Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huomio te, joiden tuplaraskaus on alkanut lapset. hoitojen tms seurauksena!

12.01.2006 |

Itselläni on näin. Jaksan vaan ihmetellä, kun ihmiset aina kysyvät tuplaraskauden kuultuaan, että " oho, onko teillä suvussa kaksosia" . Siis tuon kommentin olen kuullut liki jokaiselta työkaverilta yms, jolle asia on nyt paljastunut. Siihen sitten vastaan jotain, että " no ei oo" .



Kenellekään vieraammalle en ole jaksanut alkaa selittämään,että " ei se täydellinen yllätys ollut" tai " riski oli tiedossa" tai käytiin hoidoissa. Luulisi, että hoidot on nykyään niin yleisiä, että ainakin kaksosraskauksissa ihmiset kysyisivät/ epäilisivät niitä. Varsinkin kun olen 34-v. Toisaalta meillä on parivuotias luomulapsi eivätkä ihmiset välttämätää tajua, että lisää lapsia ei kaikille nappia painamalla tule ( vaikka olisi luomustikin lapsen saanut). Varmaan vaikea monen tajuta, että ollaan käyty lapset. hoidoissa, vaikka on siis tuo yksi pienikin jo.



Mites te muut?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska itse olen lapsettomuushoitoja saanut oma tilanteeni on kyllä se että kun kuulen jonkun saavan kaksoset tai odottavan niin heti huomaan ajattelevani että " onkohan heilläkin ollut hoitoja takana" , varmaan semmoiset joilla lapsia TEHDÄÄN ilman ongelmia, ei osaa edes ajatella että monilla on ongelmia. Ja kyllähän kaksosia silti saattaa syntyä JUST " vanhemmiten" vaikka ei suvussa olekkaan=).

Crisse 10+4

Vierailija
2/5 |
12.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on icsi kaksospojat ja kanssa suurinpiirtein kaikki ovat ihmetelleet tuota asiaa, että onko suvussa kaksosia. Mun puolella ei ole tietääkseni yksiäkään kaksosia, mutta meillä on helppo selittää asia, kun mieheni on kaksonen. Yleensä ihmiset vielä pähkäilevät, että äidin puoleltahan se tavallisesti periytyy, mutta... Kyllä itsekin aina kun kuulen että joku odottaa kaksosia mietin että miten ovat alkunsa saaneet. Meillä on toiveissa vielä yksi lapsi jota tuskin luomuna koskaan tulee, mutta seuraavalla hoitokerralla ei istuteta kuin yksi, koska meillä tärppäsi heti ekalla kerralla. Ihania nuo pojat ovat, mutta en kyllä jaksaisi enää uutta kaksoskierrosta ja raskauskin on muutenkin aina riskialtiimpi kuin yksöisraskaus. Voihan hyvinkin olla ettei meillä enää hoidoista huolimtta tärppää ja silloin olemme miehen kanssa näihin lapsiin enemmän kuin tyytyväisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa,

meillä on 5-vuotias luomulapsi ja koska toista ei koskaan normaalilla tavalla kuulunut, meille aloitettiin hoidot 04 syksyllä ja nyt kolmas

tuoresiirto antoi toivotun plussan. Joka siirrossa (tehty 2myös PASia)

on tarkoituksella yritetty siirtää kaksi alkiota, mutta toinen PAS meni vain yhdellä, koska sulatuksesta ei molemmat selvinneet. Nyt odotan kaksosia raskausviikolla 13+2.

Moni varmaan ihmettelee, että onkohan noi olleet hoidoissa, mutta

meillä on onneksi suvussa läjäpäin kaksosia, ettei kukaan asian tie-

tävä tätä ihmettele. Emme nimittäin ole näistä hoidoista kertoneet

kenellekään - tää on ollut meidän kahden projekti.

Bambi71 - olet suunnilleen samoja ikiä (olen 35 v.), joten olisi kiva

seurata raskautesi kulkua verrattuna omaani. Meillä la on 21.7.06.

Kirjoitellaan ja terveisiä kaikille plussanneille ja sitä yrittäville -

maailma on täynnä ihmeitä !



terkuin Sannimatti

Vierailija
4/5 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on ihan vakiokysymyksiä vieraammilta ihmisiltä edelleen vaikka meidän ICSI-tuplat on jo 4-vuotiaita. Tutummille olen tuumannut että autettiin vähän luontoäitiä ja siksi kaksoset, vieraammille olen tuumannut että joo on suvussa kaksosia. Se on sitäpaitsi ihan totta vaikkei ne ihmiset tiedäkään ettei sillä ole mitään tekemistä meidän tuplien kanssa.



Kun tuplat syntyi niin kaikkia kiinnosti että onko ne identtiset ja riittääkö maito. Ja päälle vielä tuumasivat että on siinä käsitöitä ja hänenkin sillä ja sillä kaukaisella sukulaisella on kaksoset... Aina samat jutut, etenkin vanhempien ihmisten suusta.



Nyt odotan PAS-vauvaa ja kun raskaus paljastuu ihmisille niin eka kysymys on että kuinka monta niitä on!



Kaikkea hyvää tuplaodotukseesi!



Virna + pojat sekä masuasukki 15+4

Vierailija
5/5 |
16.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on tosi ärsyttävää, kun tuntemattomatkin utelevat. Ja toisaalta meillä on kaksosia suvussa, joten sanon sen aina syyksi, jos en viitsi ruveta hoitohistoriaa selittämään. Meidän tuplilla kun ei ole oman geeniperimän kanssa niin paljoa tekemnistä kuitenkaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kuusi