Rakastunut pikkuserkkuun
Olen rakastunut pikkuserkkuuni ja me olemme hyvin varmoja tulevaisuudestamme ja että näkisimme toisiamme usein jo niinkuin on aiemmin tehty mutta esimerkiksi kaverini eivät tiedä suhteestani. Pelkään heidän reaktiotaan kun saavat kuulla asiasta jotain kautta. En ole ollut pikkuserkkuni kanssa lapsuudessa tekemisissä ja meille se selvisi hetken aikaa sitten. Ja muuten välillämme on 100km
Kommentit (9)
No kyllä kaverisi ymmärtävät varmasti. Monethan rakastuvat serkkuunsa joka sekin on laillista ja onhan pikkuserkku huomattavasti kaukaisempaa sukua. Kaiken lisäksi pikkuserkkuja on monella todella monta, joten on ihan todennäköistä että jotkut rakastuvatkin toisiinsa. Ja varsinkin tuo, ettet asiaa aikaisemmin tiennyt, tekee koko hommasta ihan ymmärrettävän.
Onko vanhempienne yhteiset isovanhemmat yhä elossa?
Oi ku suloista. Toivottavasti teillä on pikku herkut auki rakkaudelle.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 23:00"]Ovat
[/quote]
Kuinka he suhtautuvat tähän, ovat varmaan iäkkäitä jo.
Olen iloinen puolestanne! Mutta suoraan haluan sanoa, että itse en pystyisi kyseiseen suhteeseen. Kuitenkin kaikkea hyvää, en halua syyllistää ketään mielipiteeni takia
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 23:03"][quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 23:00"]Ovat
[/quote]
Kuinka he suhtautuvat tähän, ovat varmaan iäkkäitä jo.
[/quote]
Juu he ymmärtävät sen varsin hyvin :)
Ei pikkuserkku ole enää oikeasti enää sukua ja serkkujenkin katsotaan olevan geneettisesti riittävän kaukana toisistaan, ettei ole senkään puoleen väliä.
Itse en taida osata edes nimetä ainuttakaan pikkuserkkuani, eli äitini tai isäni serkun lasta. Omien lasteni pikkuserkuista tunnetaan muutama, mutta jos suhteen aloittaisivat, en pitäisi sitä kummempana kuin suhdetta johonkin ei sukulaiseen vauvasta saakka tunnettuun kaveriin.
Mikäs siinä. Mukavaa kun häissä vieraat tuntevat toisensa jo entuudestaan. Sormet vain ristiin, ettei tulee vajaaälyisiä tai kuusivarpaisia lapsia.