Ylipainonen rv 29 ja kukaan ei huomaa että olen raskaana :(
Kohtalontovereita, vertaistukea?
Suoraan sanoen niin vituttaa, kun ratikassa joudun seisomaan ja jos kohteliaasti yritän pyytää istumapaikkaa niin ihmiset katsovat minua kuin olisin päästäni vialla.
Töissä kukaan ei onnittele raskaudesta ellen itse siitä kerro. No ei se nyt niin haittaa, mutta kun töihin tulee raskaita paketteja, joita ennen olen saattanut nostaa vaikka ei se minun toimenkuvaan kuulukaan niin luulis ettei viimeisellä kolmanneksella raskaana olevalle naiselle tokaistais että voisitko heittää nuo paketit toiseen kerrokseen, kukaan ei tarjoudu avuksi...
Lastenvaateosastolla kun hypistelin vauvanvaatteita viime viikolla niin myyjä kysyi, että katselenko lahjaksi.. ihan omalle vauvalle kuules jonka on määrä syntyä muutaman viikon päästä.
Itse kyllä erotan selkeästi raskausmahan, onhan tällä mahallani nyt kokoa paljon enemmän kuin vain läskinä ollessani. Toki se ei ole sellainen söpö pyöreä vatsa mutta tuntuu vaan pahalle enkä edes ole osannut nauttia tästä siunatusta ajasta kun tulee vaan jatkuvasti paha mieli muiden töksäyttelyistä. Pahin oli kuitenkin se, kun yksi ei-niin-läheinen kollegani kysyi että tiedänkö jo lapsen sukupuolen ja kerroin, että ultrassa veikattiin tyttöä niin tämä kollega sitten suureen ääneen ihmetteli, että hän joutui laihduttamaan yli 10 kg että sai vihdoin ja viimein tehtyä tyttölapsen kuin isompikokoisena teki vaan poikia ja että miten ihmeessä minä olen saattanut saada aikaan tytön :( Mihinkä ihmeen huuhaaseen jotkut uskovat...ei voi kuin pudistella päätä.
Kommentit (36)
Minulla paino nousi raskausaikana noin kahdeksan kiloa ja olin siis valmiiksi ylipainoinen. Tosi harva työkaveri huomasi raskautta itse. Minusta se oli vaan hyvä juttu. Töissä ollaan tekemässä töitä, ei lässyttämässä rakkausjuttuja. En mainostanut raskauttani kovaan ääneen joka puolelle.
Hei ap,
aika riskaabelia ottaa tällaista asiaa puheeksi AV:lla, kun kaikesta aina tulee paskaa niskaan, ja mikään ei ole joistakin elämäänsä katkerista harpuista ihanampaa, kuin läskien morkaaminen. Älä välitä! Mene vaikka vau.fi:n foorumeille vuodattamaan jos on tarve, siellä meno on asiallisempaa. Täältä saa vain pahan mielen.
Mutta vastatakseni sinulle, meillä isommilla odottajilla on aika yleinen ongelma, että vatsa alkaa näyttää raskausvatsalta vasta ihan loppuvaiheessa. Se on tietysti vähän ikävää, mutta ei sille nyt tähän hätään mitään voi. Voithan valita paitoja, jotka oikein korostavat vatsaasi, jos haluat että ihmiset huomaavat. Raskausvaatteet yleensä korostavat vatsaa. Ja minun mielestäsi voisit ihan reippaasti sanoa työkaverille "En saa kantaa painavia paketteja, koska olen raskaana". Ei sitä aina huomaa. Ja varsinkin jos raskaana oleva on ennestään pulleanpuoleinen, ihmiset eivät uskalla kysyä raskaudesta, koska on myös olemassa riski että olet vain lihonut.
Minulla itselläni on nyt viikkoja 18, ja vatsa on ihan selvästi kasvanut. Ensi viikolla pitäisi palata töihin. Odotan mielenkiinnolla, tuleeko kukaan kysymään mitään. Todennäköisesti ei. Olen ennen raskautta laihduttanut lähemmäs 50 kg, ja olen melko varma, että työkaverit tulevat olettamaan että olen vain alkanut lihoa takaisin... jos nyt edes mitään huomaavat. Ihmiset ovat aika puusilmiä :) En aio sanoa sanaakaan, ennen kuin ilmoitan äitiyslomasta. Siinäpä sitten ihmettelevät.
Ihanaa odotusta sinne, älä stressaa näitä ulkonäköasioita :)
Ihmettelemään myös kenellä seisoo tuollaisen kasan edessä
Nyyh ... Ei mustakaan nää kukaan ei ainakaan oo kommentoinu ja oon rv 23 pituus 172cm paino 57kg...
Äh... Miksi mulla tuli sellainen olo, että aloitus on provo. Oikein tarkoituksella haetaan, että sakki alkaisi mollaamaan ylipainoisia äitejä. Toivottavasti olen väärässä.
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 19:10"]
Äh... Miksi mulla tuli sellainen olo, että aloitus on provo. Oikein tarkoituksella haetaan, että sakki alkaisi mollaamaan ylipainoisia äitejä. Toivottavasti olen väärässä.
[/quote]Entä jos onkin? Aina on olemassa mahdollisuus, että ap on oikea ihminen, ja hänelle voi vastata asiallisesti. Tosin mielestäni osoittaa hieman harkintakyvyn puutetta asettua AV:n haaskalintujen uhriksi vapaaehtoisesti.
Raskausmahoja on eri muotoisia, ei se välttämättä johdu ylipainostasi. Itse olen normaalipainoinen ja silti 2kk ennen laskettua aikaa, työkaveri ihmetteli kun kerroin olleeni sairaslomalla ennenaikaisten supistusten vuoksi. Ei ollut huomannut raskauttani ollenkaan. Enkä minä edes ollut pitänyt salassa koko asiaa. Olin heti rv 12 jälkeen kertonut julkisesti olevani raskaana. Mutta ilmeisesti ei ollut ehtinyt kaikkien korviin.
Ylipainoinen ystäväni taas oli kotitalonsa pihalla saanut kuulla onnitteluita tulevasta vauvasta. Ystävä hämmentyi pahasti koska ei ollut raskaana. Ystävälle oli tullut painoa lisää ja se oli kertynyt mahaan raskausmahan pinkeyden näköiseksi. Onnittelija oli todella nolona.
Eräs harvemmin näkemäni työkaveri alkoi kertoilemaan omasta raskaudestaan ja olevansa viimeistä viikkoa töissä ennen äitiyslomaa. Minä ajattelemattomuuttani sanoin että sinä raskaana, ei se kyllä näy päällepäin. Onnittelin sentään. Täytyy tunnustaa että työkaveri ei näyttänyt raskaana olevalta yhtään. Näytti vain jotenkin levenneeltä ja löysältä. Vähän niinkuin erittäin ylipainoinen ihminen joka on laihduttanut ja löysää on jäänyt joka puolelle. Maha ei ollut pinkeän pyöräkkä yhtään.
No ei kai se muiden vika ole, jos olet niin lihava ettei raskausmahaa erota normaalista..
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 20:11"]
No ei kai se muiden vika ole, jos olet niin lihava ettei raskausmahaa erota normaalista..
[/quote]
Mutta kun se raskausmahan näkymättömyys ei todellakaan välttämättä johdu ylipainosta. Minäkin kuulun niihin, joila ei raskausmaha näkynyt, vaikka olen normaalipainoinen (bmi 21 aina ennen raskautta). Kun odotin kuopusta, eivät sukulaiset huomanneet juhlissa raskauttani päivää ennen vauvan syntymää. Mulla on taaksepäin kallellaan oleva kohtu, leveä lantio ja pitkä selkä, painoakin tuli raskauksien aikana enintään kahdeksan kiloa (kuopuksesta vain kuusi). Pärjäsin normaaleilla vaatteilla aina koko raskausajan.
Öö just joo. No kannatan terveitä elämäntapoja ja liikuntaa. Ala liikkua itsekin kun lapsesi syntyy ja syö terveellisesti. Nauti raskaudestasi nyt vaan ja lopeta murehtiminen.
Sinulla läskiä liikaa siksi vauva maha ei näy ihmiset luulee läskiksi sitä älä välitä
Etkö sielä töissä voi kertoa, että olet raskaana? Pitäähän se jo olla ainakin esimiehen tiedossa tässä vaiheessa, että jäät äitiyslomalle?
Jos ei tuossa vaiheessa ratikkamatkaa jaksa seistä, niin tuskin on raskaudessa syy, vaan valtavassa ylipainossa.
Mun kaveri on huomattavan ylipainoinen, ja kaksi kertaa ollut raskaana, ja ei sitä tosiaan ulkoapäälle näkynyt. Ja kaksi tyttöä siis on saanut :)
[quote author="Vierailija" time="02.08.2015 klo 15:58"]
Öö just joo. No kannatan terveitä elämäntapoja ja liikuntaa. Ala liikkua itsekin kun lapsesi syntyy ja syö terveellisesti. Nauti raskaudestasi nyt vaan ja lopeta murehtiminen.
[/quote]
Totta kai tästä ylipainosta on tullut puhetta jo heti ekalta neuvolakäynniltä alkaen ja ihanne olikin se, että painoa ei tulisi miltei ollenkaan lisää. Olen joutunutu kovasti seuraamaan sokeria ja laihduttamaan läpi koko raskauden, muttta kun sitä painoa on niin paljon ylimääräistä niin ei se näin raskaana ollessa paljoakaan näy. Neuvolasta kuitenkin olen saanut paljon kiitosta ja sokeritkin ovat pysyneet aisoissa :) Kilojakaan ei ole tähän mennessä tullut ollenkaan, aika prikulleen sama paino kuin ennen raskautta. Ja todellakin tarkoitus olisi jatkaa samalla linjalla raskauden jälkeenkin. Nyt suurin muutos on ollut ruokavaliossa, mutta raskauden jälkeen olisi tarkoitus ottaa liikuntakin mukaan muutenkin kuin vaan hyöytyliikuntaa
ap
Ja totta kai olen esimiehelleni kertonut raskaudesta jo kauan aikaa sitten, mutta eipä sitä näköjään kaikki vähän etäisemmät työkaverit vieläkään tiedä...
kun olen törmännyt vanhoihin tuttuihin kaupungilla niin on pitänyt oikein rautalangasta vääntää, että raskaana tässä ollaan ja viimeisellä kolmanneksella ja luultu edelleen vitsiksi :(
ap
mahdat ap olla aikamoinen valas.....
Ikävä juttu. Koen kuitenkin että asia on oma vikasi.
Hei ap ole kiitollinen että tulit raskaaksi ylipainoisena. Itse kärsin lapsettomuudesta monta vuotta, olin sen koko ajan ylipainoinen, mutta heti kun sain laihdutettua normaalipainon ylärajoille niin plussa tuli testiin. Raskaaksi tuleminen ei todellakaan ole mikään itsestäänselvyys, joten lopeta nillitys mahasi muodosta.
Herää kysymys, että kuka sinua on suostunut panemaan, vai teitkö jonkun kahvikuppi-runkkauskikan?
No ei se toisinpäinkään herkkua ole.
Oma vatsa alkoi näkyä jo raskausviikolla 13-14 (eteenpäin työntyvä kohtu + turvotus päälle), itse olin silloin vielä hiljaa asiasta, mutta eipä valehdellakaan voinut kun töissä ja kaikkialla muuallakin tultiin vatsan takia onnittelemaan raskaudesta. Olisin mielellään pitänyt asian vielä omana tietona, mutta eipä sitten onnistunut...