Käyttääkö joku teistä dropboxia?
Mulla on pari vuotta ollut käytössä dropbox, enkä vieläkään ole tajunnut, kuinka sitä olisi järkevä käyttää! Aina välillä päätän, että nyt järjestelen kuvat oikeisiin kansioihin ja poistan huonoja kuvia, mutta herranjestas se on vaikeaa ja kankeaa. Miten esim. saisin helpoiten "camera uploadssista" kuvat siirrettyä johonkin kansioon (lähinnä nyt iPadilla tai puhelimella)? Joudun klikkaamaan jokaisen kuvan erikseen auki, sulkemaan sen ja EHKÄ sitten ylälaitaan tulee ne vaihtoehdot, joista voin muutaman mutkan kautta vielä klikkailla kuvan johonkin. Lisäksi se aina miettii parikymmentä sekuntua jokaisen klikkauksen jälkeen, että "josko tästä nyt viitsisi siirtyä pyydettyyn paikkaan". Prkl!
Menee hermo, kun en osaa sitä käyttää!!! Mistä löytäisin hyvät (suomenkieliset) ohjeet?
Kommentit (2)
No joo. Vaihdan kyllä johonkin toiseen. Ei tuota perkelettä jaksa erkkikään. Entä saanko sekä puhelimella että padillä otetut kuvat automaattisesti siirtymään esim. Googledriveen?
Olen muistaakseni sitäkin testannut, mutta todennut muut sovellukset paremmiksi. Esim. Microsoftin Onedrive, googlen Drive tai miksei joku Evernotekin lähinnä muistiinpanotarpeeseen. Pikku vinkki jos kelpaa :)