Elatusmaksusta kyselen
Paljonko pitäisi maksaa elatusmaksua, jos palkka bruttona noin 4000?
Kommentit (12)
mutta siis ex-miehen palkka on n. 3600-4000.
Minä olen lapsen yksinhuoltaja, nyt olen naimisissa.
Hän maksaa vain minimin.
Yksinhuoltajuus ja bruttopalkka eivät ole millään tavoin määrääviä tekijöitä.
Molemmat vanhemmat ovat elatusvelvollisia.
elatusvelvollisuus jossain määrin katkea, kun yksinhuoltaja vanhempi menee uusiin naimisiin? Ts. on "uusi elättäjä"?
mukaan, mikä on sinun palkkatasosi omassa ammatissasi. Tottakai myös lähillä on velvollisuus elättää lasta. Jos olet hoitovapaalla uuden lapsen takia, niin ethän ajattele, että vanhemman lapsesi isä on velvollinen tukemaan teidän kotihoitoa...?
Kuulostaa hiukan vähäiseltä se minimi noista tuloista, mutta siinä on niin monta asiaa, jota täytyy huomioida kuten isän asumiskulut ja lapsen tapaamisesta tulevat kulut jne. Jos olette tehneet sopimuksen, että maksaa minimin, niin sitä on vaikea saada muutettua enää, ellei sopimus ole määräaikainen.
paljonko työttömältä isältä peritään elatusmaksua ja paljonko loppujen lopuksi äidin tilille tulee elatumaksua kun sossu maksaa loput..
..muistaakseni on tällä hetkellä 126e luokkaa, vuodenvaihteessa siihen taitaa tulla pieni indeksikorotus.
Elatusmaksu lasketaan tulojen mukaan.Jos jompikumpi menee uusiin naimisiin, uudesta puolisosta ei tule mitenkään elatusvelvollinen lasta kohtaan.Vaikkakin tämän tulot otetaan huomioon esim.päivähoitomaksua laskettaessa jos asuu samassa taloudessa lapsen kanssa, joka on hieman ristiriitaista(elatusvelvollisuutta ei ole, mutta tulot otetaan huomioon kun lasketaan perheen maksuja).
Elatusmaksua laskettaessa otetaan molemmille huomioon kohtuulliset asumismenot yms.Jos asut avoliitossa/avioliitossa sinulle otetaan huomioon puolet asumismenoista.
Jos elatusvelvollisella ei ole tuloja(tai niin pienet ettei tuo minimi täyty) loput maksaa kaupunki (taitaa maksaja vuodenvaihteessa vaihtua kelaksi), ei sossu!
Ja niin, kyllä sitä pienellä tuleen toimeen, itselläni on kaksi lasta, tulot kuukaudessa 1500e luokkaa (asumistukineen, elatusmaksut(minimit nekin) ja päiväraha), maksan tästä 600e vuokraa, lainanlyhennystä ja päivittäiset elämiset eikä tee edes tiukkaa.Emme nää nälkää ja lapsilla on kunnolliset vaatteet päällä.
on 129,91 e/kk
lapsen biol. isä on vankilassa ja sille määrätty tämä summa. En ole tosin koskaan saanut mitään rahaa. Suomessa ukot pääsee helpommalla muutenkin esim saksassa minimi elatus noin 250 e ja elinkustannukset matalammat.
Syynä hyvin suuret asumiskulut ja hänen puolisonsa ei ole töissä.
Elatusapu ei ole lainkaan pakollinen Suomessa. Pakollista on vain hoitaa lapsen elatus ja miten se hoidetaan, sen voivat vanhemmat päättää vapaasti keskenään. Lasta voi elättää suoraankin eli asumalla hänen kanssaan. Jos molemmat asuvat lapsen kanssa yhtä paljon, ei elatusapua yleensä maksa kumpikaan.
Elatusavun määräytyminen lähtee lapsen elatuksen tarpeesta, ei vanhempien tuloista. Elatuksen tarpeesta vähennetään lapsilisä ja jäljelle jäävä osuus jaetaan vanhempien elatuskyvyn suhteessa ottaen huomioon luonapidon määrä. Katsokaa lisää osoitteesta eroperhe.net.
En kyllä tajua, kun elatusapujen maksajat valittavat jos joutuvat maksamaan 200 tai 250 euroa lapsesta, ja pitävät sitä kohtuuttomana... Aina ajatellaan, että ei se lapsi syö tai harrasta tai kuluta vaatetta enempää. Ei ehkä, mutta kodin, vettä ja lämpöä se lapsikin tarvitsee. Kuin myös hoitopaikan ja kyydin sinne, lapsenlikkaa joskus, lääkäriä yms. Lapsen tai lasten kanssa asuva vanhempi joutuu maksamaan ihan varmasti lasten takia satoja euroja suurempia vuokra-tms. asumiskuluja, kuin sinkkuna tai parisuhteessa ilman lapsia asuva.
Meillä ainakin lapsen tulon myötä pelkät asumiskustannukset ovat tuplaantuneet, kun ei samaan "luukkuun" enää mahtunut asumaan, ja pikkupaikkakunnalla auto on pakollinen, kun julkiset eivät kulje, ainakaan sinne minne pitäisi. Yksinhuoltajuus ei siis minua koske, mutta kunhan nyt asiaa olen pohdiskellut...
Eli kummankin tulot ja menot otetaan huomioon. Elatuskyky on eri asia bruttotulot.
Lapsen elatus jaetaan sitten vanhempien elatuskyvyn mukaisessa suhteessa.