Onko kauhea synti jos laittaa
vuoden ikäisen autossa jo kasvot menosuuntaan? Ei meinaa enää viihtyä kunnolla selkä menosuuntaan. Minkä ikäisenä te olette laittaneet kasvot menosuuntaan? Kiitos paljon etukäteen
Kommentit (18)
heti kun kaukalo on jääny pieneksi niin sit heti naama etuperin.
viihtyvät paljon paremmin!
Tuolloin oli painoa jo yli 15kg. En kyllä ihan vuoden vanhaa vielä uskaltaisi.
siinähän se viihtyminen painaa, kun joku kosauttaa autollaan teidän autonne perään ja lapsen pää retkahtaa viuh vaan eteenpäin!!...
1,5 on eri juttu kuin 1 v, jolla pää on suhteellisen painava vielä vartaloon verrattuna (vastaavasti 1,5 v on eri juttu kui 2 tai 3 v....)
Pompitko tosiaan 1-vuotiaan pillin mukaan? Lapsi määrää, miten päin istuu autossa?
Jessus sentään, käytä nyt hieman järkeäsi.
Eikö ' kukaan' pidä suositusikään (3 v.) asti selkää menosuuntaan? Meillä tyttö tulee kesällä 2 vuotta ja tuntuu että jalkatila alkaa käydä vähiin selkä menosuuntaan asennossa. Kiloja on kasassa n. 13.
istuimeen niin, että polvet on rinnassa kiinni. Lähdetään ajamaan tuonne vaikka Oulun seudulle, taukoillaan n. 3h välein. Takaan ette tule viihtymään sitä ajoväliä.
Viihtyvyyden takia en lasta kääntäisi, sillä siinä ei paljon viihtyvyys enää auta, kun kolaritilanne tulee.
Etköhän nyt hieman liioittele.
Ja toisekseen... Jos lapsi ei viihdy, niin pidätte enemmän taukoja. 3 tuntia on liian pitkä aika istua autossa, oli sitten miten päin vain. Tai sitten menette lentäen tai junalla.
Vierailija:
istuimeen niin, että polvet on rinnassa kiinni. Lähdetään ajamaan tuonne vaikka Oulun seudulle, taukoillaan n. 3h välein. Takaan ette tule viihtymään sitä ajoväliä.
Ja kaupungissahan nopeudet tippuu, vaikka eihän sekään takaa kolarittomuutta.
täältä taustalta, että on oikeasti pitkiä lapsia, joiden kanssa on ongelmia tuon selkämenosuuntaanpäin -olemisen kanssa. Meidän poika on nyt 1v3kk ja pituutta on 89cm. Koska etupenkkiä ei saa enää eteenpäin ja sen takana oleva turvaistuin on niin kaukana takapenkistä kuin mahdollista, meidän täytyy tilan takia kääntää tuoli pikapuoliin toisin päin.
ei ole vieläkään sitä 15 kg, vaikka onkin pituudeltaan yli keskikäyrän ja ikää 3 v. 3 kk. Käännettiin naama menosuuntaan tasan 3-vuotiaana, ei yhtään aikaisemmin, vaikka mieskin yritti vängätä jo alle 2 v. asti kääntämistä, että " viihtyis paremmin..." .
Meillä istuin on saadetty mahdollisimman istuvaan asentoon. Jalat ovat lapsella hieman koukussa, mutta sehän ei haittaa mitään.
Vierailija:
täältä taustalta, että on oikeasti pitkiä lapsia, joiden kanssa on ongelmia tuon selkämenosuuntaanpäin -olemisen kanssa. Meidän poika on nyt 1v3kk ja pituutta on 89cm. Koska etupenkkiä ei saa enää eteenpäin ja sen takana oleva turvaistuin on niin kaukana takapenkistä kuin mahdollista, meidän täytyy tilan takia kääntää tuoli pikapuoliin toisin päin.
On kanssa niin pitkä, että polvet oli suussa. Niitä istuimiakin on erilaisia. Kaikkia ei saa asennetuksi niin, että jää paljon jalkatilaa. Ja on se istuin sitte minkäläinen hyvänsä, niin ei se ikinä sitä takaa, ettei mitään sattuis. Ei ole valitettavasti kaikki täällä maailmassa omissa käsissä....
Kyllä lapsi pian siihen kasvot menosuuntaan istumiseenkin kyllästyy, jos on kyllästyäkseen. En ymmärrä noita kyllästymis juttuja kun on turvallisuus kyseessä. Tietyt hommat tehdään kun ne täytyy tykkäsi tai ei. Vai jätetäänkö teillä hampaatkin pesemättä kun lapsi ei tykkää siitä?
En lähde leikkimään lasteni hengellä.
Viihtyvyydellä ei ole mitään tekemistä asian kanssa ja on tutkittu (liikenneturvan sivuilta voi käydä lukemassa), että lapsen on turvallisempi matkustaa polvet koukussa kuin naama menosuuntaan. Ja useimmitenhan lapsia ei haittaa tuo polvet koukussa istuminen -aikuinen siitä tekee numeron.
on se kumma ettei teidän autoon mahdu,
kyllä vaan meidän autoon ainakin!
Käännä ap lapsesi silloin kun itse olet sitä mieltä!!!
Mekin käännetään piakkoin 1v5kk istumaan kasvot menosuuntaan