Vaunuasiaa!!!
Heips!
Vaunukaupoja on juostu ja vertailtu....
Mies ihastui Teutonian Mistral S vaunuun.
Minustakin todella sopivat meidän tarpeisiin...MUTTA...jäin miettimään noita etupyöriä. Talvivauva tulossa, tuoko tuo lumi ja sohjoaika ongelman? Edessä siis kaksi pienempää ratasta kuin takana.
Heittoaisa on, joten vaunut saa menemään isommat pyörät edessäkin.
Onko kokemusta tai tietoa kellään?
Mielipiteitä ainakin...
angut
Kommentit (6)
- mahtuuko kärryt auton takakonttiin
- haluatko perinteiset vaunut vai yhdistelmät, meillä vaunukoppaa käytettiin vain reilu 3 kk.
- käyttekö paljon kävelyllä, hyvät pyörät ehdottomat
- mahtuuko kärryt hissiin (meillä hyvin tärkeä pointti)
- meneekö helposti kasaan
- työntökorkeuden säätö
- meille tilava tavarakori ehdoton kauppareissuja varten (suurimmassa osassa teutonin malleja se on mielestäni ahdas pussukka)
- vaunujen korkeus, mitä matalammat sitä helpommin ainakin mun selkä väsyy, jos paljon pitää vauvaa nostaa edes takaisin
- mielestäni heittoaisa ei välttämätön, koppa/koriosa kääntyy vaivatta ainakin Brion mallissa
- mahdollisen tulevan sisaruksen kuljetus, saako sisaristuimen/seisomalaudan (jos ei siis tuplia tarvi)
- onko tilavat, mahtuuko vauva nukkumaan niissä vielä yli vuoden iässä
- kestääkö kangas yhtään vettä
- irtoaako kangasosat helposti pesua varten
onhan tuota mietittävää. esikoisella oli brio novat ja tulevalle ostettiin brio kombit. molemmat talvivauvoja. ainakaan esikoisen kohdalla ei sanallakaan valittamista, tosin kai lähes jokainen kehuu omaa merkkiään. Hintakaan ei ole kalliimmasta päästä. Brio Novat heittoaisalla hulluilla päivillä tarjouksessa (noin 450¿, en muista tarkkaan)
Aivan ihanat työntää, ketterät ja hyvin liikkuvat, ei ollenkaan niin tönköt kuin esim. teotonian mistral. Menee tosi pieneen tilaan. Sporttiset. Vaunuaitta myy Helsingissä. Saksalaiset- laatuvaunut. Suosittelen lämpimästi niitä!!!
meillä ostettiin pojalle 2004 emmaljungan perusyhdistelmät, joissa on ratasistuin ja vaunukoppa erikseen.
takakonttiin niitä ei erityisemmin edes mallattu, kun ei niitä ollut tarkoitus kuljetella autolla kuin lastentarvikkeelta kotiin.
ostimme myös gracon mirage matkarattaat, koska reissaamme paljon, ja paksi on aina reissuissa pullollaan tavaraa. ne on olleet tosi kovassa käytössä myös tori- ja ostosreissuilla, puistoissa, ja aina mukana kulkevana päikkäripaikkana. ne ovat aina takakontissa.
tärkeintä vaunussa on ollut mun mielestä se, että ne on tukevat ja jämäkät. me asutaan pienessä kaupungissa, vaunuilureitti on yleensä asvalttia, mutta maasto on tosi mäkinen, joten tukevuus on ollut ehdottoman tärkeä pointti.
noilla meidän rattailla on lykätty älytön määrä kilometrejä, mutta ovat edelleen iskussa.
myös tavarakorin käytännöllisyys on ollut plussaa. yleensä kauppaostokset voidaan hoitaa autollakin, mutta toisinaan toin tavarat vaunuillakin, ja hyvin sopi pari kassia ruokatarpeita mukaan.
mun mielestä hinta-laatusuhteeltaan, ja varustelultaan nämä meidän yhdistelmät ovat olleet hyvät. (jalkapeitto, lämpöpussi, sadesuoja, hyttysverkko, ilmakumit, säädettävä työnöaisa, settiin sopiva hoitolaukku olivat varusteina ostettaesa). nyt jäävät sitten tulokkaan käyttöön helmikuussa.
nyt me kyllä ostettiin emmaljungan tupat, kun tää maasto on tosiaan tolkuttoman mäkinen, niin ei tule sisaristuin kysymykseenkään, kun se tekee vaunuista takapainoisen (työntäjän puolella paino), niin ne kippaa helposti. (ylämäessä ei toimi)
tarkoitus olis ostaa vielä gracon matkatuplatkin, jotka sitten väijyvät siellä takapaksissa.
edelliset emmaljungat ostettiin uusina, ja nää vastahankitut (käytetyt) tuplat lienee jotakuinkin samaa vuosimallia, tai ehkä vuotta vanhemmat. ihan moitteettomassa kunnossa ovat nekin. ...ja aika edullisetkin olivat, koko setti kantokopan ja muiden lisukkeiden kanssa alle puoleen hintaan verraten uutta settiä lastentarvikkeella.
ikäeroa lapsille tulee noin 2,5v.
aika harvoin niissä kärryissä mitään erityisominaisuuksia kai oikeasti tarttee. laadukkaat peruskärryt on aika varma valinta.
ainut mitä ehkä olisin kaivannut, oli se heittoaisa, kun matkalla keskustaan on kolmeen eri ilmansuuntaan kuljettava, joten aurinko paistaa aina vaunuihin jossain vaiheessa meno- sekä kotimatkaa, ja sitten täytyy kärryjä vetää.
Päädyimme Teutonia Mistraliin eli nelipyöräiseen. Asumme omakotitalossa ja tiedämme, että meidän piha ja toi katu on talvisin välillä ikävässä kunnossa: pelkkä ajatus rattaiden työnnöstä ei kamalasti kiinnosta. Kolmipyöräinen olisi ehdottomasti ollut ketterämpi, mutta kun tulee talvivauva niin tulee.
Mietimme Teutonian ja Brio Kombien välillä pitkään ja pääsimme vertailemaan niitä vierekkäin. Kombit painaa vähän enemmän eikä mene niin kasaan kuin Teutoniat. Teutoniat tästäkin syystä helpompi nostaa autoon: kädet ylöttyvät paremmin. Kombit olivat jämäkämmät, mutta eivät Teutoniat mitkään löysätkään olleet. Liikuteltaessa huomasi, että Teutoniat olivat ketterämmät. Näissä oikeastaan syyt, miksi päädyttiin Teutoniaan + meillä kauppareissut tehdään autolla.
Vinkkinä kannattaa käydä tsekkaamassa www. ebay.de ; siellä myydään uusia ja hyväkuntoisia käytettyjä PALJON halvemmalla mitä Suomessa. Sieltä tilattiin ja hinnaksi tämän vuoden mallille tuli 509 ¿.
Emme kumpikaan osaa Saksaa, mutta sanakirjan avulla saatiin kaikki käännettyä. Työlästä, mutta säästettiin heti pari sataa euroa. Miehelleni plussaa oli se, että sai valita kuosin ja vanteet ;)
Ohjeeni melkein on, että pyrkii analysoimaan just maastoa, kauppareissuja, autoreissuja yms ja sitten ottaa siihen tarpeeseen sopivimmat vaunut. Me lähdimme blokkaamaan vaunuja pois tällä periaatteella sekä haastattelimme monia tuttaviamme.
kurnau
Onpa hyvää pohdintaa täällä!
Mekin olemme kallistumassa Teutonian Mistral malliin. Olethan huomannut että Mistralia saa kahtena versiona, eli siten että ne etupyörät ovat pienemmät ja siten että kaikki pyörät ovat samaa kokoa. Itse olemme kallistumassa siihen malliin jossa renkaat ovat samankokoiset. Aluksi katosoimme jopa niitä kolmipyöräisiä, mutta sitten alkoi mietityttää että ne voivat olla lumessa hankalammat (=epävakaammat) kuin nelipyöräiset. Lisäksi ne kolmipyöräiset ovat pidemmät (onko ongelma julkisia liikennevälineitä käytettäessä?) ja eivät mene yhtä pieneen tilaan kasattuna. Lisäksi tuntui että kolmipyöräistä mallia oli hankalampi nostaa kasattuna esim. autoon.
Geissleneitäkin katsottiin ja niiden jousitus on tosiaan aivan erilainen kuin millään muilla merkeillä. Varmasti kivat työnnellessä. Mietin että voiko jousituksesta tulla ongelma jos kulkee julkisilla, kun joutuu kallistamaan aisaa todella paljon alöaspäin että saa etupyörän nousemaan ilmaan?
Tosiaan montaa asiaa pitää miettiä ja nimenomaan niitä omia tarpeita. Vaikka aika kuvitteellistahan tämä tarpeiden miettiminen näin ensikertalaisella on :)
kuulisin myös minäkin mielelläni vinkkejä vaunujen hankintaan. Ekaa kertaa kun käytiin valikoimiin tutustumassa toissapäivänä, niin tuntui että niitä vaihtoehtoja on satoja. Eikä kyseinen liike edes myynyt kaikkia merkkejä. Eli nyt te joilla on käytännön kokemusta vaunuista, niin kertokaahan: Onko joitain ehdottoman hyviä / huonoja / turhia ominaisuuksia, joita vaunuissa on. Mielipidejuttujahan nää on, mut kokemus on aina silti viisaampaa.. Kokemuksesta annetut vinkit auttaa eri lailla kiinnittämään huomiota tuotteen ominaisuuksiin. Kiitos kaikille!
Terkuin, Net-ta