Miten varmistan raskautumisen ensimmäisessä yrityskierrossa? (ov)
Juu, tiedän aika utopistinen ajatus, että niin kävisi, mutta parhaat vinkkinne sen suhteen, että mahdollisuus raskautumiseen olisi se paras mahdollinen.
Ensimmäistä tehtiin 1,5 vuotta, mutta nyt kierrot on paremmin kurissa kuin silloin, joten toivon, että päästäisiin helpommalla tämän toisen yrittämisen kanssa.
Haluaisinkin ottaa koko apuarsenaalin kehiin heti alkuun jotta onnistaisi.
Neuvosi?
Kommentit (11)
aloitin yhdynnän 3 päivää ennen niitä ja rakasteltiin joka toinen päivä viimeiseen hedelmälliseen päivään saakka ja eka kierrosta lähti. Ei siis tarvinnut kummempia poppakonsteja kuin sitä seksiä vaan! :)
Ei mielestäni oli sen typerämpi kuin puolet muistakaan kysymyksistä tällä foorumilla. Toki tiedän, että seksiähän se vaatii ja näin tullaan tekemäänkin, mutta sen lisäksi voinko tehdä jotain parantaakseni mahdollisuuksia?
ap
että, et voi tehdä yhtään mitään mahdollisuuksia parantaaksesi. Sori.
Miten varmistan raskautumisen ensimmäisessä yrityskierrossa? (ov)
Yksinkertainen vastaus: et mitenkään. Parhaasi voit yrittää, mutta mikään muu ei ole varmaa kuin kuolema ja verot! :D
Tässä tulee, ota koppi:
* Harrastakaa seksiä jossa saat orgasmin!
* Ei liian usein, vaan pitäkää välillä huilipäiviä ja kasvattakaa himoja.. ;)
* Foolihappoja. Niitä tulee ravinnosta ilmasena. Appelsiinimehu mun suosikki.
* Greippimehu (tähän ei pysty kuin tosimimmi) -parantaa kuulemma limasuutta alapäässä jolloin hedelmöittyneen munasolun helpompi ankkuroitua.
* Tyyny pyllyn alle seksin jälkeen, toiminut minullakin!!
* Älä nouse heti seksin jälkeen pissille vaan odota muutama minuutti.
* ÄLÄKÄ missään nimessä ala peseen alapäätä!
seksiä joka toinen päivä koko kierto.
greippimehua voi juoda ovislimoja vahvistamaan (helpompi tunnistaa ovulaatio)
foolihappoa purkista (varmistaa ettei lapselle tule epämuodostumaa)
terveellinen ruokavalio
suosittelen lämpimästi kierron tarkkailua. Opit tuntemaan hedelmälliset päivät joten tiedät missä mennään. fertilityfriend.com on hyvä apu
Että tää sivusto on täynnä taukkeja! Juu: odota hetki alapesun kanssa: on ollut joskus EHKÄSYKEINO! Joko tajuat, niitä siittiöitä ei kannata pestä pois.
Mutta ei tässä kukaan sano ettei voi HETKEN päästä kun nousee mennä pesulle, mutta se voi oikeasti rajottaa jos alapään pesee tyhjäksi...
Menen nyt nukkumaan. Siihen jäi mun vinkit!
Meillä ainakin toimi, sillä molemmat raskaudet ovat käynnistyneet heti ekasta kierrosta ja molemmilla kerroilla olin varma, että nyt ei kyllä onnistu, kun oli vatsatautia jne. (eli ei harrastettu seksiä joka päivä), mutta ehkä juuri se rennosti ottaminen auttoi! Onnea yritykseen!
Tyhmä kysymys