Tamperelaisia paikalla? Hyvä ravintola haussa!
Olemme menossa pitkästä aikaa Tampereelle ja etsimme mieheni kanssa hyvää ravintolaa.
Emme ole kiinnostuneet ketjupaikoista, vaan etsimme hyvää yksityisten pyörittämää ravintolaa, mielellään tietysti keskustan alueelta. Emme kumpikaan käytä alkoholia, joten ravintolan ei tarvitse olla viiniravintola.
Kommentit (107)
Pizzalle ehdottomasti Sitkoon. 2h+k todella hyvä. Mutta jos sinne menette niin menkää pubin puolelle syömään.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 01:04"][quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 23:46"]
Herwood.
[/quote]
Täytyy kyllä sanoa, että mä olin todella positiivisesti yllättynyt Herwoodista! Ei sillä, että se olisi ollut vaikeaa, koska odotukset eivät olleet kovin korkealla (lähinnä sijaintinsa puolesta). Mutta siis ihan oikeasti älyttömän hyvää ja laadukasta ruokaa. Tarpeeksi hienoa, ettei ole mitään perusmättöä, mutta kuitenkin konstailematonta ja sen verran "pelkistettyä", että raaka-aineiden omat maut tulevat hienosti esille. Mä tykkäsin todella paljon.
[/quote]
Sama kokemus. En ole pitkään aikaan ollut niin innostunut ruuasta kuin tuolla, todella positiivinen yllätys. Konsepti on vähän sekava, eikä ulkoapäin ikinä arvaisi ruuan tason olevan niin korkea kuin se on.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:11"]
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 01:04"][quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 23:46"] Herwood. [/quote] Täytyy kyllä sanoa, että mä olin todella positiivisesti yllättynyt Herwoodista! Ei sillä, että se olisi ollut vaikeaa, koska odotukset eivät olleet kovin korkealla (lähinnä sijaintinsa puolesta). Mutta siis ihan oikeasti älyttömän hyvää ja laadukasta ruokaa. Tarpeeksi hienoa, ettei ole mitään perusmättöä, mutta kuitenkin konstailematonta ja sen verran "pelkistettyä", että raaka-aineiden omat maut tulevat hienosti esille. Mä tykkäsin todella paljon. [/quote] Sama kokemus. En ole pitkään aikaan ollut niin innostunut ruuasta kuin tuolla, todella positiivinen yllätys. Konsepti on vähän sekava, eikä ulkoapäin ikinä arvaisi ruuan tason olevan niin korkea kuin se on.
[/quote]
Kiitos tiedosta! Itse hervantalaisena en olisi tätä uskonut, olen luullut Herwoodia joksikin lähiöräkäläksi (en siis ole koskaan käynyt). Turhaan siis olin ennakkoluuloinen. Menen ehdottomasti kokeilemaan!
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 00:09"]
Ja vielä: Wistub Alsace Laukontorilla. Kerran olen käynyt, oli hyvä.
[/quote]
tämä! Aivan mahtavaa ja nimenomaan haettua ranskalaista ruokaa.
Tapolan mustamakkarabaari ehdottomasti!
Eikös Herwoodia vedä Saludin entinen keittiöpäällikkö/mestari? Vai ajattelenko oikeaa paikkaa, tietääkö joku?
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:41"]
Eikös Herwoodia vedä Saludin entinen keittiöpäällikkö/mestari? Vai ajattelenko oikeaa paikkaa, tietääkö joku?
[/quote]
No tämä selittää asian!
Huber, Bertha, The Grill, Fabric bar&bistro, 2h+k, sushille Maruseki, ja trendikkäänä asian fusion Masu
ja lihan ystäville erityisesti Huber jonne tuodaan erilaisia lihakönttejä joista sitten napapaita sopivan ja sillä hetkellä tarjolla olevan mötikän. Myös hampurilainen erittäin hyvä.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:43"][quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:41"]
Eikös Herwoodia vedä Saludin entinen keittiöpäällikkö/mestari? Vai ajattelenko oikeaa paikkaa, tietääkö joku?
[/quote]
No tämä selittää asian!
[/quote]
Löysinkin itse googlettamalla vastauksen kysymykseeni, eli kyllä näin on. Olen siis nro 63.
Frankly! Erinomaista ruokaa, reilut annokset, hyvä hinta-laatu-suhde.
Tammelan torin lähettyvillä oleva turkkilainen ravintola Malabadi (tämä ei siis ole mikään pizza- tai kebabpaikka). Todella maukasta ruokaa, tyylikäs sisustus ja hyvä hinta-laatusuhde.
^ No nyt googletin minäkin. Joo, ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Jos kaikki on jäätelöitä myöten itse tehtyä, jo se on takuu jostakin.
http://tampere.kohokohdat.fi/herwood-on-astetta-luksukkaampi-lahioravintola/
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:52"]
Frankly! Erinomaista ruokaa, reilut annokset, hyvä hinta-laatu-suhde.
[/quote]
Eikös Frankly juuri lopettanut?
Voi nam! Herwood! Kävin kerran juhannuksen tienoilla ihan puolivahingossa ja tsiisus miten hyvää oli!
Ajeltiin Tampereen läpi takaisin mökiltä ja päädyttiin tuonne. Oli kyllä niin hyvää että kun Tampereen lähistöllä seuraavaksi ollaan niin ehdottomasti pitää käydä.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:55"]
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:52"]
Frankly! Erinomaista ruokaa, reilut annokset, hyvä hinta-laatu-suhde.
[/quote]
Eikös Frankly juuri lopettanut?
[/quote]
Joo, on lopettanut. Sääli, oli hyvä paikka.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 10:08"]
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:55"]
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:52"]
Frankly! Erinomaista ruokaa, reilut annokset, hyvä hinta-laatu-suhde.
[/quote]
Eikös Frankly juuri lopettanut?
[/quote]
Joo, on lopettanut. Sääli, oli hyvä paikka.
[/quote]
Miksiköhän lopetti tosi yllättäen? Eikö sinne tehty uusi terassikin viikkoa ennen sulkemista? Aina kun kävin niin ruoka oli hyvää, paikka täynnä ja viihtyisän oloinen. Sain synttäri-illallisella suklaakakunkin keittiöltä :)
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 09:52"]Frankly! Erinomaista ruokaa, reilut annokset, hyvä hinta-laatu-suhde.
[/quote]
Frankly on lopettanut.
Jos teillä on kiire, ette ehkä viitsi lähteä ajamaan Hervantaan asti Herwoodin perässä. Suosittelen Stefansia, Huberia tai Wistub Alsacea, kaikki ydinkeskustassa, kaikki hyviä.
Jos haluatte hyvää ruokaa JA elämyksen, menkää Näsinneulaan. Erittäin hyvää fine dining -ruokaa ja Suomen upeimmat maisemat kaupan päälle.