Mitä mieltä tästä?
Juttelin tässä taannoin erään lapsettomuuslääkärin kanssa ja tuntui olevan sitä mieltä, ettei spermatesteille pitäisi pistää turhan suurta painoa. Joidenkin tutkimusten mukaan laatu saattaa vaihdella jopa päivittäin, joten jos ei sperma ole ihan täysin siittiötöntä, niin ei saa luotettavaa tulosta hedelmällisyyden osalta. Sanoi myös, ettei oikeanlaisten siittiöiden määrällä ole kovin oleellista merkitystä hedelmöittymisen kannalta. Aika erilaista kantaa taitaa olla siis tästäkin aiheesta. Jokuhan kirjoitti, että joku lääkäri oli oikein antanut 8 % mahdollisuuden raskautu jonkun spermatestin perusteella.
Kommentit (2)
Meidän lääkäri sanoi, että yleensä otetaan kahtena eri kertana näyte alussa, koska simppojen määrä voi vaihdella. Miehelläni oli esim.
9/115/18 miljoonaa ... että vähäistä vaihtelua!
Ilmeisesti pitäisi seurata aika pitkään spermaa, kun voi tosiaan joidenkin tutkijoiden mukaan vaihdella paljonkin jopa päivittäin. Sen lääkärin, jonka kanssa keskustelin mukaan sperma-analyyseihin pitäisikin suhtautua tosi skeptisesti.