pahinta mitä olet huutanut lapsillesi?
kirjoitin jo toiseenkin ketjuun kun aivan yllätin itsenikin törkeyden määrällä. huusin 4-vuotiaalle että turpa kiinni saamarin kakara! aivan hirveää, mitä te olette heikkona hetkenä suustanne päästäneet:(?
Kommentit (24)
sanoin kyllä ihan aiheesta, kun tyhjänpäiväinen turhanvalitus ei loppunut :(.
mutta mua suututtaa niin oma käytös, kun sanon esikoiselle jatkuvasti jotain tyyliin "pitääkö sun AINA olla tommonen x". Mä TIEDÄN, että se on just niitä juttuja, joita lapsi pistää korvan taakse ja kuvittelee, että hän tosiaan on AINA jonkinlainen. Vaikka ei olisikaan. MIKSI pitää mennä sanomaan noin?!
Yritän aina pitää suun kiinni, kun jotain tuon tyyppistä on sieltä pääsemässä, ja kehua lasta toisaalta estottomasti, mutta tulevaisuus näyttää, miten paljon lapsi näistä muistaa... :/
Onneksi lapsi ei tajunnut mitä tuo remmistä saaminen on, sillä ei tiedä mikä remmi on ja miten sitä "saadaan". Jos olisin huutanut että "lyön sinua" asia olisi ollut vielä kamalampi kun hän olisi säikähtänyt. Nyt sain vain varoituksen itselleni että on parasta hillitä sanojaan ja etenkin niitä TEKOJA. En koskaan löisi lasta oikeasti!!
Jostain jääny tollanen mieleen.
Ja mun mielestä mustalaiset on jees porukkaa.
Perin kummallista!
Eilen lääkärin vastaanotolla kuulin kun äiti sanoi n.5-vuotiaalle lapselle: Mua hävettää sun puolesta kun sä oot noin tyhmä:(
Mies kyllä räyhää tuplasti minunkin puolesta meijän lapselle:((
suustani pääsee kauheuksia. "Olen kyllästynyt suhun" (onneksi vasta 10-kuiselle). Esikolle 4-vuotiaalle, "onko pakko olla noin ärsyttävä", "nyt pentu saatana", "voi vittu pentu perkele"
arvatkaa vihaanko itseäni noiden vuoksi?
pari vuotta sitten, että "olit aivan kaamea vauvana!" Toivottavasti ei muista sitä...
"perkeleen pentu", "mä vihaan sua pentu". :( 3,5-v. ei tottele mitään ja saa kauheita raivokohtauksia joka paikassa, mikä kiristää hermoja hirveästi. Kauheeta, huono omatunto kun pitääkin päästää suustaan tollaisia hirveyksiä... Anteeksi kuitenkin pyydetään. Ehkä tämä tästä...
olemme vain ihmisiä.
Pääasia on, että osataan pyytää anteeksi ja selittää, että sanoi sen todella vihaisena.
Mielummin se että sanoo rumasti, kuin täysin tunteeton ja välinpitämätön lastaan kohtaan.
Nyt häivyt mun silmistäni, mä en haluu nähdä sua enää ikinä! (toi on kyllä tosi ikävästi sanottu:(
avaimet tähän... sinne meni 5 vuotta sitten...
ei ole näkynyt... ei kuulunut.
puhelinnumero ei vastaa
Tiedätkö kutenkin missä hän asuu tällä hetkellä ja mitä kuuluu?
Minkä ikäinen hän oli kun "heitit" hänet ulos?
Olen utelias koska olen tuon yhden ketjun kirjoittaja jonka mies juuri tänään heitti poikani ulos.
Hän asuu nyt miehensä kanssa, mutta sitä ennen muutti isälleen.
En todellakaan ole itsestäni ylpeä. Mutta ymmärrän, että tein sillon viisi vuotta sitten todella väärin.
Isäänsä on paljon yhteydessä. Kuulen ex-mieheltäni pojastaan uutisia.
4.v:lle "nyt perkele turpa kiinni". Siis hirveää että tuolaista aikuinen ihminen lapselle huutaa. hävettää.
Hän asuu nyt miehensä kanssa, mutta sitä ennen muutti isälleen. En todellakaan ole itsestäni ylpeä. Mutta ymmärrän, että tein sillon viisi vuotta sitten todella väärin. Isäänsä on paljon yhteydessä. Kuulen ex-mieheltäni pojastaan uutisia.
Huusin lapselle (kohta 6v), että olet sinäkin yksi idiootti ja mitä meet tuommoista tekemään. Sanana idiootti on todella törkeä mielestäni, eikä lapsikaan ymmärtänyt mitä se edes tarkoittaa :(
Onneksi osaamme myös pyytää anteeksi ja sopia, silti kuitenkin jäi tuosta paha mieli.