Miten selviätte yöheräilyistä ja töistä?
Lapsi nyt 4v ollut aina huono nukkuja. Heräilee pitkin yötä milloin mistäkin syystä. Ei ole tainnut elämässään yhtään kokonaista yötä nukkua. Ollaan sitten töissä ihan zombeina kun nukutaan niin huonosti.
Kommentit (5)
Kyllä sitä jotenkin selvisi muutaman tunnin unilla. Meillä oli vaihe, jolloin lapsi kävi nukkumaan 01.30 ja seuraavana päivänä työt alkoivat 7.30. Hirveää aikaa. Olin töissä tuolloin tavaratalossa myyjänä, eikä työ ollut vastuullista, eikä kovinkaan vaikeaa niinkuin asiantuntijatehtävissä. Se oli pelastukseni.
Mä olen toistaiseksi (lapsi 2 v 3 kk) selvinnyt sillä, että lapsi nukkuu meidän sängyssä. Kun hän herää, niin mun ei kuitenkaan tarvitse nousta ylös, riittää kun silittelen. Mutta olin viime yönäkin noin tunnin hereillä.
Oli aika kamalaa ja puhelimesta tuli viholliseni. Tarkoitan sitä että jos kenestäkän ei mitään muuta apua ole, niin ei tarvitse ainakaan vapaapäivänä kesken unieni soittaa ja höpöttää turhia.
En selviäisikään. Siksi mä en olekaan tehnyt lapsia. Haluan nukkua silloin kun nukuttaa ja tehdä töitä pirteänä ja hyvinvoivana, ja tulla töistä kotiin ja heittäytyä hetkeksi pitkälleen ja odottamaan että mies tulee kaupasta. Ah, ihanaa lapsetonta elämää! :) Suosittelen teillekin.
Mä olen heräilyitä pitkin yötä ja nukkunut 3-5 tunnin pätkittäisiä öitä jo parikymmentä vuotta, alkaen huonounisen esikoiseni syntymästä. Ei auta unilääkkeet, mindfulnessit tai muutkaan poppakonstit. Kaikkeen tottuu. Ihan hyvin pärjään.