Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minusta on outoa (monilapsiset perheet)

Vierailija
14.06.2015 |

että miksi jotkut tämmöisistä perheistä vaan lisääntyy koko ajan, mutta sitten ne lapset jää ihan heitteille. Ovat valvomatta pihalla, milloin tiellä milloin metsässä, ja sitten kun illan tulleen ei kuulu, aletaan vasta etsimään, ei panosteta yhtään lapsiin, ei hankita edes pyöräilykypärää tai vietetä aikaa lainkaan lasten kanssa ja päälle vielä karjutaan ja kiroillaan lapsille (äiti).

Mua käy välillä niin sääliksi nuo lapset =( 

ja en tosiaan sano että KAIKKI ovta tuollaisia, mutta elävä esimerkki tuossa pyörii naapurustossa, kurjaa.

Miksi tuollaiset ihmiset vaan tekee lisää ja lisää noita lapsia.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset on hulluja. 

Vierailija
2/7 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

2, niin, en nyt hulluksi leimaa perhettä ,mutta todellakin jaksan hämmästyä aina uudesta raskausuutisesta =( 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidänkin naapurustossa kaksi karjuvaa mammaa. Toisessa 8 lasta ja toisessa 2. Meillä kohta 7, enkä lasten mielestä karju niinkuin nuo naapurit (sanoo miten kauhea mutsi niillä on kun aina huutaa). Joskus kiroilen kyllä vahingossa kun pinna palaa mutta samoin se paloi kun lapsia oli vasta 2. Muuten ei pidä tuo ap:n kuvaus paikkaansa meidän kohdalla.

Mutta en itsekään ymmärrä tuommosia perheitä, onkohan näitä joilla uskonto kieltää ehkäisyn? Saattaa myös olla että ne lapset on hankittu ensin ja sitten ihan yhtäkkiä väsähtää.

Vierailija
4/7 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap mainitsema perhe ei ole uskonnollinen. 

Äiti saattaa huutaa lapselleen esim. painu helvettiin siitä, mä en nyt jaksa sua, tai repii tukasta ymv.

Miksi, oik miksi he lisääntyvät, kun muutama tuttu on lapseton ja surullinen siitä.

Lapsia vaan tulee, nytkin mahassa yksi tuloillaan. Kurjaa niin kurjaa, lasten kannalta.

Vierailija
5/7 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut, että monilapsisissa perheissä on mobiililaitteet ahkerassa käytössä. Helppoa lastenhoitoa.

Vierailija
6/7 |
14.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 17:35"]

Olen huomannut, että monilapsisissa perheissä on mobiililaitteet ahkerassa käytössä. Helppoa lastenhoitoa.

[/quote]

 

Jep. Meillä 5 kouluikäistä lasta, kaikilla nettiesto kännykässä. Kotona pelkkä toetokone jota käyttävät tietyn aijan päivässä, pari täysin mediatonta päivää viikossa. Tabletit ja videotykit käy kuumana naapurissa jossa yksi lapsi.

Se lasten lukumäärään liity tuo median käyttö vaan vanhempien asenteisiin ja viitseliäisyyteen. Kyllä monen lapsen äitikin jaksaa huolehtia jälkikasvustaan jo haluaa. Ikävä kyllä jotkut ei halua. Viisaat lopettaa lastenteon siihen yhteen kun huomaa ettei jaksakaan kiinnostua niistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kolme