Tytär 16v haluaa tatuoinnin
Jo pitkään mankunut lupaa minulta tatuointii ja nyt sitten annoin luvan kun on melkein täysikänen. Saa kesätyö rahoista sen itse maksaa. Minä en rupea maksamaa.
Kommentit (17)
Mmm, toisessa ketjussa kerroin, että minun tytär on vinkunut sitä jo 14-vuotiaasta asti. Mutta tässä asiassa en tule antamaan periksi. Tauoinnin voi ottaa vasta silloin, kun siihen ei tarvitse vanhempien lupaa. Ja mun mielestä sen ikärajan vois nostaa 30 vuoteen.
Kyllä harmittais jos olisin alaikäisenä saanut luvan tatuointiin. Ap, olet huono kasvattaja jos annat luvan.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:56"]Mmm, toisessa ketjussa kerroin, että minun tytär on vinkunut sitä jo 14-vuotiaasta asti. Mutta tässä asiassa en tule antamaan periksi. Tauoinnin voi ottaa vasta silloin, kun siihen ei tarvitse vanhempien lupaa. Ja mun mielestä sen ikärajan vois nostaa 30 vuoteen.
[/quote]
30 vuoteen? Mikä kukkahattutäti sä oot.
Oikea, kunnon tatuoija ei tatuoi missään tilanteessa alaikäistä, eli tyttäreisi ottaa tatuoinnin jossain surkeassa paikassa ja luultavasti katuu sitä loppuikänsä ja sitten poistattaa tatuoinnin. Eli tosi fiksu vanhempi olet... My god....
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:59"]Kyllä harmittais jos olisin alaikäisenä saanut luvan tatuointiin. Ap, olet huono kasvattaja jos annat luvan.
[/quote]
Sen kavereillakin on tatuointei. Nykyisin nuoret niitä ottaa jo ennen 18 ikää.
ap
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:59"]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:56"]Mmm, toisessa ketjussa kerroin, että minun tytär on vinkunut sitä jo 14-vuotiaasta asti. Mutta tässä asiassa en tule antamaan periksi. Tauoinnin voi ottaa vasta silloin, kun siihen ei tarvitse vanhempien lupaa. Ja mun mielestä sen ikärajan vois nostaa 30 vuoteen. [/quote] 30 vuoteen? Mikä kukkahattutäti sä oot.
En kukkahattutäti, vaan se huonompi vaihtoehto. Kaksi huonoa tatuointia omassa nahassa :D
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 16:00"][quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:59"]Kyllä harmittais jos olisin alaikäisenä saanut luvan tatuointiin. Ap, olet huono kasvattaja jos annat luvan.
[/quote]
Sen kavereillakin on tatuointei. Nykyisin nuoret niitä ottaa jo ennen 18 ikää.
ap
[/quote] Alle 18-vuotias tarvitsee vanhemman luvan tatuoijalle ja hyvä ja ammattimainen tatuoija ei siltikään tatuoi alaikäistä. Itse otin ensimmäisen ja tähän mennessä ainoan tatuoinnin 16-vuotiaana tatuoijalla, joka oli tatuoinut isäänikin ja koska otin suht pienen ja nätin kuvan isän muistolle niin hän suostui sen minulle tekemään, kun äitini oli mukana. Enkä ole katunut kuvaa, se on oikein hyvin tehty ja sillä on suuri merkitys minulle, eikä se näy jos en ole hihattomassa paidassa.
Kannattaa antaa lupa jos on oikeasti miettinyt kuvaa ja pitkään siitä haaveillut. Itsekin sain 16v ekan tatuoinnin, en ole katunut! Ammatti tatuoija teki mutta vaati huoltajan luvan. Pian hän saa sen ilman lupaakin!
Mitä väliä, vaikka hänen kavereillaan, "kaikilla muillakin" on? Sinun vastuu tyttärestäsi koskee vain sinua, ei kavereiden vanhempia. Sinun olisi oltava nyt aikuinen.
Kukaan hyvä ja hyvän ammattietiikan omaava tatuoija ei tee lapsille tatuointeja. Ikäraja on kaikissa hyvissä liikkeissä 18 ja senkin jälkeen hyvä tatuoija ei tee 18 vuotiaalle ekana kaulatatuointia tai kämmenselkää. Suomessa tatuoiminen on huonosti valvottua ja huonoja tatuoijia on paljon. Toki tyttäresi varmasti löytää puoskarin joka rahan takia tekee tatuoinnin, mutta luoja sitä katumuksen määrää muutaman vuoden päästä. Tatuoinneissa halpa ei myöskään ole koskaan hyvää. Nim. Yli puolet kropan pinta-alasta tatuoitu, nainen, tatuoiminen aloitettu hyvällä tatuoijalla vasta 22 vuotiaana.
Omat tyttäreni kiittelivät minua, kun en antanut ottaa alaikäisenä tatuointeja. Sanoivat että olisipa tullut väärä kuva ja teksti.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 16:11"]
Kannattaa antaa lupa jos on oikeasti miettinyt kuvaa ja pitkään siitä haaveillut. Itsekin sain 16v ekan tatuoinnin, en ole katunut! Ammatti tatuoija teki mutta vaati huoltajan luvan. Pian hän saa sen ilman lupaakin!
[/quote]
Et ole katunut... hyvä juttu. Montako vuotta tatuoinnin ottamisesta on? 15? 20?
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 16:00"]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:59"]Kyllä harmittais jos olisin alaikäisenä saanut luvan tatuointiin. Ap, olet huono kasvattaja jos annat luvan. [/quote] Sen kavereillakin on tatuointei. Nykyisin nuoret niitä ottaa jo ennen 18 ikää. ap
[/quote]
Mun puolesta kavereilla saisi olla ihan mitä vaan, vaikka amputoisivat päänsä - ihan sama. Mutta se ei kävisi perusteluista meillä, minun lapselleni ei alaikäisenä tule tatuointia. Täysi- ikäisenä päättäköön sitten itse.
Siskoni otti tatuoinnin 16 vuotiaana... Sanoin jo silloin, että tulee katumaan sitä, mutta oli niin varma asiasta ja mutsi antoi luvan... Noh, nyt on 22v ja häpeää sitä tatuointia ja peittelee sitä. Tekstitatuointi siis kysessä, en muista tarkkaan mitä siinä luki, mutta jotain todella teinimäistä.
Otin tatuoinnin 17-vuotiaana. Ei ois kannattanut. Halvimmasta paikasta ja paskasti tehty. En tykkää yhtään. Tarkoituksena ottaa peittokuva jossain vaiheessa. Sisko on myös peittänyt oman teinitatskansa. Eli älä anna ottaa. Voihan toki olla, että tyttösi ottaa paskan tatskan heti täysi-ikäistyttyään, mutta se ei sitten ole enää sinun vastuullasi :)
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 16:00"]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:59"]Kyllä harmittais jos olisin alaikäisenä saanut luvan tatuointiin. Ap, olet huono kasvattaja jos annat luvan. [/quote] Sen kavereillakin on tatuointei. Nykyisin nuoret niitä ottaa jo ennen 18 ikää. ap
[/quote]
Niinhän se tyttäresi on väittänyt saadakseen tahtonsa läpi
eieieieieieieieieieieieieiei