Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

onko kenelläkään muulla tälläistä imetysongelmaa?

23.12.2005 |

Eli miulla on 4 kk:den ikäinen poika, jolle imeminen on ollut melkein heti syntymästään asti vaikeaa. Maitoa miulta kyllä tulisi, mutta poika ei suostu läheskään aina tissiä imemään. Itsellä on isot rinnat (dd-80) ja hyviä imetysasentoja on vaikea löytää. Poika on saanut 3.5kk iästä alkaen soseita koska paino ei noussut tarpeeksi. Syntyessä mitat oli 3135g ja 50cm ja tällä hetkellä 6005g ja 62.5cm.



Ogelma ei siis ole se että maitoa ei tulisi tarpeeksi, vaan se että lähes joka kerta kun poika huutaa nälkäänsä ja häntä yrittää imettää seurauksena on hurjat tissiraivarit. Yöllä imetys sujuu kun poika on niin unenpöpperössä. Päivän imetyksestä n. 70% on yhtä taistelua. Huuto alkaa yleensä heti kun kaivan tissiä esille paidan alta. Imemishalu ja nälkä tuntuu olevan suuri mutta tissi ei vaan kelpaa. Yritän tukea päätä jne. mutta mistään ei tunnu olevan apua. En usko että kyseesä olisi mikään tissiraivari-kausi, koska sama ongelma on jatkunut jo niin pitkään.



Henkisesti alan olla jo aika rikki tuon imetyksen takia. Tuntuu että suurin osa valveillaolo ajasta menee tuohon tissitaisteluun. Olen sanonut useasti että imetys on maailman ihaninta silloin kun se onnistuu, mutta yhtä helvettiä kun se ei onnistu!!



Välillä poikaa saa huijatuksi siten että antaa rinnalla ollessa imeä ensin tuttia ja sitten vaivihkaa vaihtaa tissin tilalle. Sekään tosin ei toimi aina. Joskun on hyviä päiviä, ja poika syö tissiä niinkuin mitään ongelmaa ei olisikaan. Miun ruokavaliolla eikä imetysasennoilla ei näytä olevan mitään vaikutusta asiaan. Eli en tee mitään eri tavalla noina hyvinä imetyspäivinä. Usein on myös siten, että imetys saattaa alkaa hyvin, mutta annas olla kun imetyshetkeen tulee jokin häiriö, esim. vauva aivastaa itse, tekstiviesti piippaa tai korjaan itse asentoa, niin se imetyskerta on totaalisesti pilalla...



Jos pojalle antaa omaa lypsettyä maitoa pullosta, ongelma vaan pahenee. Pullosta kun maito tulee niin paljon helpommalla. Annankin lypsämääni maitoa lääkeruutalla suoraan suuhun. Sekin on vaan aika lutraamista.



Neuvolasta eikä imetystukilistalta eivät osaa antaa minkäänlaista apua.



Auttakaa siis te jotka olette törmänneet vastaavaan.

Ja hyvät joulut kaikille!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole imetyksen asiantuntija mutta itsekin taistelin imetyksen kanssa ja meillä se onnistui kaksi kuukautta. Sen jälkeen neiti veti itsensä aivan tikuksi eikä kertakaikkiaan syönyt vaikka tein mitä. Välillä neiti vain huusi tissillä vaikka tunninkin ja rauhoittui heti kun lypsin maidon pulloon ja annoin siitä. En nyt tarkoita että suosin mitenkään tätä pullottelua, meillä se vaan oli ainut vaihtoehto jos meinas lasta ruokkia.



Mutta pari kysymystä sinulle: oletko kokeillut eri imetysasentoja? Meillä neiti söi vain jos minä istuin. Eikä saanut olla mitään tyynyjä tms. vaan ihan vapaasti sylissä. Oletko kokeillut rintakumia? Jos rintasi ovat isot niin onko nännit kunnolla ulkona? Ajattelin että rintakumi voisi jelpata?

Entä jos suurimpaan nälkään antaisit ensin pullosta lypsämääsi maitoa ja sen jälkeen vasta tissiä? Meillä sekin auttoi, neitillä kun oli hurja nälkä niin ei " malttanut" imeä kun oli jo tehohoidossa hokassut että pullosta saa nopeammin.

Tsemppiä sinulle, toivotaan että joku muu osaisi vastata vähän fiksummin :)

Vierailija
2/8 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Täällä on myös yksi imetysongelmista kärsivä. Itse löysin jonkin verran apua imetystuen-sivuilta kun meillä alkuperäinen ongelma oli suihkutissit ja nyt se että enää ei suihkua ts. maitoa ei tule enäää yhtä vuolaasti...



Meilläkin yöimetykset ovat aina sujuneet suht. hyvin. Päivälle on myös ollut yhtä tappelua. Päivin parhaiten saan vauvan syömään heti päiväunilta herättyään eli silloin kun vauva on vielä unenpöpperössä. Kokeilehan sinäkin sitä.Tuttihuijausta käytetään meilläkin, joskus toimii joskus ei. Imetän makuuasennossa, ja joskus vain makoillaan vauvan kanssa rinta paljaana ja vauva alkaa itse sitten jonkin ajan päästä rintaa haluamaan ja imemään. Enpä tiedä oliko näistä sen kummempaa apua, mutta olkoon tämä vaikka sellainen tukiviesti, ettet ole ongelmien kanssa ainoa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritä löytää itselle hyvä asento, jossa imettää. Se että sulle tulee kipee selkä tai muuten oot huonossa asennossa, ei auta asiaa. Mulla oli esikoisella sellainen refleksi, että jos koski niskaan tai päähän, se suuttui ja veti itsensä tikuksi. Esikoisella oli käytössä myös rintakumi. Vaikka mulla oli " hyvät" nännit imettää, se ei vaan ottanut kiinni kunnolla tai ainakaan syönyt kunnolla. Ajan mittaan jätin kumin pois ja imetys jatkui normaalisti. Esikoinen ei myöskään tykännyt, jos muu rinta koski kasvoja, mun piti sormilla pitää kiinni nännin ympäriltä. Hajuvedet. tuoksusaippuat, käsirasvat ym. hajusteet piti jättää tyystin pois. Kyljellä makaamalla sain parhaan asennon ja tuin itseä tyynyillä ym. jotta asento pysyisi.

Anteeksi, jos teksti antaa ymmärtää, ettet ole yrittäny näitä kaikkia, mutta yhdyn edelliseen: Ainakin kohtalotoverina oon joutunu jos jonkinmoisiin temppuihin pitääkseni lapsen tyytyväisenä. Muista, ettei imetys tee sinusta parempaa tai huonompaa äitiä. Tsemppiä!

Vierailija
4/8 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huijaamalla olen onnistunut, mm. eri asentoja kokeilemalla. Yöimetykset sujuivat hyvin, kun vauva oli tosiaan niin unenpöpperössä ettei huomannut vempuloida. Silloin kun mikään asento ei kelvannut, laitoin vähän lypsettyä ä-maitoa pulloon ja aloitin sillä ja sen jälkeen vaihdoin vaivihkaa tissiin kesken syötön. Eli konsteja saa välillä kokeilla. Nämä olivat meillä kuitenkin kausiluonteisia jotka välilllä tulivat ja välillä menivät pois. Aikoja en valitettavasti muista (lapset nyt 5v. ja 2v8kk), mutta oliskohan tuo ensimmäinen ajoittunut juuri siihen 4 kk tuntumaan kun lapsi muutenkin alkoi vähän enemmän seurailemaan maailmaa.



Kun vain jaksaa tsempata ja yrittää niin eiköhän tuo teilläkin mene aikanaan pois. Tiedän, hermoja vaatii :-)



Pikkis rv 25+3

Vierailija
5/8 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin ei auta muu kuin yrittää esim. monotonisesti hyssyttämällä saada vauva hetkeksi nukahtamaan/rauhoittumaan ja yrittää sitten uudestaan. Mutta paljon tärkeämpää olisi yrittää reagoida vauvan nälkään jo aiemmin. Yleensä vauva alkaa jo unissaan käännellä päätä sivulle päin ikäänkuin etsien rintaa. Silloin vauvan voisi heti nostaa rinnalle. Tutin kanssa nälän huomaaminen voi tietenkin olla hiukan vaikempaa, koska yleensä siinä vaiheessa, kun vauva jo sylkee tuttiaan pois on " liian myöhäistä" ...



Tsemppiä!

Vierailija
6/8 |
25.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut kaksi rinnalla raivoavaa lasta. Raivareiden perimmäinen syy on jäänyt mysteeriksi, mutta joitakin arvailuja olen yrittänyt tehdä.



Esikoinen oppi tuttipulloon heti synnyttyään, ja hallitsi tutin imemisen hienosti, mutta rinnasta imeminen oli aluksi pelkkää kärsimystä: lapsi ja äiti itki, ja veri ja maito roiskui. Tulkitsin kiukuttelun niin, että lapsi ei olllut tyytyväinen rintamaidon tuloon: aluksi maitoa suihkusi hillittömällä paineella, niin että lapsi oli tukehtua siihen, ja lopuksi, kun kaikki maito oli roiskutettu ympäriinsä, olisi pitänyt imeä jämiä ihan posket lommolla. Silikonia sen olla piti, sieltä tuli maito aina samalla virtauksella!



Esikoisen kohdalla imetys helpottui kahden kuukauden iässä, parin rintatulehduksen ja sitkeän taistelun jälkeen enää tissi kelpasi.



Kuopukselle (nyt 2kk) kelpaa vain rintamaito, tuttipullolle irvistellään. Hänen kohdallaan nämä rintaraivarit on vähän erilaiset, ja ne alkoivat heti syntymän jälkeen. Niinkuin monella muullakin vastaajalla, yöimetykset sujuu OK. Samoin imetys nälkäisenä ja hyvin levänneenä sujuu ihan kivasti. Ongelma alkaa yleensä, kun tulee toisen rinnan vuoro: lapsi syö kiltisiti ensimmäisen rinnan, ja alkaa sitten kitistä ja vääntelehtiä ikäänkuin vielä olisi nälkä, ja saattaa tarttua rintaanhanakasti, ja imasita pari kertaa. Sen jälkeen alkaa itku, eikä imemisestä tule enää mitään.



Kuopuksen kohdalla minusta on alkanut tuntua, että kiukun saa aikaan kipu: ihan kuin lapsella tosiaan olsi nälkä, mutta syöminen vain tekisi niin kipeää, ettei siitä tule mitään. Vauvallamme on aika paljon ilmavaivoja, ei suoranaista koliikkia mutta vähän sinne päin kuitenkin.



Yksi viimepäivien havainto imetysasentoihin liittyen: imetän päivisin yleensä isutallaan, ja kun itku alkaa, nousen seisomaan ja lähden kävelemään - ja itku loppuu siihen. Olisiko niin, että liike jotenkin rauhoittaa? Tai sitten seistessä lasta joutuu puristamaan vähän tiukemmin itseään vasten, ehkä se vähän lievittää vatsakipuja.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten mikään " expertti" en näissä asioissa ole :) mutta tässä jotain ajatuksia joita tuli mieleeni kirjoituksestasi:



onkohan vauva jo liian nälkäinen kun alat syöttämään ja siksi raivostuu? meilläkin kävi muutaman kerran niin että vauva pääsi ihan liian nälkäiseksi ja silloin koko touhu oli ihan toivotonta... eli kannattaisikohan sinun kokeilla tarjota vauvalle rintaa ihan muuten vaan kun edellisestä syötöstä alkaa olla riittävän kauan (riippuu kuinka usein vauvasi syö) vaikka vauva ei vielä vaikuttaisi hirveän nälkäiseltä.



mikset kokeilisi syöttää puoliunista vauvaa myös päivällä? eli rinnalle vaan päikkäreiltä heti kun alkaa osoittaa heräämisen merkkejä, ennenkuin ehtii herätä kunnolla ja alkaa itkemään.



meillä auttoi noihin rintaraivareihin monesti se, että syötin istualteni ja heiluin samalla reippaasti edestakaisin ja vielä hyräilin tai suhistelin lisäksi. jos sinulla on kantoliina niin siinäkin imettäminen voisi auttaa, samalla kun pääsisi vaikka kävelemään ympyrää. vauvat muutenkin yleensä tykkää olla liinassa, siinä on turvallinen olo nin miksei olisi turvallista myös syödä.



ja viimeisenä vielä :) eli jos stressaannut tuosta päiväimettämisestä todella paljon eikä mikään tunnu auttavan niin anna suosiolla koko jutun olla! anna vauvalle päivällä pullosta lypsettyä maitoa ja imetä yöllä. tai kun vauvasi on jo noin iso niin voit pikkuhiljaa alkaa antamaan päivällä kiinteitä ja imettää yöllä niin pullomaitoa ei välttämättä edes tarvitse antaa. meillä on 7-kuinen joka syö 4 kiinteää ateriaa päivässä ja päiväimetyksiä on enää kaksi, muutoin imetän öisin. joten voisin kuvitella että suht helposti saisin nuo päiväimetyksetkin korvattua kiinteillä ja imettäisin vain öisin.

Vierailija
8/8 |
26.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli jospa pikkuhiljaa lisäisit niiden määrää?