Vein kirpparille lasten kenkiä joissa oli laputkin viel kiinni.Ne meni vasta kun otin laput pois?
Olen yrittänyt myydä uusia lasten kenkiä (3 paria) joita ei koskaan tullut käytettyä kun olivat väärään aikaan sopivat. Pyysin niistä 8e kun itse olin maksanut 18-25e. Yritin myydä niitä jo vuosi sitten pariin otteeseen mutta yhdetkään ei menneet. Nyt otin niistä valmistajan laput irti enkä myynyt niitä enää uusina vaikka näkihän sen että niillä ei ole kävelty. Kaikki kolme paria meni viikon aikana. Mä vaan mietin sitä logiikkaa miksi ne ei menneet lappujen kanssa?
Kommentit (10)
että ne näyttää siltä että ne sitten kans on "uuden hintaiset" kun niissä on lappu, eli ehkä se voi olla että hämää kun niissä on ollu ne laput, vaikkei hinta niistä muuttuisi mihinkään :) Hyvä tietää kuitenkin tällainen asia.
Uutta tavaraa myyvät ja trokarit ärsyttää.
Laput jätin alunperin kiinni siksi että itse en ostaisi lapselleni käytettyjä kenkiä kun jotenkin inhottaa ajatus että jonkun muun jalka on hikoillut niissä. Myin tyttöjen sandaalit, vauvakengät (koko 17) ja lenkkarit.
Mutta missä ihmeessä sitä voisi sitten myydä uutta käyttämättä jäänyttä tavaraa. Monesti jää laput kiinni myös joihinkin vaatteisiin joita ostaa heräteostoksena tai saa lahjaksi ja joita ei koskaan käytä. Mulla itelläkin on vaatekaapissa parhaillaankin sellaisia vaatteita joissa on laput kiinni kun en sit kuitenkaan ole käyttänyt.
ap
ovat "kelvottomia" jollain tapaa. Esim. paidan kaulus on niin tiukka että siitä ei lapsen päätä saa läpi, kengät todella epämukavat jalassa tms. Eli herää epäilys, että onko joku olennainen vika kun on täysin käyttämätön.
siellä vois mennä paremmin vaikka ite en kenkiä uskaltais sielt ostaa jos ei olekaan sopivat, mut sellaisiakin ostajia siel on. Samal voi kertoa miksi myy niin ostajakin voi löytyä helpommin.
Hassua tosiaan että sitä on niin epäileväinen vaikka varmaan on muitakin samanlaisia myyjiä jotka haluavat saada edes vähän itse maksamasta hinnasta takaisin vaikka tuote on ihan käyttämätön kun olin arvioinut koon ihan väärin. Ei siellä tosiaan voittoa uusilla tuotteilla tee. Päin vastoin takkiin tulee
ap
Etenkin kun vielä kolme paria samaan aikaan noin myynnissä. Vaikka eihän se tosiaan niin aina ole, jäähän sitä aina välillä jotain käyttämättä syystä tai toisesta.
Hinnoittelu onkin sitten toinen juttu. Minusta on tosi vaikeaa hinnoitella tuotteita. Jos myy "liian halvalla", se herättää kai epäilyksiä, jos myy "liian kalliilla" ei sekään hyvä. Pyrin kaikesta huolimatta myymään mahdollisimman edullisesti, haluan vain eroon vaatteista. Ja saada vähän rahaa, jolla ostella kirpparilta jotain tilalle.
Ihmiset ei enää laske käytetylle tavaralle muuta kuin jonkun nimellisen arvon. Kyllä ne uudet kengätkin olisi sieltä mennyt jos hintana olisi ollut 1,50e mutta on naurettavaa että ihmiset ei suostu maksamaan kirpparilla hyvästä tavarasta juuri mitään. Toisalta sitten taas ostavat ihan älyttömiä juttuja mitä saa halvalla. Mä myin esim. pienen posliinikoiran jolta puuttui häntä 50 sentillä.
Mä ite kyllä maksan enemmänkin, mutta usein etsinkin kirppareilta jotain tiettyä ja kun sen löydän niin maksankin enemmän.
Koot oli 23-30. Yhdetkään ei tullut takaisin.
Mä en ikinä ostais lapsille halpiskenkiä, en uusia enkä vanhoja. Sulle osu vaan kohdalle joku hamstraaja.