Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te joilla on OLLUT useampi koira samaan aikaan

Vierailija
12.06.2015 |

Minulla on kaksi koiraa, ja tiedän että toisesta aika kohta jättää. Koirat ovat tunteneet toisensa koko ikänsä, ja mietin että mitä tehdä kun toinen kuolee? Pitääkö kuollut koira näyttää toiselle koiralle, jotta se ymmärtää mitä on tapahtunut vai onko koiralle parempi jos toinen "vain katoaa"?

Aihe on minulle todella arka ja raskas nyt, joten en kaipaa mitään ilkeitä kommentteja! Kiitos asiallisista vastauksistanne.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei sitä kuollutta tarvitse sille toiselle näyttää. Meillä oli yksi koirapari jossa vanhempi tykkäsi nuoremmasta yli kaiken. Kun nuorempi jouduttiin lopettamaan, vanhempi oli levoton kaksi päivää. Välillä haeskeli nuorempaa ja tuli lenkiltä kiireellä sisälle selvästi odottaen, että nuorempi on siellä. Sitten se meni ohi ja vanhemman elämä oli taas normiarkea. Se sai uuden pennun kaverikseen puolisen vuotta tuon jälkeen :)

 

 

Vierailija
2/5 |
13.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, että on mitään hyötyä näyttää. Meillä kyllä toinen koira näki kuolleen arkussa, kun hautasimme sen mökille. Yritti vain komentaa kaveria ylös... Jonkin aikaa ( ehkä viikon) tuntui haistelevan ja odottavan ystäväänsä, mutta siitä se elämä taas jatkui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en kyllä usko tuohon että koira "unohtaisi" ystävänsä, mutta en kyllä ihan usko tuohon kuolleen ystävän näyttämiseenkään vaikka ole kuullut, että jotkut tekevät niin.

Vierailija
4/5 |
13.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira haistaa "kuolleen" koiran. Me jouduttiin viemään vanha koira 13v lopetettavaksi ja tottakai siinä paijattiin vielä sen jälkeen kun oli kuollut. Kun tultiin kotiin pannan ja hihnan kanssa niin nuorempi koira 4v haistoi vaatteitamme ja muuttui tosi apeaksi. Kiehnäsi koko illan vieressämme kun itkettiin. Monta päivää oli myös surullinen eikä lähtenyt lenkille ja ruokakin maistui huonosti. Noin viikon päästä tilanne palautui normaaliksi. Varmasti osittain johtui siitä kun me ihmiset oltiin allapäin niin koirakin oli.

Vierailija
5/5 |
13.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://m.etlehti.fi/artikkeli/muut_aiheet/muut_ajankohtaista/koira_ei_kyynelehdi_mutta_surra_se_osaa Löysin tälläisen artikkelin, missä juuri mainitaan tuo kuolleen kaverin näyttäminen ja siksi sitä pohdinkin - AP

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yksi