Nousukausi leffa, onko tollasia kerrostaloasuntoja todella
Onko noi asunnot tuola vielä ton näköisiä? 80- luvun sisustus?
Kommentit (10)
Täysin kunnostamattomat asunnot ovat tietysti tuollaisia, ei ne hellat ja kaapit itsestään vaihdu.
Ei ole tuo asunto enää tuon näköinen, sillä tuosta taloyhtiöstä osa taloista on purettu (halvempi rakentaa uusi kuin korjata vanha) ja loput peruskorjataan.
Onhan niitä pilvin pimein varsinkin omistusasuntoina. Eivät kaikki tee keittiöremppaa ikinä.
Ne on jakomäentie 6:n asunnot, talot ovat jo purettu maan tasalle. Tilalle rakennetaan upouudet ja kauniit talot samaa värikästä tyyliä, mitä naapurikaupunginosa Alppikylästä löytyy. Tulevat muuten kivalle paikalle Jakomäen huipulle mistä näkee kirkkaalla säällä stadiin asti ja ihanat luonnon metsät ja kalliot vieressä. Jakomäki on tehnyt melkoisen kasvojenkohotuksen ja on nykyään ihan kelpo asuinalue, pahimmat ongelmakohdat taitavat nykyään olla nuo juna- ja metroasemalliset lähiöt.
Kuvauksien aikaa Jakomäki oli jo liian hyvässä kunnossa joten kuvaukset tehtiin Vantaalla, mutta paikkana Jakomäessä oli vielä nimenä mielikuvaa joka sopi elokuvaan.
Sinällään etenkin omistusasunnoista löytyy noitä huonokuntoisia vanhoja kämppiä joita pihit vanhukset eivät halua kunnostaa. Suuret vuokratalofirmat ja kaupungit kunnostavat kyllä asuntoja säännöllisesti.
[quote author="Vierailija" time="28.07.2015 klo 14:54"] Jakomäki on tehnyt melkoisen kasvojenkohotuksen ja on nykyään ihan kelpo asuinalue, pahimmat ongelmakohdat taitavat nykyään olla nuo juna- ja metroasemalliset lähiöt.
[/quote]
Just joo. Aivan jokaisessa "ongelmalähiössä" ongelmia aiheuttavat vain tietyt talot tai jopa vain tietty rappu tai vain tietyt asunnot.
Jokaisesta juna- ja erityisesti metroasemallisesta lähiöstä löytyy omistusasuntoyhtiöitä ja rauhalliset pientaloalueet.
Yhtäkään aluetta ei voi niputtaa yhdeksi homogeeniseksi ongelmanipuksi, koska sellaista tilannetta ei ole missään suomalaisessa lähiössä.
[quote author="Vierailija" time="28.07.2015 klo 14:59"]
Kuvauksien aikaa Jakomäki oli jo liian hyvässä kunnossa joten kuvaukset tehtiin Vantaalla, mutta paikkana Jakomäessä oli vielä nimenä mielikuvaa joka sopi elokuvaan.
Sinällään etenkin omistusasunnoista löytyy noitä huonokuntoisia vanhoja kämppiä joita pihit vanhukset eivät halua kunnostaa. Suuret vuokratalofirmat ja kaupungit kunnostavat kyllä asuntoja säännöllisesti.
[/quote]
Jakomäki liian hyvässä kunnossa? Buhahaaaaaaa!
Ap katselepa huviksesi asuntoilmoituksia. Yllätykseksesi alkuperäiskuntoisia kämppiä löytyy varsinkin (ylemmän) keskiluokan asunnoista. Ihan pari vuotta sitten suurehkosta kaupungista myytiin alkuperäiskuntoinen 70-luvun luksustalo kaikilla sen ajan hienouksilla. Ilmeisesti mitään ei oltu rempattu, ehkä 20 vuotta sitten vaihdettu uusi jääkaappi tms. Varmaan niitä on nytkin jossain päin myynnissä.
Se on se kirous kun tekee kerralla hyvän, niin sitä ei tarvitse eikä varsinkaan raaski alkaa uusimaan kun sen on kerran saanut hienoksi tehtyä ja ennenkaikkea maksetuksi... jos 45-vuotiaana saa unelmiensa kodin, niin ei sitä 20-25 vuoden kuluttua eläkeläisenä useinkaan enää ala remontoimaan lattiasta kattoon, vaan ajattelee että eiköhän tämä vielä kymmenen vuotta kestä. Lisäksi monilla hyvätuloisilla lienee sen verran tärkeitä asioita mietittävänä töissä ja kiire, ettei jaksa oikein keskittyä sellaiseen kuin että ovatko tapetit ajanmukaiset.
Ei ole, kaikki on päivitetty 2000-luvulle