hormonihäiriötäkö vai mitä?
Olen kirjoitellut palstalle, en varsinaisesti edes kuulu vielä tänne, koska meillä ei ole vielä edes yritys käynnissä, eikä vauvaa vielä olla suunniteltu. Mutta nyt menkkani ovat myöhässä jo 7 päivää, ne ovat aina olleet todella säännölliset. Testasin alkuviikosta mammaksi.fi testillä negan taisin kastaa tikun pissaan vähän yli sen rajan mitä ohjeissa luki, voiko tulos siksi näyttää väärin? (Huomasin sen vasta jälkeenpäin)
En yhtään tiedä koska oli viimeinen ovulaationi, mutta oltiin kuitenkin pari kertaa ilman ehkäisyä (unohdettiin, kun oltiin juotu)
Miksi kiertoni venyy vaan, ja alavatsaa juilii, mutta ei menkkamaisesti, sellasia outoja vihlasuja aina välillä.
Muita oireita on kamala vilutus, mä meinaan jäätyä tänne. Ai niin maanantaina illalla sattui alavatsaan ja tuli vähän ruskeaa limanmaista tuhrua, mutta se loppu niinku seinään, nyt ei oo tullu enää mitään. Silloin luulinkin että menkat alkaa. Pitäskö jo huolestua varata gyne aika vai mitä?? Eihän tää voi olla mitään vakavaa? Vai meneekö hormonien piikkiin?
Ollaan lähdössä viikonloppuna laivalle, ja siellä tekisi mieli vähän juhliakin, mutta enhän mä uskalla jos vaikka oonkin raskaana, mutta miksei se näy testissä?
Kamalasti kysymyksiä, toivottavasti en vaikuta ihan idiootilta, mutta olisi kiva saada selkoa edes vähän.
Kertokaa jos joku vielä sai negan muuttuun plussaksi? pitäskö vielä odottaa viikko ja testata?
oon ihan epätoivoinen. Ollaan molemmat 22 v.
KIITOS!
Kommentit (2)
Ei tarvitse testata, menkat alkoivat tosin vähän yli viikon myöhässä. Joten nyt voi hyvillä mielin juhlia laivalla :) Ei tainu olla viime kuussa ovista ollenkaan.
Saatan tulla tänne kuumeilemaan piakkoin, kun vauva asia tulee ajankohtaiseksi.
ett käyt ostaa apteekista sen herkimmän mahdollisen testin ja testaat ennen risteilyä. jos oot raskaana, niin pitäis kyllä näkyä selvä plussa jo nyt kun menkat viikon verran myöhässä.
Golda