Vanhemmat, puhutteko lapsillenne varhaiskasvatuksesta?
Ensi kuun alusta alkaenhan Suomessa ei enää ole mitään päivähoitoa vaan varhaiskasvatusta. Toisin sanoen lapsi ei enää mene päiväkotiin hoitoon vaan varhaiskasvatettavaksi. Itse lastentarhanopettajana toivoisin, että vanhemmat käyttäisivät myös lastensa kanssa oikeaa terminologiaa, eivätkä kutsuisi päiväkotia vanhakantaisesti ja halveksuvasti hoidoksi tms. vaan juurikin varhaiskasvatukseksi.
Kommentit (5)
No ei puhuta eikä viedä etenkään ensi kuun alusta alkaen päiväkotiin varhaiskasvatettavaksi. Halutaan itse kasvattaa omat lapsemme, hoidossa ovat 3-4 päivänä viikossa n. 4 tuntia kerrallaan yksityisessä leikkikoulussa.
Toivottavasti palaat teeseinesi arkipäivään.
Kasvatusalaa ei Suomessa arvosteta tarpeeksi ja ainakin itse toivon, että nimenmuutos toisi kasvatusalan ammattilaisille viimeinkin toivotut palkankorotukset. Nykytilanne on se, että yliopistokoulutettu lastentarhanopettaja ansaitsee vähemmän kuin vaikkapa amiksen käynyt putkimies.
Kasvatusalaa ei arvosteta riittävästi missään maailmassa. Tämä on se kipeä totuus jonka kanssa kasvatusalanammattilaiset vaan saavat elää tai sitten jos se arvostus se tärkein asia omassa työssä, kannattaa vaihtaa alaa. Valitettavasti ei se tilanne sillä muutu että päivähoito sana korvataan varhaiskasvatuksella ta lastentarhanopettaja varhaiskasvatusopettajalla:)
Kyllä se varhaiskasvatus käsite kannattaisi ensin yrittää vanhemmille avata ja määritellä. Kannattaisi myös seurata muualla maailmalla toteutuvaa käytäntöä varhaiskasvatuksen suhteen eli nähdä selkeästi päivähoitoa täydentävänä pedagogisena 3-4tuntisena tukena 3-5vuotiaille eikä yrittää jotain Educare mallia joka ei edes ltoille itselleen ole selvä miten se käytännössä toteutuu.
Oliskin 3-5 tuntisia ne lasten päivät mutta kun ovat 8-9 tuntisia. Miten suomalaiset vanhemmat eivät tajua, ettei lapsia saisi pitää kokopäivähoidossa vaan pikkulapsivaiheessa toisen on pakko jäädä osa-aikaiseksi.