Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koliikkia syntymäpainoltaan yli 4 kiloisilla??

05.06.2006 |

Moi!



Olen tässä mietiskellyt että voisikohan tuolla painolla (ja raskauden yliaikaisuudella) olla jotakin tekemistä koliikin kanssa? En itse ainakaan ole kuullut " isoista" vauvoista, joilla koliikkia. Kysyisinkin, jos jollakin omakohtaista kokemusta tai tuntee jonkun jolla on? Missä iässä alkanu? Kuin kauan kestänyt?



Kiitti vastauksista!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

koliikin puhkeamisessa. kysehän on todennäköisesti suolen toiminnan kehittämättömyydestä. Niin voi olla vaikka 5kg vauvalla.



esikoisellamme oli todella paha koliikki. hän oli kooltaan 3,270g, mutta tuli 5 pvää yli. koliikki puhkesi 2 vkon iässä. pojalla ei tullut mitään ulos..itku alkoi 23.00 ja loppui tasan 04! suoraa huutoa kesti tasan 3kk. koliikkihan määritellään niin, että jos vauva huutaa päiviyyäin yli 3 h putkeen on koliikki!

3 vkoisella tulokkaallamme kans vatsapuruja mutta piereskelee ja kakkaa mikä meille suuri ihmetyksen aihe! ehkä pääsimme tällä kertaa pälkähästä..



voimia teille,



Vierailija
2/3 |
05.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

poika painoi syntyessään 4150g ja oli 51cm pitkä, yliaikainen ei kyllä ollut...

Koliikki alkoi noin 2 vk iässä ja jatkui sinne 3kk asti.



Viivi ja Vaavi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pojilla. Toinen syntyessään 4020g (-97) ja toinen 4100g (-06), kumpikaan ei yliaikainen.