Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Milloin olette ajatelleet siirtyä toppavaatteisiin ja talvikenkiin Etelä-Suomessa?

29.09.2008 |

Niin, kysymykseni onkin jo tuossa otsikossa. Esikoiseni on 13 kk:n ikäinen eikä kävele vielä, joten istuu paljon paikoillaan hiekkalaatikolla. Tietenkään ei voi ennustaa, milloin talvi tulee tai millaiset ilmat on tulossa... Mutta paljonko mittarin pitäisi näyttää, kun on aika siirtyä välikausihaalarista toppahaalariin ja kävelykengistä Kuomiin?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
29.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset (5 v ja 2,5 v) ovat kotihoidossa, joten ulos lähdetään yleensä vasta klo 10-11 aikaan, jolloin ei enää edes ole niin kylmä kuin aikaisemmin aamulla. Toi 5-v on niin kuumaverinen, että n. + 7 asteessa (mikä on ollut tänä syksynä ehkä kylmin ulkoiluilma meillä) pojalla on sellaiset ohutvuoriset housut ilman mitään välihousuja ja collegepaidan päällä takki auki (ja silloinkin on usein kuumissaan), joten hän siirtyy toppavaatteisiin varmaan vasta jossain -5 asteessa. Kuoma-tyylisiä lämpimiä talvikenkiä hän ei välttämättä tarvitse ollenkaan, vaan viime talvina Viking Goretex kengät ovat olleet käytössä lähes säällä kuin säällä.



2,5-v ei sen sijaan ole mikään kuumakalle, joten hän siirtyy toppavaatteisiin siinä nollan tietämissä. Riippuu tietenkin myös siitä, tuuleeko, paistaako aurinko jne. Talvikenkinä on nyt ens alkuun Viking Goretexit, jotka saattaa olla jalassa jo vähän plussan puolella. Noilla +7 asteillä tytöllä on kyllä ollut jalassa ihan tavallisen nahkaiset ensiaskel-tyyppiset kengät, eikä jalat ole ollut vielä kertaakaan tänä syksynä edes viileät.

Vierailija
2/9 |
29.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli vaikka olisi joulu- tai tammikuu, mutta mittari näyttää plussaa, eikä maassa ole lunta, meidän pojalla on jalassa lenkkarit tms. Eli puetaan lämpötilan (ja tuulen) mukaan, eikä kalenterin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun päivälämpötila on pakkasen puolella ja/tai maassa on lunta. Lapsilla on siihen asti välikausipuku päällä. Kun ilmat kylmenee, laitan välikausipuvun alle paksumman kerraston.

Vierailija
4/9 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun poika oli tuon ikäisenä todella paleleva vaikka kävelikin, joten hänellä toppahaalaari oli collegepuvun päällä ja talvi goretex kengät villasekoitesukan kanssa jo +5 astetta ilmalla.



Itse en tykkää sittä, eikä lapsikaan, että monta kerrosta puetaan päälle, koska sitten on hankala liikkua ja pukeminenkin hakalaa, joten siksi meillä laitetaan mieluummin yksi paksu kerros ohuen sisävaatteen päälle, kuin monta uhutta kerrosta päällekäin.



Tänäkin syksynä otetaan toppahaalari käyttöön siinä vaiheessa kun gollecepuvulla ja välikausihaalarilla tulee kylmä.

Vierailija
5/9 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkolämpötilat. aamusin ssi +2 ja päivällä auringon paistaessa +12 jopa joten meillä on käytössä vielä välikausi haalarit 2,5 v, 5,5 v pojilla. Useinkin laitan jo fleecetakin t-paidan päälle ja college housut välikausi haalarin alle. Toisinaan jopa ohuen pitkähihaisen villatakin alle. Kenkinä on vielä lenkkait tai kumpparit villasukan kanssa. Näillä on hyvin tarjennu. tai 5 vuotiaalla on joskus jopa hiki kun juoksentelee paljon. 2 vuotias tykkää vielä paljon istuskella hiekkiksella ja keinussa niin hänellä on varmasti juuri sopivasti tuon villatakin kanssa varustus. Toppapukuihin siirryn nollakelillä tai kylmemmillä vasta tai sitten kun on lunta ja silloinkin käyttöön tulee ensin huonompi/ohuempi toppapuku ja alle riittää silloin alkuun varmastikin college asu. Coretexit tai syyskengät otetaan myös silloin käyttöön tai edelleen ne kumpparit villasukan kanssa riippuen kelistä.

Vierailija
6/9 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin samaa miettinyt, tyttö nyt 1v 5kk.



Nyt Hgissä on ollut aamupäivisin alle 10 astetta ja suht tuulista (paitsi ei tänään). Tytöllä kunnon vk-puvun alla ohuet trikoot ja päällä paksut villavaatteet, kaksi kerrosta siis. Syysgoreteksit jalassa ja ohuet villasekoitesukat. Tuulenpitävä puuvillalakki päässä. On ulkoillut parisen tuntia puistossa, lämmin on ollut, muttei hiki. Ja on liikkuvainen, ts. ei nökötä hiekkalaatikossa vaan seisoo tai juoksee.



Noiden kamppeiden kanssa vk-puku jää pian pieneksi ja ajattelin pukea talvihaalarin ohuiden trikoiden päälle, kun lämpötila +5 tai alle ja normaalisti tuulta (Hgissä rannan tuntumassa useimmiten ainakin 8m/s). Kenkinä vielä noi syysgoret, kunnes pakkasia ja maa jäässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
30.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on ollut tyylinä että jos on alle +5 astetta niin puen ohuet toppapuvut. Sitten kun pakkasen puolelle menee niin jo hieman paksumpi puku. En itse tykkää käyttää tuulipuvun kanssa villa tai fleeceasua kun siinä on hurja pukeminen eikä lapset tykkää. helpompi puke suoraan toppapuku.Miellä käytetään aamulla jo jos on alle 3 astetta niin toppapukua vaikka päivällä tulisi +12. Tänäänkin oli aamulla vaan 0 astetta kun kerhoon mentiin niin todellakin oli toppapuku ja kun hain vanhemman niin oli tuulipuku ja sinne huppari ja kauri yms.asteita oli hakiessa jotain 7.Jos on yli 5 mutta alle 8 niin meillä on joskus fleecepuku tuulipuvun alla.Suosittelen teille toppapukua mutta ohutta sellaista kun on alle +5.pienet kylmää kovin herkästi.

Vierailija
8/9 |
01.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut jo useampanakin päivänä ap-ulkoilulla Reimatecin baby-mallinen toppis päällä. Se on niin auttamattoman ohut että ei ole ollut yhtään liikaa jos mittari on näyttänyt alle +8 astetta. Vastaavasti se ei kyllä riitä ollenkaan sitten kun tulee pakkaset, se huomattiin jo keväällä. Tyttöni (1v 7kk) on liikkuvainen mutta silti ei ole ollut yhtään hikinen. Hoitoon olen vielä pistänyt välikausipuvussa jonka alla on ollut fleece-haalari, kun iltapäivisin on kuitenkin niin lämmin hiekkalaatikolla että on pärjännyt pelkässä vk-haalarissa hyvin. Haalari+fleece on kyllä tosi tönkkö yhdistelmä mutta hoitopäivinä ei muu auta. Jalassa on vielä ollut lenkaarit mutta muutamana kertana on kyllä ollut sen verran viileät varpaat että Vikingin Goret kaivetaan kaapista varmaan viimeistään viikonloppuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
10.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille vastauksista! Tytölläni on ollut yhä Ruskovillan villabody, Ruskovillan villahaalari (villa ihoa vasten) ja Reimatecin välikausihaalari, jalassa lenkkarit (hassu yhdistelmä villan kanssa...). Kerran kokeilin laittaa Kuomat, mutta neiti (13 kk) kitisi ja oli kuumissaan. En viitsisi millään ostaa mitään välikausikenkiä ennenkuin neiti ottaa ensiaskeleitaan (mikä voi tapahtua mahdollisesti piankin...), koska kengät jäävät varmasti heti pieniksi! Tarkoitus on siis mennä ostamaan kengät kenkäkauppaan asiantuntevan myyjän opastuksella heti, kun neiti oppii kävelemään. Toistaiseksi olemme pärjänneet kavereilta ja naapureilta saaduilla käytetyillä kengillä. Tytön jalka kasvaa vinhaa vauhtia, joten kyllä oltaisiinkin jo vararikossa, jos oltaisiin ostettu kaikki kengät, joita hän on jo ehtinyt käyttää... Kesällä hänelle kävi koko 19 ja nyt jo 22! Syksyn aikana on jääneet pieniksi kahdet kävelykengät.