Lapselle nimeksi Saliro!
Mitä mieltä olette tuttavaperheen lapsen nimestä: Saliro! Itse olin häkeltynyt ja sanoin nimeä ainutlaatuiseksi vaikka tosiasiassa halusin sanoa, että se on ruma. Mahdetaankohan lasta kiusata nimen takia? Minusta nimen pitäisi olla todella yleinen, niin lasta ei varmasti sen takia kiusata.
Kommentit (15)
Kuulostaa valitettavasti joltain lääkkeeltä :(
Kyseessä on poika. Jos he saavat vielä tytön, hänestä tulee Salira.
Jatkossa kaikkien etunimet voisi olla Matti ja Jenni.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:13"]Kyseessä on poika. Jos he saavat vielä tytön, hänestä tulee Salira.
[/quote]
Minusta tuo on aika hellyttävää: Saliro ja Salira!
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:50"]Kurkatkaapa nyt tuota linkkiä.
[/quote]
Älkää avatko! Virus!!!!
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:51"]
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:50"]Kurkatkaapa nyt tuota linkkiä. [/quote] Älkää avatko! Virus!!!!
[/quote]
Joo, väestörekisterikeskuksen sivuilta niitä viruksia on aina tavannut saada. Voi vittu teidän kanssanne, jotka kuvittelette, että viruksen voi saada avaamalla minkä tahansa linkin.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:20"]Jatkossa kaikkien etunimet voisi olla Matti ja Jenni.
[/quote]
Minusta lapselle turvallisia nimiä ovat Anna, Anni, Sari, Teemu, Jari ja Seppo. Muiden nimien suhteen olisin skeptinen. Matti on vaarallinen, koska on laulu "pikku-Matin pyörästä on kumi puhjennut".
Ihan ok jos vanhemmista toinen on vaikka espanjalainen. Jos ovat suomalaisia, aika teennäinen valinta ja etenkin jos yhdistyy -nen loppuiseen sukunimeen.
Nimen ei kuitenkaan pidä olla yleinen siksi, että muuten kiusataan. Sukupuoli on tavannut kuitenkin käydä nimestä ilmi, Saliro Tossavainen voisi olla kumpi vain.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:57"][quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 10:20"]Jatkossa kaikkien etunimet voisi olla Matti ja Jenni.
[/quote]
Minusta lapselle turvallisia nimiä ovat Anna, Anni, Sari, Teemu, Jari ja Seppo. Muiden nimien suhteen olisin skeptinen. Matti on vaarallinen, koska on laulu "pikku-Matin pyörästä on kumi puhjennut".
[/quote]
Miksi Seppo on turvallinen? Lapset voi haukkua sonta-Sepoksi. Minusta Janne on ainoa turvallinen nimi.
Järkyttävä!