Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Omenalle allerginen, syönni jälkeen pompsahti...

22.12.2005 |

Eli onko muilla omena-allergiasta oireina ollut että : Huuleen nousi aika isohko rakkula (1kpl) ja suun ympärykseen pikkusta näppylää aika lailla??

Ataraxia onneksi on kaapissa.

Maapähkinälle todella allerginen aina.

Pojulla on koivun siitepölyallergia ja koivun pölinäaikana ristiallergiaa myös omenan kanssa.

Tähän asti on voinut talvisaikaan syödä omenaa, tomaattia, paprikaa jne mitkä on kieltolistalla koivun pölinän aikaan.

Eli tuliko nuo maholliset " paiseet" ompusta vaiko ei...

Kiitos ennakkoon :)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

reaktio myös talvella. Tytölle tulee omenasta ja porkkanasta sekä banaanista koivun kukinta-aikaan kunnon reaktiot mutta myös nyt talvella sai omenasta selkeän reaktion.



Koska teillä tuli noinkin selvä reaktio ja aika pahakin niin en itse antaisi.

Vierailija
2/8 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Allergia testisä sitten selvisi että on allerginen. Myös oli aina kuiva yskä sekin hävis kun ei enää kananmunaa syönyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli alanpa lääkäriltä vaatimaan oikeita allergiatestejä pojulle koska noin rajusti reagoi tuohon omenaanki. Yö meni ihan hyvin mitä nyt ite hermoili että hengittääkö se enää...

Vierailija
4/8 |
25.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

myöhemmin ei ole huuliin noussut rakkuloita, mutta nykyään alkaa kurkku turpoamaan kiinni ulkomaisesta omenasta. Joten älä anna omenaa enää.

Vierailija
5/8 |
26.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ajattelin nyt samaan syssyyn ku entisistä turvotuksista selvittiin kokeilla saako myös porkkana oireet aikaan. Kyllä sai =(

Eli poeka on sitte ympärivuoden ilman raakaa omenaa, porkkanaa, tomaattia, paprikaa jnejnejne...

Vierailija
6/8 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

allergisia koivulle ja näin myös omena ei käy. Tytöllä alkaa silmät punoittamaan omenasta,myös talvella.

Itselläni taas alkaa suuta ja huulia kutittamaan. Samaa tekee mulle mm. porkkana,banaani,päärynä,pähkinät,persikka,kiiwi.

Tytöllä en ole huomannut muuta kuin tuon omenan.

Mulla on välillä kausia,että pystyn syömään omenaa esimerkiksi,mutta nyt on kyllä ollut pari vuotta niin,ettei ole käynyt. Joskus on omenan laadustakin kiinni eli jauhoiset omenat ovat pahimpia (ja huoneenlämpöiset). Porkkana on raakana todella paha eli kurkku alkaa paisumaan heti.

Kannattaa lapsenkin kohdalla vältellä noita kyseisiä hedelmiä,koska ne reagoivat ristiin koivuallergian kanssa. Muitakin on,mitä en tässä huomannut mainita. Niin,ainakin herneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin ulkomaisissa omenissa on melkoiset myrkyt pinnassa. Kokeilkaa tuleeko oireet myös luomuomenista! (siis isommat, vauva/taaperotesteihin en ketään kehota. Miettikää itse, uskallatteko)

Vierailija
8/8 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

En enää uskalla pojalle antaa mitään mistä saa myös kesäaikaan oireita, sen verran säikäytti se rakkula huulessa.. Entäs sitte kun kurkkukin alkaa turpoomaan =I

Tuossa jutustelin yhden lääkäritutun kanssa ja hn tuumasi että epipen olisi pojalle hyvä hommata takataskuun koska kasvojen alue turpoaa.

Parempi katsoa kuin katua