Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kesken hoitovapaan äitiyslomalle?

11.03.2006 |

Olen kotona hoitovapaalla ja meille syntyy kolmas lapsi ennenkuin anottu hoitovapaa päättyy. Jäänkö nyt ilman työnantajan maksamaa kolmen kuukauden palkkaa äitiysloma-ajalta? Muuten kai kotihoidontuet vaan vaihtuu äitiyspäivärahaan vai voinko saada sen lisäksi vielä jotain tukea?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

KV02:


Olen kotona hoitovapaalla ja meille syntyy kolmas lapsi ennenkuin anottu hoitovapaa päättyy. Jäänkö nyt ilman työnantajan maksamaa kolmen kuukauden palkkaa äitiysloma-ajalta?

******

******

Joo saat palkkaa vain sen mikä tulee pelkästään äitiysloman ajalta. Eli jos esim. hoitovapaasi on haettu 17.6 asti ja jäät äitiyslomalle 13.5, niin saat sen palkan tuosta 18.6- eteenpäin sen ajan, että tuo 72 päivää täyttyy (eli palkkaa maksetaan vain 18.6.-7.8.). Mutta tuolta hoitovapaan ajalta et saa sitä palkkaa.

Kotihoidontuet vaihtuu äitiyspäivärahaan ja sen lisäksi voi saada kotihoidontuen hoitolisää, siis sitä osaa mikä riippuu perheen tuloista. Mutta kelasta ne ilmoittaa äitiyspäivärahan yhteydessä sen, että kannattaako hakea. Näin minulle on kelasta infottu ja itselläni meni juuri tuo palkkajuttukin noin, kun otin työnantajalta selvää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi seitsemän