Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva ei nuku päikkäreitä

16.12.2005 |

Pitäisikö olla huolissaan, kun vauva ei nuku päikkäreitä? Meillä nimittäin n.2kk ikäinen tyttö, joka päivisin torkahtelee, mutta ei nuku kuin max. puolituntia. Sama juttu illalla. Yöunia tosin vetelee 10-11 tuntia, jonka välissä kerran herää syömään. Alle kuukauden ikäisenä tyttö nukkui päivällä 2-4 tuntia, mutta kuukauden ikään tultuaan, nämäkin jäi.

Iltaisin neiti on kiukkuinen ja käy välillä aivan ylikierroksilla, mutta minkäs teet kun ei nuku. Vaunuissa kyllä nukkuis jos joku vaan niitä työntelisi, mutta sitäkään ei montaa tuntia putkeen jaksa tehdä. Kantoreppuakin on kokeiltu, mutta siinä väsyy hartiat.

Masuvaivoja neidillä on jonkin verran, mutta ei ne joka kertaiset heräämiset aina niistäkään johdu. Mikä avuksi?



Onko muita tällaisia vauvoja?



-Huolestunut äitee-

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat yksilöitä jo pienestä pitäen. Ota asia esille neuvolassa seuraavalla kerralla, tai soita sinne jo aiemmin, jos asia vielä vaivaa mieltä.

Vierailija
2/2 |
16.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä aiheesta itsekin olen laittanut muutamaan otteesen aloituksen.

Meillä ihan sama tilanne. Tyttö on 3kk+1vk, ja päikkärit on mitä on...

Yöt menee meilläkin mukavasti 20.30-07.00 kahdella syötöllä. Mutta ne päiväunet on kadokissa ollut jo yli kuukauden :( Tyttö nukkuu aamusti 8-10 välillä 30-40min. 11-12.00 välillä lähden kantoliinalla ulkoilemaan, jossa saan tytön nukkumaan 1-1 1/2h ja joskus kotona saan siirrettyä vauvan vielä koppaan nukkumaan, mutta max 2h yhteensä. Iltapäivällä saattaa nukkua rinnalla 1/2h ja ulos lähdetään liinalla vielä 17 maissa ja nukkuu siinä max 45min.Ja ilman muuta tarvitsisi unta enemmän, koska iltasin kitisee ja itkee kovasti väsymystä...mitään ratkaisua minulla ei ole...mutta meillä kantoliina on ollut isona apuna, koska tyttö huutaa kuin palosireeni vaunuissa...Mutta jaksamisia teille.



t.hope-a ja typy

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla