Olisin kiinnostunut mites teillä muilla....
Me ollaan mieheni kanssa nyt kohta 1,5vuotta yritetty saada perheenlisäystä,mutta onni ei ole vielä suosinut. Mulla on pco ja olen nyt ollut hormonihoidoissa elokuusta alkaen ja käytän puregon 300IU:ta,mutta mitään raskautta ei ole vielä ees alkanut. Kuinka kauan teillä muilla on kestänyt,et ootte tulleet raskaaksi näillä hoidoilla vai ootteko ollenkaan? Mulla alkaa kohta toivo loppua,kun ikää on sentään jo 27v ja mitään ei tapahdu. Eli olisi mukava vaihtaa ajatuksia muiden kanssa.
Kommentit (5)
Heippa!
Minulla kanssa pco tyyppiset ovariot. Ensimmäistä lasta " tehtiin" lähes 4 vuotta. Reilu pari vuotta tuosta aktiivisesti oltiin hoidoissa. Monenlaisia hoitoja on takana, ja kun tyttöä " tehtiin" , koettiin 2 keskenmenoa ja yksi kohdunulkoinen raskaus.
Nyt on toista lasta toivottu siitä lähtien kun tyttö syntyi, eli 3,5 vuotta. Hoitoja ollaan saatu nyt n. vuosi. Pakastetun alkion siirto tehtiin viime viikolla, ja nyt peukutellaan onnistumisen puolesta....
Yrittämään aloitimme kun minä olin n. 23 vuotias ja mies 27 vuotias
Tsemppiä ja onnistumisia toivotan myös teille!
Aina kannattaa uskoa huomiseen, ja yrittää jaksaa uskoa onnistumiseen. Sen voimalla sitä vaan on selvitty nämä vuodet.
Onnea matkaan meille kaikille!
Ootteko miettineet inseminaatiota? Meillä lääkäri sanoi, ettei suosittele noita kalliita hormoneita ilman niihin yhdistettyjä muita hoitoja. Tietty jos teillä ongelma on ollut sun ovuloimattomuus, niin pelkät hormonit voi riittää. Itselläni ei kylläkään pco:ta ole todettu, vaikka aika ajoin pco-tyyppiset munasarjat on olleetkin.
Kannattaa varmaan miettiä lääkärin kanssa miten etenette jatkossa, jos ei tulosta ala oviksen varmistamisesta huolimatta tulla.
Killa
Joo,kyllä lääkärin kanssa ollaan puhuttu inseminaatiosta,mutta vielä sitä ei tehdä,koska muuta häikkää ei ole kuin minun ovuloimattomuus. Ja lääkäri haluaa,että raskaus saataisiin alkuun mahdollisimman luonnollisesti. Tässä ei ole muuta vikaa kuin se,että lääkkeet maksavat älyttömän paljon. Mutta en aio luovuttaa vielä.
Eli lääkkeiden hintoja siis:
Clomifen 20tbl 60e --> Yleensä menee 5tbl/kierto
Puregon 300IU 175e --> Riittää mahdollisesti yhteen inssiin.
Pregnyl 5000IU 7e --> Menee vain yksi ennen inssiä.
Lugesteron 30 tbl 16e --> En tiedä käytöstä kun en ole tarvinnut.
Toi Puregonkin säädetään jokaiselle erilailla mutta tässä kuitenkin pieni hintavertailu.
Raitis
eli meillä eka raskaus oli kohdun ulkopuolinen ja sit oli vielä yksi km, kunnes tosiaan 4 vuoden päästä oli vihdoin vauva sylissä. Yritys aloitettiin meillä kun olin juuri täyttänyt 25 ja kyllä minullakin oli välillä usko kovilla, että noinkohan sitä vielä alle kolmikymppisenä äidiksi tulen.
Minulla on myös pco ja yritystä ilman mitään apuja oli n. puoli vuotta, mutta kun kuukautisia ei ollut, niin pakkohan sitä jotain apuja (clomit) oli ottaa käyttöön heti. Pistoshoitoihin (Gonal-f) päästiin vasta vajaan 2 vuoden yrityksen jälkeen ja niistä alkoi ku, km tuli luomuraskautumisesta, tyttö syntyi sitten ekasta ivf:stä.
Onnea hoitoihin, toivotaan että teillä tärppäisi aiemmin!