koitetaan koko jengi rauhoittua.



On ihan normaalia nuo yö- ja iltamenot. Mutta kyllähän sitä järki seisoo töissä, kun nukkuu vähemmän ja elämä on muutenkin eri tavalla läsnäoloa, kun ennen lasta. Ja on myös enemmän ulkona, kun ennen ja raitis ilma väsyttää!! :)



Ja nytkin katkesi ajatus, että jää tästä nyt se älykäs loppukaneetti pois...