Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten saan elämäni takaisin?

Vierailija
19.07.2015 |

Olen 24-vuotias ja koen olevani ihan solmussa asioiden kanssa. Tällä hetkellä asun yksin, opiskelen(todennäköisesti minulle täysin väärää alaa) ja siinäpä se elämänsisältö olikin.

Minulla ei ole juurikaan ystäviä tai kavereita. Koulusta kavereita on muutamia, mutta ne on vain siellä kouluaikana, ei vapaa-ajalla. Ystäviä ei ole, kärsin yksinäisyydestä. Koko elämäni aikana en ole pystynyt solmimaan kestäviä ystävyyssuhteita, lähinnä koulukiusaamisen takia.

Kiusaaminen jatkui koko peruskoulun ja lukion ajan, ja niiden vuosien aikana jouduin ties kuinka monen feidaamaksi. En koskaan päässyt kokemaan normaalia, huoletonta nuoruutta ja hyviä hetkiä, koska olin yksin ja inhottu. Sama jatkui vuodesta toiseen.

Minua harmittaa, etten saanut koskaan kokea sitä samaa kuin muut, kuulua porukkaan ja olla jonkun ystävä. Harmittaa, että kouluaika ja opiskelut meni päin helvettiä sen vuoksi, että pelkäsin koulussa olemista. Harmittaa, että olin yksin. En ole koskaan seurustellut, sekin harmittaa. Tuntuu, että olen jäänyt paitsi kaikesta ihan hirveästi, enkä voi saada sitä ikinä takaisin.

Yksinäisyys on mielessä päivittäin. Ei ketään, ei mitään. Ei ketään, kenen kanssa jutella ihan vaan vaikka päivän kuulumiset. Ei ketään sellaista, kenelle voisi uskoa huolet ja puhua niistä. Ei ketään, joka halaisi ja lohduttaisi. Kukaan ei ole halannut minua yli kymmeneen vuoteen. Toisinaan yksinäisyys tuntuu fyysisenä pahana olona, mutta silloinkin olen täysin yksin sen kanssa.

Harmittaa, että olen menettänyt nuo vuodet elämästäni, mitkä meni kiusaamisen ja yksinäisyyden varjossa. Inhottaa tietää, etten saa enää koskaan kokea niitä, vaikka miten haluaisin. Olen menettänyt todella hienon ja merkityksellisen ajan elämästäni.

Olen oppinut inhoamaan itseäni hyvin syvästi. Olen ruma ja ällöttävä, kaikin puolin vastenmielinen, kaikki huudetut sanat satuttaa edelleen. Itsetuntoni on vain haalea muisto.

Olen epäonnistunut monissa asioissa, varsinkin opiskelussa. En ole päässyt mieleiseen paikkaan opiskelemaan, sain aina lähes pisterajoihin ylätävät pisteet, mutten ihan. Koulu meni keskiverrosti, itse olen hyvin pettynyt siihen kasin keskiarvoon.

Ei kai nuoren ihmisen elämän kuulu olla tällaista?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noh...

Vierailija
2/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala harrastaa jotain. Siellä tapaa ihmisiä joilla sama mielenkiinto. Itse löysin parhaan ystäväni kiipeilyalkeiskurssin kautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän sulla ole huonokaan tilanne, kun on koulukavereita. Pyydä niitä joskus koulun jälkeen kahville tai leffaan.

Vierailija
4/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="19.07.2015 klo 15:21"]

Eihän sulla ole huonokaan tilanne, kun on koulukavereita. Pyydä niitä joskus koulun jälkeen kahville tai leffaan.

[/quote]

Nimenomaa, kavereita, joiden näkeminen rajoittuu sinne kouluaikaan.

Ihmisillä on omat menonsa, harrastuksensa ja perheensä.

Vierailija
5/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oi voi, sinullahan on kuule asiat mitä loistavimmin minuun verrattuna. Itse olen myös täysin yksinäinen, mutta sen lisäksi myös pitkäaikaissairas, syrjäytynyt, kärsin lukuisista mielenterveyden ongelmista, eikä minulla ole käytännössä mitään mahdollisuuksia työllistyä tulevaisuudessa.

Sinun tilanteesi on varsin tavallinen nuorten aikuisten keskuudessa, yksinäisiä on suomessa satoja tuhansia. Se ei ole mitään poikkeuksellista, eikä sinussa tuon yllä kertomasi perusteella ole mitään vikaa.

Vierailija
6/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
19.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin aika samanlaisessa elämäntilanteeseen kun olin ikäisesi. Vaihdoin opiskelualaa ja päätin ryhtyä sosiaalisemmaksi uudessa koulussa. Se oli välillä uuvuttavaakin introvertille. Sain silti yhden ystävän, pärjäsin opinnoissa, löysin miehen ja perustimme perheen. Elämä on senkin jälkeen heitellyt mutta en ole enää jäänyt surkuttelemaan kohtaloani. Jossain vaiheessa täytyy lopettaa ikävän menneisyyden syyttäminen kaikista ongelmistaan ja alkaa tehdä asioita, jotka vievät eteenpäin elämässä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kuusi