Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sopivasti suomalainen nimi

24.04.2006 |

Nyt olisi kivaa saada ehdotuksia suomalaisista nimistä, jotka ovat myös ulkomaalaisille helppoja. Lähinnä etsin nyt poikien nimiä, sillä tytölle tuntui olevan helpompi keksiä. Sukunimemme on englantilainen ja toisesta nimestä tulee samoin. Nimi saisi olla selvästi suomalainen, mutta sillä tavalla helppo, ettei sitä tarvitsisi tavata kirjain kerrallaan ulkomailla. Siispä, nimi saisi olla mieluiten ilman pitkiä vokaaleja ja kirjaimia R ja J. Haluaisimme nimen, josta kuulisi heti, että kyseessä on suomalainen (ei-englantilainen) nimi eikä esim. nimi, joka löytyy molemmista kielistä (niitäkään kun ei usein äännetä samalla tavalla).



Toivottavasti tuossa ei nyt ollut liikaa rajoituksia...:) Itsesta ainakin joskus tuntuu siltä! Pari ehdotusta meillä on jo kalenterista, mutta olisi kivaa saada uutta näkökantaa asiaan. Lapsi syntyy kesällä.



Kiitos!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka on käytössä täällä Suomessa? Mutta ei tarvitse olla alkuperäissuomalainen nimi?

Niitä kun en tiedä yhtään, paitsi tytölle Aino ja Maanavilja.



On kyllä tosi vaikea tehtävä! Onko sellaisia nimiä muka olemassa? Laita Ville, se on helppo sanoa muuallakin!

Vierailija
2/8 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Buddy77:


Nyt olisi kivaa saada ehdotuksia suomalaisista nimistä, jotka ovat myös ulkomaalaisille helppoja. Lähinnä etsin nyt poikien nimiä, sillä tytölle tuntui olevan helpompi keksiä. Sukunimemme on englantilainen ja toisesta nimestä tulee samoin. Nimi saisi olla selvästi suomalainen, mutta sillä tavalla helppo, ettei sitä tarvitsisi tavata kirjain kerrallaan ulkomailla. Siispä, nimi saisi olla mieluiten ilman pitkiä vokaaleja ja kirjaimia R ja J. Haluaisimme nimen, josta kuulisi heti, että kyseessä on suomalainen (ei-englantilainen) nimi eikä esim. nimi, joka löytyy molemmista kielistä (niitäkään kun ei usein äännetä samalla tavalla).

Toivottavasti tuossa ei nyt ollut liikaa rajoituksia...:) Itsesta ainakin joskus tuntuu siltä! Pari ehdotusta meillä on jo kalenterista, mutta olisi kivaa saada uutta näkökantaa asiaan. Lapsi syntyy kesällä.

Kiitos!

Oho, onpa hankala... Kokeillaan:

Toivo

Oiva

Touko

Onni

Valo

Kivi

Tatu

Topi

Kalle

Ville

Vilho

Matti

(Matias liian kansainvälinen?)

Mikko

Asko

Asmo

Ismo

Aleksi

Santtu

Tomi

Tommi

Tuomas

(Elias liian kansainvälinen?)

(Otto liian kv.?)

Eino

Aku

Okko

(Kai liian kv.?)

Atte

Antti

Saku

Sakari

...ei nyt tullut juuri mitään muotinimiä, kun niissä tuntuu olevan usein tuo pitkä vokaali tai sitten ovat kovin kansainvälisiä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos jo kovasti näistä ehdotuksista! Nimen ei siis tarvitse olla alkuperäisnimi, mutta siis käytössä muodostunut ¿suomalaiseksi¿ nimeksi. Miehen kaverit tietenkin ovat käyneet läpi useimmat suomalaiset jääkiekon pelaajat, mutta niidenkään joukosta ei vielä ole löytynyt sitä oikeaa. Kommentoidaanpa jo ehdotettuja:



Toivo ¿ itse pidän, mutta sekä tämä että seuraava on vaikeita ääntää sukunimemme kanssa (molemmat muuten aika helppoja)

Oiva

Touko ¿ OU-tavu vaihtuu täällä UU:ksi

Onni ¿ itse pidän jo merkityksenkin vuoksi, mies ei vielä ole lämmennyt

Valo ¿ tämä ja seuraava ovat kivoja merkitysnimiä, en ole edes ajatellut näitä

Kivi

Tatu ¿ tulee mieleen venäl. Bändi ja engl. ¿tattoo¿

Topi ¿ itse pidän

Kalle ¿ molemmat tykätään, mutta on jo lähipiirissä

Ville ¿ mies tykkää, mutta täällä loppu E vaihtuu I:ksi

Vilho ¿ tuo H-kirjain on vaikea

Matti ¿ Kiva, mutta vaihtuu varmaan engl. Nimeksi Matt

(Matias liian kansainvälinen?) ¿ en tiedä onko liian kv., molemmat tykätään, tämä on johdossa

Mikko - mies tykkää

Asko - mies sanoo, että AS-alku tuo mieleen engl. Sanan ¿ass¿...

Asmo - ks. edellinen

Ismo ¿ en oikein itse tykkää

Aleksi ¿ molemmat tykätään, mutta just kastettu sukuun

Santtu ¿ itse pidän, tupla T voi olla vaikea

Tomi ¿ tämä sekoittuu tuon seuraavan kanssa, muuten kiva

Tommi - sitten taas Tommi on liian engl.

Tuomas ¿ itse pidän, UO voi tosin vaihtua UU:ksi

(Elias liian kansainvälinen?) ¿ itse pidän, mies ei

(Otto liian kv.?) ¿ ehkä liian kv., lausuttaisiin kuin Simpsoneissa

Eino ¿ EI-tavu vaihtuu helposti II:ksi miehen mukaan

Aku ¿ kiva, mutta vähän lyhyt

Okko ¿ täytyy maistella....ehkä ei

(Kai liian kv.?) ¿ ei ehkä kv., mutta ei oikein sovi ulkomaalaisen suuhun

Atte ¿ muuten kivoja Antin kanssa, mutta tupla T on vaikea ja A vaihtuu ä:ksi

Antti

Saku ¿ molemmat tykätään ja jääkiekon takia ehdotettu monta kertaa, ja ehkä siksi en halua

Sakari ¿ tuo R on vaikea



Muotinimiä ei tarvitse olla, mutta ei välttämättä alkuperäisnimiäkään, kunhan kirjoitusasu on suomalainen. Siis mielummin Aleksi kuin Alex, vaikka olisikin ulkomailla helpompi. Mies pitää myös nimistä Jaakko ja Rasmus, mutta noissa on just noita vaikeita kirjaimia. Myös V-alkuiset nimet ovat hänelle mieleen, mutten ole keksinyt vielä hyvää.

Kaikki ehdotukset huomioidaan! Pistäkää vaan lisää ehdotuksia jos tulee mieleen!

Vierailija
4/8 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anu (yleensä ihan ok sanoa tai kirjoittaa englanninkielisille)

Sini

Elisa

Minna

Helga

Linnea

Anni



Pojalle:



Esa

Frans

Janne

Anton

Eliel

Emil

Niklas

Kristian

Eetu

Mauno

Oskari



Osa ei ihan kriteereihinne käy, koska suomalaisia nimiä on vähän vaikea englanninkielisen osata kirjoittaa/lausua, kun ne ovat sentään kaksi ihan erilaista kieltä. Frans voisi mennä kyllä ihan oikein tavaamattakin, ehkä myös Anton ja Emil.

Vierailija
5/8 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

a_n_u:


Frans voisi mennä kyllä ihan oikein tavaamattakin, ehkä myös Anton ja Emil.

Mutta eihän Frans, Anton ja Emil _ole_ suomalaisia nimiä, vaan lainattuja muista kielistä (ruotsi esim.)!

Mekin olemme kaksikielinen perhe, ja sopivan suomenkielisen pojannimen löytäminen oli tosiaan vaikeaa... Onneksi tuli 2 tyttöä :)

Meillä oli suosikki-pojannimenä Miko. Itsestäni mukava olisi myös ollut Tero. Muita ehdotelmia:

Teemu (no se varmaan on jo jääkiekkolistallanne)

Mika (myöskin jo tunnettu ulkomaillakin)

Jarno (hyvin suosittu nimi Hollannissa, mutta J on tosiaan vaikea englanniksi...)

Ari

Simo

Timo

Petri

Esa

Olli

Vierailija
6/8 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osa näistä ei täytä kriteerejä (esim. tuplavokaali), mutta olen yrittänyt löytää nimiä jotka olisi melko helppo ulkomaalaisenkin lausua:



Aarre, Aatto, Aatos, Aamos, Aslak

Voitto, Vesa, Visa

Tarmo, Taito, Tenho, Terho

Elmeri

Hemmo, Henrik, Hermanni

Into (tuliko tämä jo?), Ilpo, Ilkka

Konsta, Klaus, Kimmo

Lasse, Lassi

Onni, Otso, Ohto, Osmo

Sulo, Sampo

Ukko, Urho, Usko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Solmu tai Silmu!

Vierailija
8/8 |
25.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos taas ehdotuksista! Monta ihanaa nimeä näissä kaikissa on, ja olisi kivaa jos sen loytäisi tuosta vain, että tuo se nimi on! Miehen kanssa menee usein nämä mieltymykset ristiin, kun joku minun kauniina pitämäni nimi onkin hänen mielestään vaikea tai tuo mieleen jotain ihan mutta kuin mitä minä ajattelin. No, yritän nyt kommentoida näitä viimeksi ehdotettuja.



a_n_un ehdottamat tyttojen nimet ovat aivan ihania, mutta kuten sanottu, tytön nimi oikeastaan olisi jo. Kiitos silti, niitäkin oli kivaa lukea ja voi sitten vaikka säästää seuraavaan kertaan. Poikien nimistä tosiaan Frans, Anton, Eliel, Emil ja Niklas on aika ruotsalaisia, mutta toisaalta ruotsalaiset nimet on helpompi englanninkielisen yleensä lausua. Ehkä se johtuu paljon siitä miten paino jakautuu eri tavuille ja sitten taas usein niistä puuttuu esim. tuo kaksoisvokaali. Nimen Emil voisi tietenkin kirjoittaa Eemil ja sitten se olisi mielestäni enemmän suomalainen. Antonista tykkään kovasti ja Eetusta.



Kivaa kuulla, että jollakin toisella on ollut sama ¿ongelma¿, Sanne! Sun listalta tykkäsin ainakin nimistä Miko, Simo, Timo ja Olli (jonka mies on kyllä jo hylännyt). Teemua on tosiaan ehdotettu täällä moneen kertaan, mutta sitäkin lausutaan usein väärin. Mikakin olisi hyvä, mutta täällä päin maailmaa se on naisen nimi.



Melonimamman listan helmiä ovat mielestäni Aarre (se merkitys, on suvussakin), Aatos, Vesa, Elmeri, Into, Konsta (iiihana, samoin kuin olisi Kosti), Onni, Otso, Sulo ja Ukko. Solmu ja Silmu ovat mielestäni hiukan liian erikoisia. Nimissä Aarre ja Elmeri on kyllä tuo R-kirjain...



Tiedän yhden suomalais-englantilaisen perheen, jonka poika oli nimeltään Sampo, ja sekin oli mielestäni aika kiva. Ja tosi suomalainen! Tiedän että tämä on hankala tehtävä, mutta olisi vaan niin kivaa saada sellainen nimi, jota lapsi ei joutuisi aina tavailemaan, koska itse olen siihen joskus niin kyllästynyt. Kyllä näistäkin varmaan mieskin jonkun huolisi. Koitetaan!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme neljä