Yhä edelleen vanhasta aiheesta - SMART BALLS
Ostin tässä viikko sitten itse nuo kuulat ja nyt haluaisinkin teidän
kokeneempien vinkkejä. Eli eli... Pidättekö kuulia kuinkakin pitkiä aikoja sisällä ja jumppaatteko vielä lisäksi kun ne ovat paikoillaan. Olen ymmärtänyt, että nuo tehoaisivat aina kun kuulat värähtelevät (ilman suurempaa jumppaustakin), mutta entä silloin kun istuu paikoillaan eikä kuulat värähtele ilman jumppaa? Jos jumppaatte, kuinka sen teette?
Itse olen jo ennen kuulien hankintaa tehnyt jonkun aikaa lantionpohjan lihaksiston harjoituksia ilman välineitä, joten peruskunnon pitäisi olla kohdillaan. Aluksi palloja oli hankala saada sisään, mutta kun opettelin reontoutumaan kunnolla ne voi olla siellä nykyisin lähes huomaamattani (jos olen siis paikallani). Pienen totuttelun jälkeen opin myös joten kuten liikuttelemaan kuulia paikalla ollessani.
Nyt ongelmani onkin se, voiko kuulia käyttää väärin tai liikaa? Mikä on sopiva aika ja rasitus? Kovasti odotin noiden mukana käyttöohjeita, mutta eipä ollut :( Josko teistä viisaista irtoaisi tietoa!
Kommentit (8)
Lantionpohjan lihaksia ei saa treenata usein pysäyttämällä virtsasuihkun kesken virtsaamisen, mutta muuten voi treenata ihan vapaasti.
Itse pidän seksikaupasta ostamiani pieniä painavia kuulia noin tunnin kerrallaan. Harjoituksen aikana lähinnä pidän palloja paikallaan ja välillä " imen" niitä ylöspäin. En mitään sen kummempaa. En tiedä noista värähtelyistä kun en ole sellaisia kokeillut.
Jos kuulat ovat sisälläsi sinun ollessasi rentoutunut, lihakset eivät juurikaan tee töitä eikä näin ollen siitä ole sanottavaa hyötyä.
pallojen mukana ei tosiaan tullut mitään ohjeita...
Eli pallot pitäisi aina laittaa sisään liukuvoiteen kanssa ja silloinhan ne parhaiten sinne sujahtavatkin.
Itse olen pitänyt pari-kolme kertaa viikossa ja yleensä noin tunnin kerrallaan. Ja parhaitenhan ne tosiaan toimivat, kun on liikkeessä.
Eli kävellessä pallot aiheuttavat sen, että lihakset supistelee.
Istuessa niistä ei sitten olekaan hyötyä. Paitsi jos treenaat niin, että vedät narusta palloja ulospäin ja samalla yrität saada niitä lihaksilla takaisin ylöspäin.
En kai olisi koko kapistuksia ostanut, jos lihaksistoni olisi täysin kunnossa. Kiitos asiallisista vastauksista. Lähinnä tuo aika minua juuri arvelutti, että kauanko niitä kannattaa pitää, mutta kannattaa varmaankin siis edetä hiljalleen sinne tuntiin. :)
Nehän voi laittaa vaikka kauppareissulle tai lenkille.
Silloin ainakin luulisi tehoavan, kun on koko ajan liikkeessä.
Muista vaan sitten pestä ne jokaisen käytön jälkeen vedellä ja saippualla!
On ollut rasittava päivä ja näköjään alan purkamaan turhautumista viattomiin ihmisiin. Anteeksi vielä kerran ja hyvä että joku järjissään olevakin vastasi. :)
Hyvä, etten viskannu jo koko palluroita pahastuksissani menemään ;) Ei vaan, pitää totutella vielä. Kävellessä tuntuu oudoilta, mutta eiköhän tämä tästä.
Toivottavasti meillä kaikilla on huomenna vähän parempi päivä!
Mutta tarkoituksena on että ensin pidetään jonkin aikaa kerrallaan ja siitä voi edetä moneen tuntiin.