Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

maidon riittäminen/loppuminen (vauva 7,5kk)?

21.11.2005 |

Hei,

jostain imetystukisivuilta varmaan löytyisi vastaus, mutta kysyn nyt täältäkin. Onko jollakulla kokemusta maidon loppumisesta, kun vauva on jotakin jo yli 6kk? Tai omista epäilyistä, että maito olisi loppumassa?



Olen imettänyt koko ajan (5kk täysimetystä) ja viimeiset 2,5kk vauva on syönyt myös soseita. Imetän joka aterialla, mutta varsinaista pelkkää maitoateriaa vauvalla ei ole kuin illalla ja yöllä (kerran). Viime viikkoina olen alkanut epäillä maidontuloani ja ylipäänsä sitä juoko vauva tarpeeksi? Minusta tuntuu ettei vauva viihdy rinnalla juuri ollenkaan eikä varsinkaan toisella, huonommalla rinnalla (josta siis alusta lähtien tullut vähemmän maitoa). Onko niin, että rinnoista ei siis enää tule mitään? Vauvan kakka on melkoisen kiinteää ja tummaa, jota joutuu aika kovastikin pingertämään ulos. Tätäkin mietin siis merkkinä liian vähästä nesteiden saannista. Tiedän että moni korvikkeitakin antava on ollut täällä huolissaan saako vauva tarpeeksi maitoa, kun juo kiinteiden aterioiden päälle niin vähän. Imettäessä epävarmuus on vaan vielä kauheampaa, koska en todellakaan näe mitä vauva juo.



Korvikkeita en ole antanut. Vettä tosi satunnaisesti, koska olen ajatellut että se vähentäisi nytkin niin vähäistä maidon juomista. Voi olla että olen vain ylihysteerinen, koska vauva näyttää voivan ihan hyvin. Mutta mistä ihmeestä tietää kun maito loppuu? Onko muilla vastaavia kokemuksia?



p.s. myös rintani näyttävät aivan " tyhjiltä" , ja ovat kahta kokoa pienemmät kuin imetyksen alkuvaiheessa. Ei siis ole siltäkään osin enää kovin " tuottava" olo.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma vauvani on hieman vanhempi kuin sinun, ja imetän, soseiden lisäksi, edelleen (kiinteät alkoivai 6 kk). Olen sitä mieltä, että kun imetät noinkin usein, maidon tuotanto kyllä jatkuu. Kakka voi kiinteistä riippuen olla monennäköistä, mutta tarkkaile lähinnä pissavaippoja, niistä selviää juomisen määrä. Minulla on myös tilanne, että toinen rinta tuottaa vähemmän, ja vauva usein hermostuu herumisen odottamiseen. Kun se lähtee käyntiin, ruokailu sujuu hyvin. Ja sitten tietysti oma runsas juominen ylläpitää hyvää maidontuotantoa. On totta, että vettä ei ehkä kannata antaa, vaan antaa vauvan ottaa juoma maidossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla