Millaista on helvetissä? Joutuuko helvettiin jos tappaa itsensä?
Kommentit (9)
Vierailija:
ai jos kuolee, eikä ole uskossa, niin sitten on vain kuollut.
jos kuolee ja uskoo niin saa ikuisen elämän. ??
Henkisesti kuollut. Siksi uskoontuloa sanotaan uudelleen syntymäksi. Ihminen todella syntyy uudestaan ja saa kosketuksen ikuisuuteen.
itsemurhan tehnyt joutuisi helvettiin. Itsemurhan tehnythän on psyykkisesti sairaassa tilassa teon tehdessään. Miten sairaudesta voisi rangaista. Sitäpaitsi se olisi väärin omaisille, jotka ovat jälleennäkemisen toivossa.
Onko se vitsi, vai todellakin uskot sitä soopaa???
Helvetissä on kamalaa, eikä sinne varmaan kukaan haluaisi. Uskon, että itsensä murhannut joutuu sinne, kuten monet muutkin, joista voi lukea Raamatusta. Ei ole omaa keksintöäni.
...että ihmiset joutuisivat jonnekin kuumaan paikkaan kärsimään kuoleman jälkeen. Eikö kuolema ole jo tarpeeksi kova rangaistus? Kuolleet eivät tiedä mitään, sanotaan Saarnaajan 9:5. Mutta ylösnousemustoivo on todellinen: mm. Apostolien teot 24:15
On helppoa sanoa että Raamatussa sanotaan niin ja niin. Jos todella TIEDÄT sen, annapa Raamatunpaikat niinkuin tuossa joku teki niin voimme ITSE katsoa sen omista Raamatuistamme! Kiitos!
Ja monet näyttävät ikävä kyllä valinneen sen jo täällä maan päällä. Miksi ihminen haluaa varta vasten pahaa elämäänsä, kun hän voisi saada elämäänsä sen valon, hyvän, turvan ja rakkauden, jonka Jumala antaa.
Kun ihminen on erossa Jumalassa, hän on hyvin, hyvin yksin. Jumala tulee jokaisen luo, joka kutsuu häntä. Ja Hän on hyvin iloinen joka kerta, kun kadonnut lammas löytää takaisin Jumalansa ja laumansa luokse. Sillä Jumala on meidän luonut. Jumalan luomia me olemme kaikki.
Kaikki me olemme henkiolentoja ja voimme valita olemmeko täällä hyvän palvelijoina vai pahan palvelijoina. Siinä meillä ei ole itsemääräämisoikeutta, joko olemme hyvän palvelija tai pahan palvelija.
Vierailija:
...että ihmiset joutuisivat jonnekin kuumaan paikkaan kärsimään kuoleman jälkeen. Eikö kuolema ole jo tarpeeksi kova rangaistus? Kuolleet eivät tiedä mitään, sanotaan Saarnaajan 9:5. Mutta ylösnousemustoivo on todellinen: mm. Apostolien teot 24:15
Kaikki me kuolemme, koska se on syntiemme hinta, mutta usko ja yhteys Jeesukseen ja Jumalaan, kaiken elämän luojaan, pelastaa meidät kuoleman lopullisuudelta.
Teemme täällä maan päällä kalliita valintoja, panoksena ei ole mikään muu kuin sielumme kohtalo.
jos kuolee ja uskoo niin saa ikuisen elämän. ??