Kuukautiset välistä jo usean kerran...
Minulla siis alkaa kuukautiset 2kuukauden välein.. Mistä voinee johtua että eivät tule normaalisti? Olen perusterve, 152/43 joten alipainostakaan ei johtune. Mistä voisi olla kyse?
Kommentit (7)
Alipainon rajoilla melkein... minkä ikäinen olet? Onko kierto muuttunut? Poikkeavuudet kuukautiskierrossa on hyvä tutkituttaa gynekologilla. Syyhän voi löytyä pco:sta kasvaimiin.
Mun kierto on kk-puoleen vuoteen :)
Ikinä mitää selvää syytä ei ole löytynyt. Kolme lasta olen saanut silti, juurikin tosi pitkistä kierroista (kp 56 plussannut ja on ollut aivan alussa).
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 08:14"]Alipainon rajoilla melkein... minkä ikäinen olet? Onko kierto muuttunut? Poikkeavuudet kuukautiskierrossa on hyvä tutkituttaa gynekologilla. Syyhän voi löytyä pco:sta kasvaimiin.
[/quote]
Olen 24. Ennen on ollut säännölliset kuukautiset. Päivällä-parilla ennen vain heittänyt. Mutta viimeisen vuoden aikana ovat muuttuneet.. Ehkä menen gynelle sittenkin jos voi olla vaarallistakin. -ap
Mulla on käynyt sama. Juurikin tutkimuksia tehdään tästä, syytä ei ole vielä löydetty.
171/53, kierto ollut ennen säännöllinen 23pv, ensin tulivat 50-60pv välein ja nyt ovat olleet poissa jo pitkään. Raskaana en ole. 23v.
Toivottavasti sulla löydetään syy :/
Olethan sä vähän alipainoinen. Voi johtua siitä.